שתף קטע נבחר

ראשי הרשויות הכריעו: ממחר שביתה כללית

נתניהו ביקש מהם "לא לטלטל את המשק", אבל ראשי הרשויות המקומיות החליטו בכל זאת לפתוח בשביתה ללא הגבלת זמן, בעקבות הכוונה להעניק הנחות בארנונה למגזרים רבים. "דרשנו הסכמות כתובות, אבל יצאנו מנתניהו בלי כלום", אמר בוחבוט

ראש הממשלה אמר להם "שנינו באותה סירה", אבל ראשי הרשויות המקומיות החליטו בכל זאת לפתוח בשביתה כללית ללא הגבלת זמן החל ממחר בבוקר, בעקבות הכוונה להעניק הנחות מפליגות בארנונה למגזרים רבים. יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, הודיע הערב (יום א) לאחר פגישתו עם בנימין נתניהו: "יש שביתה". לדברי בוחבוט, "לצערנו הרב לא הצלחנו להגיע להסכמות כי דרשנו הסכמות כתובות. אני יודע שראש הממשלה ניסה, אבל בכל זאת יצאנו בלי כלום".

 

השביתה תכלול את כל השירותים העירוניים, כולל שירותים הניתנים בידי עובדי הרשויות המקומיות עצמן וגם בידי חברות קבלן. בין היתר, לא יתבצע איסוף אשפה, לא יהיו הסעות לבתי הספר, משרדי הרווחה לא יפעלו - וגם הפקחים לא ירשמו דו"חות.

 

בשלטון המקומי זועמים על כוונת משרד הפנים וחברי כנסת להעניק הנחות בארנונה למשפחות מרובות ילדים, לסטודנטים, למילואימניקים ולישיבות, מה שישפיע ישירות על מאזנן הכספי של הרשויות המקומיות. בעקבות זאת הן הודיעו על השביתה.

 

"יש מחר שביתה", אמר בוחבוט אחרי התייעצות שקיימו בכירי השלטון המקומי בתום פגישתם עם נתניהו, "אנחנו מצטערים על כך. באנו בידיים נקיות עם רצון לפתור את הבעיות במשא ומתן, אבל לא הצלחנו לקבל מראש הממשלה תשובות ברורות". בוחבוט אמר עוד: "אין לנו עניין בהשבתה. אני מוכן להגיע עוד הלילה לפגישות עם ראש הממשלה, אבל אין לנו ברירה אלא להשבית. אני מקווה שהממשלה תבין שהפעם הגיעו מים עד נפש".

 

"חלק מהרשויות מתנגדות, היו צעקות"

למרות ההודעה על השביתה, ראשי השלטון המקומי אמרו כי יש עדיין הזדמנות אחרונה למנוע אותה, אם ראש הממשלה יסכים לתוכנו של מסמך שהגישו לו הערב. במסמך מופיעות כמה דרישות: לבטל את המע"מ על המים, להפחית את העלאת מחירי המים, לבטל את נוהל הקפאת התרומות מהמגזר העסקי לשלטון המקומי, לבטל את הפטור מארנונה שעליו החליט משרד הפנים, ולהחזיר את חלוקת רווחי מפעל הפיס למצב הקודם.

 

בוחבוט ונתניהו הערב. לחיצת היד לא מנעה שביתה (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
בוחבוט ונתניהו הערב. לחיצת היד לא מנעה שביתה(צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

גורמים המקורבים לצמרת השלטון המקומי סיפרו כי כמה מראשי הרשויות מתנגדים לשביתה שעליה הכריזה הנהגתם. לדברי אותם גורמים, במהלך הישיבה הערב עלו הטונים ונשמעו צעקות.

 

מוקדם יותר אמר נתניהו לאנשי השלטון המקומי "זה לא הזמן לטלטל את המשק בשביתה כללית". הוא אמר את הדברים

בפגישה עם בכירי השלטון המקומי, בהם בוחבוט, יו"ר איגוד המועצות האזוריות שמוליק רייפמן, ראש העיר תל-אביב רון חולדאי (יו"ר פורום 15 הערים) וראש העיר דימונה מאיר כהן, יו"ר מטה המאבק.

 

נתניהו טען כי גם הוא מתנגד ל"חקיקה הבלתי אחראית הזאת", אך הבהיר כי "שביתה תהיה פגיעה באזרחים על סוגיות שניתן לפתור בזמן קצר. אנחנו באותה סירה, ואתם לא צריכים לשלם את המחיר של חקיקה פופוליסטית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוחבוט. משבית את המשק
צילום: יהונתן צור
פגישת ראשי הרשויות עם נתניהו
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים