שתף קטע נבחר

חיזבאללה ואיראן רוצות לנקום רחוק מכאן

המשטרה בתאילנד מחפשת אחר עוד שני לבנונים, שקשורים לאיש שנעצר בבנגקוק. ייתכן שהפיגוע נגד ישראלים סוכל בזכות הניסיון לבצע פיגוע, זמן קצר לאחר חיסול המדען בטהרן

המידע המגיע מבנגקוק מצביע על פיגוע טרור ביוזמת חיזבאללה, שעמד להתבצע בעיר וסוכל בגלל התרעה ומידע מודיעיני שסיפקו סוכנויות הביון של ישראל וארה"ב. נראה שהפיגוע עמד להתבצע באחד האתרים בבירת תאילנד, שבהם יש דרך קבע תנועה ערה של תיירים מערביים וישראלים.

 

על פי מה שידוע כעת לא ברור אם מדובר בניסיון לבצע פיגוע תופת רב נפגעים באמצעות מטען או בפיגוע ירי. ייתכן גם שהייתה כוונה לפגע בכמה יעדים, ביניהם שגרירות ישראל בתאילנד. את הפרטים נדע כאשר תסיים משטרת תאילנד את חקירת

 הערבי ממוצא לבנוני, שנעצר אחרי שנחת בבנגקוק בשבוע שעבר ועוד שני לבנונים שמשטרת תאילנד עודנה מחפשת אחריהם.

 

בכל מקרה סביר ביותר להעריך כי הפיגוע, שסוכל לפני כיממה, נועד להתבצע כנקמה על חיסול עימאד מורנייה, המייסד וראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה ורב מרצחים בזכות עצמו, שנהרג לפני כארבע שנים בפיצוץ מטען שהוטמן במכוניתו בפרבר של דמשק. ב-12 בפברואר יחול יום השנה הרביעי לחיסולו של מורנייה ולכן סמיכות התאריכים בין הפיגוע שסוכל בתאילנד לבין אותו לילה לפני ארבע שנים בדמשק - אינה מקרית.

 

ראשי חיזבאללה טוענים שישראל אחראית לחיסול מורנייה וראשי הארגון נשבעים גם היום לגבות מאיתנו מחיר דמים יקר, כנקמה על מות האיש שהיה בעיניהם לסמל ואגדה עוד בחייו. סילוקו היווה מכה מוראלית ותפקודית קשה לחיזבאללה וגם לאיראנים, פטרוני הארגון. אלא שבינתיים חלפו ארבע שנים ופיגוע הנקמה לא הגיע. לא שחיזבאללה ישב בחיבוק ידיים. ידוע לפחות על חמישה פיגועי נקמה כאלה שסוכלו, כשהיו עדיין בשלבי תכנון וביצוע. כמו למשל הניסיון של חיזבאללה לפגע, בסיוע המודיעין האיראני, בשגרירות ישראל באזרבייג'ן במאי 2008.

 

פיגוע אחר שעמד להתבצע בטורקיה - גם הוא בסיוע המודיעין האיראני - סוכל ב-2009. בנוסף היה ניסיון לפגוע גם בשגרירות ישראל בטשקנט, בירת אוזבקיסטן. כל נסיונות הפיגוע האלה התבצעו בחו"ל וסוכלו באמצעות גורמי ביטחון מקומיים, שקיבלו מידע מודיעיני מישראל וארה"ב.

 

לא רוצים לחמם את הגבול

הסיבה לכך שחיזבאללה נמנע מביצוע פיגוע הנקמה בשטח ישראל או בגבול הצפון, נובע מהחשש שמא ישראל תגיב על פיגוע כזה, כפי שהגיבה על פיגוע החטיפה וההרג בגבול לבנון ב-2006. ראשי הממסד הביטחוני-מדיני בישראל הבהירו שישראל תגיב בצורה נוקשה ו"חסרת פרופורציה" על פיגוע נקמה כזה. ההרס שנגרם במלחמת לבנון השנייה לכפרי דרום לבנון ולביירות, ואשר לא שוקם במלואו עד היום, הוא הוכחה למה שישראל מסוגלת ויכולה לעשות. לכן חיזבאללה נרתע מלחמם את הגיזרה הצפונית.

 

אבל ישנה סיבה נוספת שחיזבאללה נוהג איפוק וזהירות מירביים והיא נוגעת לאינטרסים של המשטר בטהרן. איראן מעוניינת לשמר את ארסנל הטילים והרקטות שמימנה והעניקה לחיזבאללה כזרוע אסטרטגית ארוכה שלה, שמהווה איום כבד על העורף הישראלי ואפילו על האינטרסים של המערב בטורקיה ובירדן.

 

זרוע זו אמורה להרתיע את ישראל וארה"ב מלתקוף צבאית את מתקני הגרעין באיראן או נכסים אחרים של משטר האייתולות. ואם יתקפו - אזי זרוע זו תגבה מחיר כבד מאזרחי ישראל וגם מהאינטרסים של ארה"ב באזור. לא פלא שהאיראנים אינם מעוניינים שחיזבאללה "יבזבז" את היכולות הטיליות והרקטיות העצומות והאסטרטגיות שהופקדו בידיו כתוצאה מתגובה ישראלית על פיגוע נקמה בעקבות חיסול מורנייה.

 

אבל חיזבאללה ממשיך לנסות להוציא לפועל פיגוע נקמה בחו"ל והמודיעין האיראני, כמו גם כוח "קודס" של משמרות המהפיכה, ממשיך לסייע לו. בימים אלה, בעקבות החיסולים התכופים של מדעני גרעין ומומחי טילים איראניים בשטחה של איראן - יש גם להנהגה האיראנית ולזרועות החשאיות שלה עניין רב לבצע פיגועים נגד מטרות ישראליות ואמריקאיות ברחבי העולם.

 

נקמה על חיסול המדענים

הדבר נחוץ לאייתוללה חמינאי ואנשיו, בראש ובראשונה כדי למזער את ההשפלה שסופג המשטר וזרועות הביטחון שלו כל אימת שמתבצע חיסול של VIP איראני על אדמת איראן. פיגוע נקם מוצלח ישקם את יוקרת המשטר בעיני המוני העם באיראן. בנוסף לכך, פיגועי טרור נגד יעדים מערביים, כך לפחות מאמינים באיראן, יוצרים מאזן אימה מול המערב וישראל.

כלומר - הם מרתיעים.

 

כך מתלכדים האינטרס של חיזבאללה לנקום את חיסול עימאד מורנייה - שאותו הם מייחסים לישראל - עם האינטרס של הפטרון האיראני לגבות מחיר על החיסולים - שאותם הוא מייחס לארה"ב ולישראל - של מדעני הגרעין והטילים שלו על אדמתו . אולם לשני גורמים אלה, בגלל מצבם הכלכלי והבינלאומי הקשה, יש כעת אינטרס ברור למנוע מצב שבו טביעת אצבעותיהם על פיגועי טרור תגרום לתגובה חריפה נגדם של הקהילייה הבינלאומית.

 

שניהם חוששים גם מפעולת תגמול צבאית. האיראנים למדו לקח מר ממה שקרה אחרי שהאמריקנים חשפו ניסיון מגושם שלהם לרצוח את השגריר הסעודי בוושינגטון לפני כמה חודשים. לכן משתדלים האיראנים וחיזבאללה לבצע את פיגועי התגמול בארצות אסיאתיות, אפריקניות ודרום אמריקניות, בעיקר באותם מקומות שבהם יש להם תשתית רדומה של מהגרים לבנונים-שיעים ואיראנים.

 

סוכנויות הביון של מדינות המערב וקהיליית הביון הישראלית ערים למניעי האיראנים וחיזבאללה ומכירים את שיטות פעולתם ולכן קוצרים הצלחות ניכרות בסיכול אותם פיגועים. עם זאת, ניסיון העבר מראה שהכישלונות אינם מרתיעים את האיראנים ואת

 חיזבאללה והם אינם מפסיקים לנסות. הם גם לא יפסיקו עד שיקרה אחד משני דברים: הם יצליחו לגרום שפך דם והרס המוני במקום שהוא על פני הגלובוס, או לחילופין, אם איראן ושליחיה יספגו מכה צבאית ומדינית קשה שתשנה את המצב האסטרטגי, ואולי גם את המשטר באיראן מיסודו.

 

ייתכן שבשל הניסיון של חיזבאללה לבצע פיגוע ביום השנה לחיסול מורנייה, אין לפסול את האפשרות שהם פועלים בחופזה בשל חיסול המדען האיראני וייתכן כי זה הדבר שבסופו של דבר סיכל את כוונתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שורפים את דגל ישראל בתאילנד. ארכיון
צילום: רויטרס
עימאד מורנייה. חוסל לפני 4 שנים
צילום: רויטרס
מומלצים