שתף קטע נבחר

ראש העיר נתיבות: בשכונה החדשה לא יהיו חרדים

תוכנית להקמת 1,689 יחידות דיור בשכונת "שערי העיר" בנתיבות אושרה להתנגדויות. ראש העיר, שהתאפיינה בשנים האחרונות במאבק בין חרדים וחילוניים, אמר ל-ynet: "אנחנו יזמנו את הקמת השכונה, וחרדים לא יגורו בבתים האלה"

הוועדה לדיור לאומי (הווד"ל) מחוז דרום במשרד הפנים, בראשות אבי הלר, אישרה היום (א') להפקיד להתנגדויות תושבים 1,823 יחידות דיור בנתיבות וברהט.

 

הוועדה אישרה תוכנית לשכונה חדשה בנתיבות, בשם "שערי העיר", בהיקף של 1,689 יחידות דיור. מדובר בבניה רוויה (מגדלים ושיכונים) שתהיה צמודה לשכונות הישנות של העיר ותסתייע בתשתיות ובשטחי הציבור ומבני הציבור הקיימים כיום בעיר. התוכנית הוגשה על ידי מינהל מקרקעי ישראל בשיתוף עיריית נתיבות.  

 

נתיבות - עיר מסורתית עם כמה חצרות רבנים מפורסמות - מתאפיינת בשנים האחרונות בהגירה חדשה של חרדים ובהתחרדות של שכונות שבעבר התגוררו בהם תושבים חילונים, מסורתיים ודתיים-לאומיים. התהליך גרר הפגנות ומאבקים עירוניים על אופי העיר.

 

כעיקרון, משרד הפנים והעירייה אינם יכול לקבוע מי יתגורר בעיר, אבל ראש עיריית נתיבות, יחיאל זוהר, אמר ל-ynet: "מדובר בשכונה שאנחנו יזמנו את הקמתה ואנחנו נקבע מה היא תהיה. חרדים לא יגורו בבתים האלה".

 

"מהפיכה": 134 בתים חדשים ברהט

במקביל לאישור הבנייה בנתיבות, אישרה הוועדה להפקדה גם 134 יחידות דיור בעיר הבדואית רהט. רהט מאוכלסת בידי בדואים שוויתרו על השטחים שבהם גרו במרחבי הנגב, ומתגוררים בצפיפות רבה. בימים אלה מקדמת המדינה תוכנית שבמסגרתה עוברים אלפים מתושביה מהבתים הישנים שבהם הם גרים למגדלים. הבנייה ברהט במסגרת התוכנית שאושרה היום, לעומת זאת, תתבצע במתכונת המסורתית.

 

לפי התוכנית, ייבנו ברהט יחידות דיור צמודות קרקע על מגרשים בני רבע דונם, וניתן להעריך שבכל בית כזה תתגורר משפחה גדולה. כל בית כזה יהיה שייך למעין "דופלקס" עם בית דומה נוסף, על מגרש כפול שישתרע יחד על חצי דונם. התוכנית הוגשה על ידי הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית ועיריית רהט.

 

שר הפנים, אלי ישי , ברך על אישור התוכניות ואמר כי "מדובר בתוספת משמעותית לכמות יחידות הדיור בנתיבות וברהט".

 

ראש עיריית רהט, פאיז אבו סהיבן, אמר כי בניית יחידות הדיור תאפשר לצמצם את היקף הבנייה הלא חוקית בעיר, ואף את האלימות. " מדובר בצורך השעה בגלל עניין הצפיפות הגדולה בעיר", אמר, "הדבר גורם גם לאלימות בין שבטית דוגמת האירוע המצער האחרון בשבוע שעבר, בו נהרג אחד התושבים.

 

"מדובר בדירות לזוגות צעירים, שכבר הרבה שנים מצפים לזה. אנחנו רוצים גם לפתח את שלב ב' להרחבת העיר, והביקוש עומד על כ-3,000 יחידות דיור. הדבר ייתן גם מענה לבנייה הלא חוקית בעיר, ונוכל לאכוף את החוק כי לתושבים יהיה מענה. כשאין מענה או יחידות דיור, נוצר משבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש עיריית נתיבות, יחיאל זוהר
צילום: שי שמואלי
נתיבות (צילום אילוסטרציה)
צילום: חיים הורנשטיין
רהט (צילום אילוסטרציה)
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים