שתף קטע נבחר

הממשלה תתמוך? 63 אלף שקל על אפליית דיור

עם ובלי קשר למחאת הקהילה האתיופית בקריית מלאכי ידונו השרים ביום ראשון בהצעה, לפיה אסור להפלות ברכישה או בשכירה של דירה - מחמת גזע, דת, ארץ מוצא, מגדר, נטייה מינית ועוד

סירבת להשכיר דירה לערבי, יוצא אתיופיה, הומו או אם חד-הורית? אתה עלול להיתבע ולשלם 63 אלף שקלים בלי שיוכח נזק. זו מהותה של הצעת חוק שתעלה ביום ראשון הקרוב על שולחן ועדת השרים לענייני חקיקה. ההצעה עולה בעיצומה של מחאת הקהילה האתיופית בקריית מלאכי נגד אפלייתם בדיור.   

 

הדרת אתיופים - כתבות אחרונות ב-ynet

שרת הקליטה לעולים מאתיופיה: "תגידו תודה"

מוחים על גזענות בקריית מלאכי: "הדרת אתיופים"

אתם הישראלים הישָנים / דעה

 

עם ובלי קשר למחאת הקהילה האתיופית בקריית מלאכי נגד האפליה בשכירת דירות, תכריע ביום א' ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת החוק שהגישו חברי הכנסת אילן גילאון וניצן הורוביץ ממרצ ויו"ר המפלגה לשעבר, חיים אורון. בהצעה נכתב: "בעל זכות במקרקעין לא יפלה בין מציעים בעסקה להעברת זכות במקרקעין, מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מגדר, נטייה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי, הורות או מוגבלות".

 

הצעת החוק מתייחסת גם להשכרת דירות לבעלי מוגבלויות. בהצעה נכתב כי "בעל זכות במקרקעין לא יאסור על אדם עם מוגבלות לערוך התאמות בנכס הנדרשות לשם שימוש סביר בנכס, ובלבד שההתאמות כאמור אינן פוגעות בשלמותו או בערכו של הנכס". בנוסף נכתב, כי "בעל זכות במקרקעין לא יעשה שימוש או שינוי בנכס, בו מתגורר אדם עם מוגבלות, אשר ייפגע ביכולתו ליהנות מן הנכס".

 

בדברי ההסבר להצעת החוק, נכתב כי "הצעה זו באה על רקע התגברות הגזענות בישראל והצהרות פומביות של רבים בחברה הישראלית, המודים בריש גלי, כי אינם מוכנים להשכיר או למכור את בתיהם למציעים, בשל השתייכותם הלאומית או בשל

 צבע עורם". עוד נכתב כי "גם אנשים עם מוגבלות נתקלים לא פעם באפליה, כאשר הם מבקשים לשכור או לרכוש בית וכך גם בעלי נטיות מיניות שונות".

 

כמו כן מוצע בהצעת החוק "לאסור פרסום מודעות המזמינות הצעות לרכישה או שכירות של בתי מגורים המפלות קבוצות שהצעת החוק מגינה עליהן". ח"כ גילאון אמר ל-ynet לקראת הדיון: ״אני מצפה שהממשלה תתמוך בהצעת החוק, שתעקור מהיסוד את התופעה המכוערת. בזמן האחרון אנו עדים להתנכלויות גזעניות אל מול הקהילה האתיופית. לפני כן סבלו מהתופעה ערביי ישראל, הקהילה הגאה, בעלי מוגבלויות ואוכלוסיות אחרות״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחאה בקריית מלאכי
צילום: AFP
מיוזמי החוק. ח"כ ניצן הורוביץ
צילום: גיל יוחנן
"מצפה שהשרים יתמכו". גילאון
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים