שתף קטע נבחר

הקיצוץ באוטובוסים לחיילים: "אטימות של ברק"

הפרסום ב-ynet על ההחלטה להפסיק נסיעה חופשית לחיילים באוטובוסים עורר סערה. עצומה מתגבשת בכנסת לרוב שימנע מימוש התוכנית, גם בקואליציה תוקפים: "שערורייה, פוגעים במי שתורם לביטחון המדינה". לשכת ברק: פופוליזם, הוא ידאג שלא ייפגעו זכויות החיילים

אחרי הרב שעורר סערה בצה"ל, הפעם זה הרב קו. מהלך החיסכון התקציבי של משרד הביטחון וצה"ל אמור לפגוע בחיילים שנוסעים באוטובוסים, וגם המערכת הפוליטית סוערת. בעקבות הפרסום ב-ynet, מכל קצוות הכנסת נשמעו היום (א') גינויים למהלך, עצומה נגדו עלתה לרשת, וגם שר התחבורה מתנגד.

  

חיילים כועסים: "למה חוסכים על חשבוננו?"

התעצבנתם? בואו להגיב גם בעמוד שלנו בפייסבוק

 

שר התחבורה, ישראל כץ פנה לשר ברק בבקשה לאפשר את המשך נסיעות החינם של החיילים בתחבורה הציבורית ולהימנע מהגבלה כלשהיא. "ישנה חשיבות לאומית ותחבורתית בשימוש בתחבורה הציבורית על ידי חיילי צה"ל והפסקת ההסדר היא פגיעה ישירה בחיילי צה"ל", אמר כץ.

  

"ליקוי מאורות ביחס לסדרי העדיפויות החברתיים" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"ליקוי מאורות ביחס לסדרי העדיפויות החברתיים"(צילום: ירון ברנר)
 

כפי שפורסם אמש, אחרי שלקחו מהם את הרכבות ביום ראשון בבוקר, מחודש יוני הם לא יוכלו עוד לנסוע בתחבורה הציבורית ללא הגבלה וייאלצו להשתמש בכרטיס חכם (רב קו) שייטען מראש בהתאם לכמות הנסיעות והמרחק מהבית לבסיס. המהלך המדובר, שמאחוריו עומד סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר נווה, אמור לחסוך לצבא 25 מיליון שקלים בשנה.

 

לדברי כץ, בניגוד להסדר שהושג ברכבת, לטובת חיילי צה"ל ונוסעי הרכבת בכלל, מניעת נסיעה חופשית לחיילים באוטובוסים מנוגדת למדיניות משרד התחבורה לעודד את השימוש בתחבורה הציבורית.

 

"סכנה, המורל של החיילים הוא הביטחון"

יושב ראש ועדת החוקה, חבר הכנסת דוד רותם מישראל ביתנו, טען כי "הבחירה של שר הביטחון לקצץ בתקציב משרדו דווקא על גבם של חיילים החוזרים הביתה מבסיסם, היא חוצפה ואטימות הפוגעת באלה התורמים באמת לביטחון המדינה".

 

בתגובה למגמה לפגוע בתנאי השירות, החל ח"כ יואל חסון מקדימה בהחתמת חברי כנסת מכל סיעות הבית על עצומה, בניסיון לגבש רוב של לפחות 61 שיבלמו את המהלך. לדבריו, "הכנסת לא תיתן את ידה לפגיעה בחיילי צה"ל. מקבלי ההחלטות בצה"ל שהחליטו על אותם צעדים שיפגעו קשה בחיילים שכחו כנראה שהכנסת היא הריבון. אין לי ספק כי יש רוב מוחלט בכנסת להתנגד למהלכים שערורייתיים שכאלה". חסון גם הבטיח לקיים ביום שלישי כינוס חירום בכנסת בעניין.

 

גם בקואליציה מדברים על "שערורייה", כפי שהגדיר את הצעד ח"כ יריב לוין מהליכוד. לטענתו "מדובר בהחלטה המבטאת ליקוי מאורות ביחס לסדרי העדיפויות החברתיים הנכונים. מערכת הביטחון צריכה לקצץ בשומנים, לא בתנאים הבלתי מספיקים הניתנים לחיילי החובה".

 

בלי רכבת חינם ביום א', עכשיו גם בלי אוטובוס (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
בלי רכבת חינם ביום א', עכשיו גם בלי אוטובוס(צילום: אילנה קוריאל)
 

חבר הכנסת משה (מוץ) מטלון מישראל ביתנו, החבר בוועדת החוץ והביטחון, אמר כי "‏לא תעלה על הדעת פגיעה בחיילים המשרתים את המדינה. כל פגיעה שכזו תגביר את חוסר המוטיבציה ומהווה בשל כך סכנה, שכן המורל של החיילים הוא הביטחון של המדינה".

 

מטלון אמר ששלח מכתב לרמטכ"ל ובו תבע כי צה"ל יחדול מהליכי הרעת תנאי חייליו: "אני, שהייתי ממובילי אישור תוספת התקציב של 620 מיליון שקלים לתקציב הביטחון, לא אתן ידי לפגיעה בחיילי צה"ל וביכולתם לנוע ברחבי הארץ. עם כל הרצון לא לפגוע בתקציב הביטחון, הרי שרווחת החיילים היא בדיוק מסוג הדברים למענם ראוי להקדיש מימון תקציבי".

 

מלשכת שר הביטחון נמסר כי "הטענות נגד שר הביטחון, אהוד ברק, מופרכות וחסרות כל יסוד. ולעובדות: בעת האחרונה מתנהלת בצה"ל בדיקה שמרוכזת על-ידי סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נוה, האמורה לחסוך בתקציב, אך בלי לפגוע בחיילים.

 התוכנית טרם סוכמה וטרם הוגשה כלל לשר הביטחון והתקפות בנושא הקיצוץ באוטובוסים לחיילים, של מספר ח"כים פופוליסטים נגד שר הביטחון ברק, מנותקות מהמציאות. שר הביטחון ברק ידאג ויוודא שלא ייפגעו זכויות חיילי צה"ל".

 

בתגובה לטענות חיילים על הגזירה המתוכננת, מדובר צה"ל נמסר מוקדם יותר: "צה"ל נמצא בימים אלו בעבודת מטה להכנסת הכרטיס החכם לצה"ל, וזאת בהמשך להכנסתו לשימוש בכלל המשק האזרחי. הכנסת הכרטיס החכם מתוכננת למחצית השנה (שנת 2012). במסגרת עבודת מטה זו צה"ל ייתן מענה מלא להסעת חיילי צה"ל מביתם למקום השירות וחזרה ולנסיעות בתפקיד".

 

חיילים? בואו להגיב בעמוד שלנו בפייסבוק

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאן נוסעים מכאן?
צילום: רועי עידן
"פגיעה ישירה בחיילים"
צילום: ירון ברנר
ביטול נסיעות חינם. פגיעה בתנאי שירות
צילום: ירון ברנר
מומלצים