שתף קטע נבחר

נחתם הסדר בטאו: תספורת 23% לבעלי האג"ח

בלעדי ל"כלכליסט": בעל השליטה בטאו, אילן בן דב, חתם בסוף השבוע על הסדר חוב. במסגרת ההסדר, ניתנה לבן דב אופציה להחליף חלק ממניות סאני, שישמשו כביטחונות לבעלי האג"ח של החברה, במניות סקיילקס

נציגות בעלי האג"ח של טאו חתמה בסוף השבוע על הסדר חוב מול בעל השליטה בחברה, אילן בן־דב. ל"כלכליסט" נודע כי סמוך לכניסת השבת הצליחה נציגות בעלי האג"ח המחזיקים בסדרות ב' ו-ג' של טאו - להם חייבת החברה כ-360 מיליון שקל - להגיע להסכמות סופיות עם בעל השליטה שחתם על ההסדר.

 

 

לאור ההתקדמות במגעים בין הצדדים, הוחלט כבר בבוקר יום שישי לבטל את אסיפת מחזיקי אג"ח שנקבעה ליום ראשון - לאחר דחייה של כשבועיים - בטענה כי חלה "התקדמות משמעותית במשא ומתן, שפרטיה ידווחו בהמשך".

 

במסגרת האסיפה שבוטלה היו אמורים בעלי האג"ח להצביע על החלטה להעמיד לפירעון מיידי את מלוא חוב של החברה כלפיהם. כמו כן, התבקשו בעלי האג"ח לדון בנקיטת הליכים משפטיים להגנתם, לרבות הליכה לפירוק החברה. האסיפה נדחתה בפעם הראשונה לאחר משא ומתן מרתוני, שבו הסתמן הסדר חוב בין בן דב לבעלי האג"ח.

 

באותה העת שלח בן דב מכתב לנציגות בעלי האג"ח בו נתן את הסכמתו העקרונית לסעיפי ההבנות שהושגו בדצמבר האחרון בין הנהלת טאו לנציגות. הדחייה נעשתה על מנת לאפשר לטאו לסיים במהירות את המשא ומתן מול בנק לאומי - הנושה המובטח העיקרי של החברה. עם זאת, הצדדים לא הגיעו להסכמות עד שלשום והמו"מ עמד בפני פיצוץ.

 

שתי סדרות חדשות

ההסדר שנחתם בין הצדדים נבנה על המתווה אליו הגיעה הנהלת החברה מול בעלי האג"ח לפני כחודש ולפיו תמורת החוב של החברה אליהם, בעלי האג"ח יקבלו שתי סדרות אג"ח חדשות - 170 מיליון שקל מסדרה ד' שתעמוד לפירעון בחמישה תשלומים שנתיים עם תקופת חסד של שלוש שנים.

 

האג"ח צמודות למדד והן יישאו ריבית שנתית של 5.5%-4.5%. כמו כן, יקבלו בעלי האג"ח 78 מיליון שקל בסדרה ה' - אג"ח להמרה של 40% ממניות טאו, 15% ממניות טאו ו-30 מיליון שקל במזומן. בעלי האג"ח יקבלו כביטחונות על האג"ח החדשות שיעבוד ראשון על אחזקות טאו במניות סאני, על מניות מטעי הדר ועל זכויות החברה בחברה קפריסאית שמחזיקה בקרקע ברומניה.

 

בעל השליטה בטאו, אילן בן דב, התחייב להעביר לטאו 19.5% ממניות סאני שבידיו וכן להזרים לחברה 20 מיליון שקל כנגד הקצאת מניות נוספות. בנוסף, בן דב ימיר את אג"ח ב' שבאחזקתו, בהיקף של כ-100 מיליון שקל, למניות וכן את יתרת החוב של חברה־בת כלפיו בעקבות מימוש ערבויות למניות טאו.

 

עם השלמת הסדר החוב ובהנחה שהאג"ח להמרה לא יומרו למניות צפוי בן דב להחזיק ב-85% ממניות טאו ובעלי האג"ח ב-15% הנותרים. לפי שווי השוק הנוכחי של טאו, כ-16.8 מיליון שקל, ההסדר משקף לבעלי האג"ח החזר של כ־280 מיליון שקל, כלומר, תספורת של 23% על החוב של החברה כלפיהם.

 

בן דב התנגד בתחילת המו"מ להסדר המוצע ודרש להכניס בו שינויים לפיהם יקבל אופציה לרכוש בעתיד את מניות סאני שיועברו לטאו והקטנת הערבות האישית שלו לחוב של טאו לבנק לאומי. אלא שבעלי האג"ח איימו בהעמדת החוב לפירעון מיידי - מהלך שהיה מונע מבן דב לקבל את אופציות הרכש למניות סאני שיעביר לטאו- ולכן הוא חזר בו. בעקבות המו"מ בין החברה ללאומי, הסכים הבנק לפרוס את חובה של טאו, שמסתכם בכ-140 מיליון שקל ושבן־דב ערב לו אישית, לטווח ארוך.

 

במסגרת ההסדר מול בעלי האג"ח, כך נודע ל"כלכליסט", קיבל בן־דב אופציה להעביר לטאו מניות של סקיילקס שבידיו במקום חלק ממניות סאני, לפי ערכן בשוק. בן־דב מחזיק ישירות ב־3.5% ממניות סקיילקס, השוות כיום כ־19 מיליון שקל. זאת, ככל הנראה מתוך הערכות של בן דב כי מכירת השליטה המלאה או החלקית בפרטנר, תביא לעליה גבוהה יותר בשער מניית סקיילקס.

 

מגעים למכירת פרטנר

כפי שפורסם ב"כלכליסט" בשבוע שעבר, ארבע קרנות השקעה - אייפקס, בלאקסטון, פרמירה ופרובידנס - הביעו עניין באפשרות לרכוש מבן־דב לפחות ממחצית מניות השליטה בפרטנר המוחזקות על ידו (44.5% ממניות פרטנר דרך סקיילקס ו־1.5% נוסף דרך סאני, ג"ח).

 

מה שעדיין לא נפתר במסגרת ההסדר שנחתם בטאו הוא הפער שבין שווי מניות סאני שיעביר בן דב במועד ההסדר לשוויין כיום, ונושא זה אמור להיפתר במהלך 60 הימים שנותרו להשלמת ההסדר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילן בן דב
צילום: שחר אהרוני
מומלצים