שתף קטע נבחר

בדרך לסיום השביתה: 'יש הבנות, מחיר המים יירד'

השביתה על סף סיום - שר הפנים אמר כי הגיע "להבנות בכל הנושאים" עם הרשויות, המסמך שגיבשו קובע: "החקיקה הפוגענית" תוקפא, מחיר המים לאזרח יוזל. בשלטון המקומי הבהירו: השביתה תימשך, עד שנתניהו יאשר את הסיכום

שר הפנים הודיע על "הבנות בכל הנושאים" עם הרשויות המקומיות, והשביתה הכללית  נמצאת על סף סיום - פחות מיממה לאחר שהחלה. "במאמץ להגיע לסיום השביתה הגענו להבנות עם השלטון המקומי בכל הנושאים", אמר הערב (יום ב') השר אלי ישי.

 

שביתת הרשויות, כותרות אחרונות

יש שביתה, אין דו"חות: "נקמה בפקחים בת"א"

הרשויות נכנעו ללחץ: אין שביתה בחינוך המיוחד

השביתה: ילד עם שיתוק מוחין מול שער נעול

 

משרד הפנים והרשויות הגיעו להסכמות, לאחר שעות של דיונים. השר ישי מסר כי "גיבשנו יחד מסמך מפורט כדי לסיים את השביתה. המסמך הוצג לראש הממשלה ואנחנו ממתינים להסכמתו. ברגע שיהיה סיכום, ניתן יהיה להכריז על סוף השביתה". המסמך שגובש כולל 14 סעיפים, ובכלל זאת הקפאת "החקיקה הפוגענית" נגד הרשויות, הורדת מחירי המים והמשך קבלת תרומות מאנשי עסקים.

 

גיבשו מסמך הבנות, אחרי שעות של דיונים (צילום: אטילה שומפלבי) (צילום: אטילה שומפלבי)
גיבשו מסמך הבנות, אחרי שעות של דיונים(צילום: אטילה שומפלבי)

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, דרש מראש הממשלה בנימין נתניהו לקיים את הבטחותיו. "ראש הממשלה קרא לנו לחזור לשולחן הדיונים, ישי קרא לנו - ואנחנו הגענו. קיימנו דיונים מאוד משמעותיים בנושא המים ואנחנו אומרים לראש הממשלה לקיים את הבטחתו". בוחבוט הבהיר כי השביתה עדיין לא הסתיימה: "היא תימשך עד שראש הממשלה יאשר את הסיכומים".

 

מסמך ההבנות, שיוגש לראש הממשלה, כולל בין היתר נקודות אלו:

1. הקפאת החקיקה הפוגענית בתחום השלטון המקומי, באמצעות הנהגת משמעת קואליציונית. לפי המסמך, סוכם כי ראש הממשלה מכיר בבעיה וינחה את הקואליציה לפעול בהתאם.

2. חקיקה עתידית פרטית וממשלתית. סוכם: יוקם פורום מנכ"לים לבחינת הצעות החוק לפני הבאתם לדיון בפני ועדת השרים לענייני חקיקה. בכל מקרה, הממשלה תנחה את הקואליציה כי חקיקה פוגענית לא תקודם.

3. הורדת מחירי המים לאזרח תוך 45 ימים. סוכם: ראש הממשלה מכיר בצורך לפתור את הבעיה ומנחה את מנכ"ל משרד ראש הממשלה להציע פתרון לפיו תהיה הוזלת תעריפי מים לכלל הצרכנים בתוך 45 ימים.

4. היתר מפעל הפיס: חלוקת הכנסות ביחס שווה 50-50, לא יהיה שום שינוי בנהלי מפעל הפיס ותנאי ההיתר, יורחבו ההגרלות ואישור ההגרלות ברשת. סוכם: ראש הממשלה חמוכן לפתור את הנושא עד סוף החודש.

5. נוהל תרומות: משרד המשפטים יפרסם הנחיה לפיה כל עוד לא הוחלט אחרת במסגרת נוהל תרומות או בכל הסדרה אחרת, ניתן יהיה להמשיך בהליכי קבלת וגיוס תרומות, כפי שהיה בעבר. סוכם: ראש הממשלה מוכן לבחון מה קורה בעולם בנושא זה.

 

בנוסף, כולל המסמך גם ביטול הקפאת ההצמדות בתקציבים הנוגעים לשלטון המקומי, שינוי טבלת מבחן ההכנסות בארנונה, יישום הסכמים עם השלטון המקומי שטרם מומשו ושינוי מעמד סוציו-אקונומי של רשויות מקומיות.

 

הזבל לא ייערם? (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הזבל לא ייערם?(צילום: ירון ברנר)

 

גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו כי במסמך החדש ישנם סעיפים חדשים רבים, ו"צריך זמן כדי לבחון את המשמעות התקציבית שלהם". הם הוסיפו כי "ראש הממשלה קורא להפסקת השביתה שגורמת סבל לתושבים. צריך להתחיל בפגישות שיביאו בתוך ארבעה שבועות לסיכומים. שווי הדרישות החדשות מגיע למיליארדי שקלים".

 

מוקדם יותר הערב הודיעו ראשי רשויות מהליכוד לבוחבוט, כי לא ישתתפו מחר בשביתה במשק. במכתב ששלח ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, התבקש בוחבוט להיענות לבקשת נתניהו "ולאפשר לו לפתור את הבעיות הנקובות תוך חודש". יו"ר סיעת הליכוד בשלטון המקומי, בני כשריאל, הדגיש עם זאת כי הודעת גפסו אינה נמסרה בשם הסיעה, והודיע כי עד כה לא התקבלה החלטה.

 

המכתב של גפסו: "חוזרים מחר לשגרה"

  

"לידיעתך", כתב גפסו לבוחבוט בערבו של היום הראשון לשביתה, "אנו ראשי הרשויות מסיעת הליכוד הודענו לראש הממשלה שבכוונתנו לסיים את השביתה מחר ולחזור לשגרה. אני מקווה שיחד נצליח במאבק למען הרשויות המקומיות ואזרחי ישראל".

 

"אין ספק שסוגיות כמו מפעל הפיס, בעיית הפטורים מארנונה, מחירי המים ועוד, חייבות למצוא פתרון", כתב גפסו, אך הדגיש כי "יש מקום להיענות לבקשת ראש הממשלה, שהבטיח לטפל עד סוף החודש בסוגיית מפעל הפיס ושבועיים מאוחר יותר בסוגיות הנוספות, ולמנוע מהציבור את האי נוחות הנגרמת מהשביתה".

 

בעיריית נשר לא יישרו היום קו עם יתר הרשויות, וסירבו להצטרף לשביתה. ראש העיר נשר, דוד עמר, סרב להסביר מדוע נקטה העירייה בגישה זו. השלטון המקומי יצא לשביתה לאחר שלדבריו הממשלה הנוכחית העבירה שורת "חוקים פופוליסטיים" שגורמים נזקים כספיים כבדים לתקציבי הרשויות המקומיות. בין היתר מדובר בהנחות לארנונה, הוזלת מחירי המים והפסקת תרומות מאנשי עסקים.


פורסם לראשונה 16/01/2012 19:42

 

בהכנת הידיעה השתתף מאור בוכניק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי ובוחבוט, הערב
צילום: אטילה שומפלבי
יום אחד של שביתה, ודי?
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים