שתף קטע נבחר

מ"פ בגולני: "שיישרף העולם, לא יורים על יהודים"

קצין בגדוד 13 תדרך את חייליו אחרי פינוי מאחז: "לא משנה מה קורה, אף אחד לא יורה על יהודים. קוראים לכם 'נאצים'? זה לא אישי, תתעלמו". צה"ל: התדרוך התאים להערכת האיום

ההתמודדות של צה"ל עם טרור יהודי מגיעה לשטח: ל-ynet נודע כי מ"פ בגדוד 13 של גולני, שהכין את חייליו לקראת עימות אפשרי עם מתנחלים בעקבות פינוי מצפה אביחי, הבהיר להם כי בשום מקרה אין לירות על יהודים.

 

אחרי אירוע הפריצה לבסיס חטמ"ר אפרים בחודש שעבר, במהלכו נפצע קל סגן מפקד החטיבה, קרא שר הביטחון לשעבר, בנימין בן אליעזר, לירות בכל מי שמסכן חיים של חיילי צה"ל ללא קשר לאזרחותו או דתו. אולם מתברר שבצה"ל לא אימצו את דבריו.

 

הבסיס בחברון. "קוראים לכם נאצי? תתעלמו" (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
הבסיס בחברון. "קוראים לכם נאצי? תתעלמו"(צילום: יואב זיתון)

 

בצהרי יום חמישי, למחרת פינוי המאחז שביצעו כוחות הביטחון והמינהל האזרחי במצפה אביחי, חיילי פלוגת גולני - שנמצאים בשבועות האחרונים בתעסוקה מבצעית בחברון - קיבלו תדרוך ממפקד הפלוגה, קצין בדרגת סרן. "בעקבות הפינוי צפויה לנו שבת חמה, אז תהיו ערניים", אמר להם. "בכל מקרה, לא משנה מה קורה, שיישרף העולם מצדי, אף אחד לא פותח באש על יהודים! אנחנו לא רוצים מלחמת אחים".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

בתגובה לדברים נמסר אמש (יום א') מדובר צה"ל: "מדובר בתדריך לקראת פעילות ספציפית, בה צה"ל היווה מעגל אבטחה שלישי. התדרוך המדובר בוצע בהתאם להערכת האיום הסביר למעגל השלישי ובהתאם להוראות הפתיחה באש המעוגנות בפקודות". 

 

עוד נודע ל-ynet שביום חמישי הזהיר הקצין את חייליו כי אזרחים יהודים ינסו להגיע ולהיכנס לבסיס, ולכן יש להקפיד להשאיר את שער המוצב הצמוד לבית הדסה סגור: "אם יש התפרעות, אז יש לנו אמצעים לפיזור הפגנות שאיתם ננסה להגיב ולהתמודד. תזכרו שאם יהודי מקלל אתכם או קורא לכם נאצי, אז תבינו שזה לא אישי ותתעלמו".

 

האירוע בחטיבה המרחבית אפרים הוביל את צה"ל לחדד ולעדכן את הוראות הטיפול במתפרעים יהודים - הכולל אמצעים שונים לפיזור הפגנות כגון רימוני הלם וגז. בנוסף רועננה הסמכות שיש בידי חיילי צה"ל לעכב בכוח מתפרעים עד להעברתם לטיפול המשטרה.

 

באירוע בחטיבה הורו המפקדים לחיילים להשאיר את כלי הנשק בכלי הרכב ולהדוף את המתפרעים כשהם לא חמושים. גורם צבאי הסביר: "האחריות על טיפול במפרי סדר היא של המשטרה, אבל לחיילים אסור להראות אוזלת יד שתביא לעוד מקרים כאלו. הפקודות חייבות להיות ברורות לחיילים כדי שלא יהיו טעויות מסוכנות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי מצפה אביחי, בשבוע שעבר
צילום: ארץ ישראל שלנו
ההתפרעות בחטמ"ר אפרים. ההוראות לא שונו?
צילום: יואב זיתון
מומלצים