שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סטטוס קוו? רכבת ישראל תבצע עבודות בשבתות

  מידע שהגיע לידי ynet מאשר כי רכבת ישראל לא מסיעה אמנם נוסעים בשבתות, אך בהחלט מתכוונת לעבוד בין כניסת השבת ויציאתה. הרכבת: אנחנו בודקים את מצב המסילה

  חשיפה: רכבת ישראל מתכוונת לעבוד גם בשבת. העבודות יבוצעו על-ידי חברה פרטית שתיבחר על-ידי הרכבת, במטרה לבצע סקירה של תשתית המסילות ברחבי הארץ. ממסמכים של החברה עולה כי העבודות יבוצעו בימי שבת בין שבע בבוקר וארבע אחר הצהריים, וכן במהלך כארבע שעות מדי לילה. מלבד צוות העובדים של החברה הפרטית, בכוונת הרכבת לספק גם נהג וקטר מטעמה.

   

  עוד בערוץ הרכב של ynet:

   

  • עובדים בשבת, או שסוגרים קווים בימי השבוע (צילום: ראובן שוסטרמן) (צילום: ראובן שוסטרמן)
   עובדים בשבת, או שסוגרים קווים בימי השבוע(צילום: ראובן שוסטרמן)

   

  בתגובה לפניית ynet בנושא, אמרו היום (ה') ברכבת ישראל כי "רק העבודות החשובות ביותר מתבצעות בימי שבת, וזאת על-מנת שלא לפגוע בנוסעי הרכבת במהלך השבוע". 

   

  800 ק"מ של מסילות

  ממסמכי הרכבת עולה כי סקירת התשתית נועדה לבדוק את המבנה התחתון של מרבית המסילות בארץ, באורך של כ-800 ק"מ - ובכלל זאת בכמה מהתחנות והקווים העמוסים ביותר של החברה. בנוסף נדרשת סקירת כ-200 ק"מ של מסילות חדשות. יש להניח כי אם לא הייתה מבצעת הרכבת את העבודות בשבתות, הייתה החברה נאלצת לסגור חלק מהקווים והתחנות. התוצאה: ביטול רכבות נוספות, עיכובים קשים עוד יותר בלוחות הזמנים, ופגיעה חמורה בנוסעים.

   

   

  ראוי לזכור כי לרכבת ישראל אסור כיום לבצע עבודות פיתוח תשתית בימי שבת, ולכן היא נאלצת לסגור קווים לתקופות ממושכות. ברכבת הבהירו בעבר כי ביקשו ממשרדי הממשלה היתר לסלול קווים חדשים בסופי שבוע, אך נענו בשלילה. בנוסף, הרכבת - כמו כל אמצעי התחבורה הציבורית - אינה רשאית להפעיל רכבות בימי שבת, מתוקף הסדר "הסטטוס קוו". עם זאת, לפני צאת השבת מתאפשרת נסיעת קטרים לצורך "פתיחת ציר" - סריקה ביטחונית של המסילות.

   

  "אפשר להביא גויים"

  בשנים האחרונות התנהלו מאבקים פוליטיים חריפים בעניין פעילות הרכבת בימי שבת. ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, הסביר בעבר כי "אם אתה מפעיל את הרכבת בשבת, המשמעות מאוד פשוטה - הם צריכים את המוסכים, הם צריכים את התיקונים, הם צריכים את כל הדברים, ו(אז) יש תגובת שרשרת. המשמעות היא שאדם ששומר מסורת, אדם ששומר שבת, לא יכול להתקבל לעבודה, ואם הוא מתקבל לעבודה, הוא יהיה בדרג מאוד נמוך, מכיוון שיצטרכו עובדים שיעבדו בשבת. אתה פותח את הכל ולא נשאר כאן זכר וסממן לשבת".

   

  ב-2006 אף העלה אלי ישי - כיום שר הפנים, ואז שר התמ"ת - פתרון לביצוע עבודות הרכבת בימי שבת: שימוש במהנדסים ועובדים זרים. השר ישי הסביר אז כי "אם זה פיקוח נפש ממש, אפשר להביא גויים... לא חסרים פה מהנדסים וטכנאים לא יהודים. ואם אין בארץ אז נביא גם תגבור מחוץ לארץ... אם באמת צריך לעשות את העבודה בשבת, אז שיעשה את זה גוי. לא חייבים לחלל שבת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המטרה: סקירת תשתית המסילות
  צילום: Index Open
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים