שתף קטע נבחר

נשים ימנו דיינים? מרגי: "לקאדים לא מתערבים"

השר יעקב מרגי זעם על הצעת החוק שביקשה לקבע נוכחות של אשה בוועדה למינוי דיינים: "נראה אתכם תומכים באשה בוועדה למינוי קאדים". ובינתיים, המדינה השיבה לעתירה בבג"ץ באותו העניין: "ראוי למצוא מנגנון שיבטיח בחירת אשה לוועדה"

דיון סוער וקולני נערך בצהריים (יום א') בוועדת השרים לענייני חקיקה, בעניין הצעת החוק לשריון מקום לאשה בוועדה למינוי דיינים.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

נציגת משרד המשפטים אמרה בדיון כי "צריך לתקן את החוק הקיים, כך שתהיה חובה למנות אישה". השרה לימור לבנת טענה כי הצעת החוק לא פוגעת ברבנים הראשיים ובדיינים, ולא ברור מדוע לא תאושר.  

 

גם השר דניאל הרשקוביץ' אמר כי אינו מבין את ההתנגדות לכך "אין כאן שום פגיעה או סתירה עם ההלכה", אמר.

 

אלא שאז התפרץ לעברם השר לשירותי דת, יעקב מרגי, ואמר: "אנחנו שלוש שנים כמו עבדים שחורים שלכם. הצביעות והציניות השתלטה עליכם. נראה אתכם תומכים באישה לוועדה למינוי קאדים". השר הוסיף כי על-פי ההסכמים הקואליציונים אין לעשות שינוי בסטטוס-קוו ולכ אישור ההצעה יוביל להגשת ערר מצידה של ש"ס.

 

השרה לבנת ניסתה להשיב: "לא חתמנו על הסכם כזה", אך מרגי חזר וטען: "חתמתם על הסכם קואליציוני שמטיל וטו בנושאי דת ומדינה, לבושתכם ולחרפתכם".

 

שר המשפטים, יעקב נאמן, אמר כבר בתחילת הישיבה כי הצעת החוק מדברת על שינוי בסטטוס-קוו, ולכן יש להעביר אותה להנהלת הקואליציה. בדברי הסיכום שלו אמר: "חמור מאוד שבוועדה לבחירת דיינים אין ייצוג לנשים - הן מצד הממשלה, הן מצד הכנסת והן מצד הלשכה. אני לא יודע מה יחליט בג"ץ, אולם עמדת המדינה היא שחשוב שתהיה לפחות אישה אחת. בוועדת השרים אני מציע לא לקבוע עמדה, ולהעביר את ההכרעה להנהלת הקואליציה".

  

המדינה לבג"ץ: ראוי שתהיה אשה

במקביל לדיון הסוער, הוגשה לבג"ץ תשובת הפרקליטות בעניין זה, שם נכתב כי העובדה שאין כיום אשה בוועדה לבחירת דיינים היא קשה, במיוחד בהתחשב בכך שנשים מהוות כמחצית מקהל המתדיינים בבתי הדין.

 

הפרקליטות הוסיפה כי היועץ המשפטי לממשלה סבור שנוכח חשיבות עקרון השוויון, מן הראוי שבעתיד הגופים שיש באפשרותם למנות אשה כנציגה לוועדה לבחירת דיינים - דהיינו הכנסת, הממשלה ולשכת עורכי הדין - יבחנו האם אין מקום לתיקון המנגנונים הקיימים כדי לסייע בהגשמת "חובת הייצוג ההולם".

  

בתשובה מכירה הפרקליטות בקושי לתאם זאת, שכן מדובר בהליך בחירות חופשי וחשאי, אך אין זה פוטר מחובת הייצוג של הצד הנשי. לבסוף כותבת הפרקליטות כי היועץ השמפטי ינחה את הממשלה שבעתיד, כאשר תידרש לבחור נציג חדש מטעמה לוועדה, יהיה עליה לבחון בין יתר השיקולים את שיקול הייצוג ההולם לנשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר לבנת. לא פוגעים ברבנים
צילום: גיל יוחנן
הרשקוביץ. לא פוגעים בהלכה
צילום: גיל יוחנן
מרגי. למוסלמים לא היו מתערבים
צילום: אפי שריר
מומלצים