שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא שמים על בריאות התלמיד: המכרז בוטל - נטלי תמשיך

  חוסר הודאות בנוגע לשירותי בריאות התלמיד בישראל נמשך: משרד הבריאות הודיע כי המכרז למתן השירותים בוטל - לאחר שהתגלו בעיות בהצעות שהוגשו. בינתיים תמשיך חברת "נטלי", עליה נמתחה ביקורת קשה בנושא, לפעול. עדיין לא ידוע האם יהיה מכרז חדש או שהפעלת השירות תחזור לידי המדינה

  הבילבול במתן שירותי חיסונים ובדיקות לתלמידי כיתות א'-ט' נמשך: היום (ג') הודיע משרד הבריאות כי החליט לבטל את המכרז לשירותי בריאות התלמיד - ולפחות עד סוף השנה תמשיך חברת "נטלי" לספק השירותים לתלמידי ישראל, וזאת בניגוד להחלטת בית המשפט העליון. הסיבה לביטול: בעיות תקציביות בהצעות שהוגשו לועדת המכרזים.

   

  בעקבות ההחלטה הודיעה מוריה אשכנזי, יו"ר חטיבת אחיות בריאות הציבור, כי בכוונתן לפתוח בשביתה בעקבות ההחלטה. "אנחנו לא מוכנות להמשיך ולעבוד עוד כעובדות קבלן", אמרה.

   

  הביקורת על "נטלי": 30% מהתלמידים לא חוסנו

  כזכור, בחודש מרץ האחרון החליט בית המשפט העליון לפסול את זכייתה של "נטלי" במכרז למתן חיסונים ובדיקות לכמיליון וחצי תלמידי כיתות א' עד ט'. בית המשפט קבע אז כי החברה תוכל לתת את השירותים עד לסוף שנת הלימודים הקודמת, כדי להימנע מפגיעה בתלמידים.

   

  ההחלטה התקבלה בעקבות ערעור שהגישו שתי חברות אחרות שהשתתפו

  במכרז, "מתן" והאגודה לבריאות הציבור, נגד זכייתה של נטלי במכרז לאחר שלא עמדה בתנאי הסף שלו. השופטים קבעו כי האחות הראשית של נטלי, שפוטרה בינתיים והוחלפה באחות אחרת, לא היתה בעלת השתלמות על בסיסית בתחום בריאות הציבור, כפי שנדרש.

   

  ההחלטה הצטרפה לביקורת הקשה שהוטחה על תפקודה של חברת "נטלי", לאחר שהתברר כי אחות בבית ספר, שלא בדקה תלמידים בקצב מהיר מספיק, פוטרה. ביקורת נוספת הושמעה לאחר שבסוף שנת הלימודים הקודמת התברר כי 30% מהתלמידים כלל לא חוסנו וכי מחצית לא עברו את בדיקות המעקב הנדרשות.

   

  בעקבות כל זאת החליט משרד הבריאות לצאת במכרז חדש ובנוסף הוחלט כי המשרד יפעל להחזיר את השירות לידי המדינה, בשלב הראשון בדרום הארץ. אל המכרז ניגשו שלוש חברות: נטלי, האגודה לבריאות הציבור וביקור רופא.

   

  בדרום: האחיות מועסקות ע"י משרד הבריאות

  אך, כאמור, הבוקר הודיע משרד הבריאות כי הוא מבטל את המכרז. "לאחר בדיקה יסודית ובהתאם לחוות דעת משפטית החליטה ועדת המכרזים של משרד הבריאות על ביטול המכרז למתן שירותי בריאות התלמיד", נמסר ממשרד הבריאות. "מכיוון שניתנה זכות טיעון לאחת המציעות, עדיין אין מדובר בהחלטה סופית".

  הודעה דומה העביר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לחברי ועדת הבריאות של הכנסת, שדנה בנושא.

   

  ל-ynet נודע כי ההחלטה התקבלה לאחר שבוועדת המכרזים עלה חשש גדול כי החברות השונות לא יוכלו להעניק שירות הולם, איכותי ורחב יותר מזה שניתן כיום לתלמידים. הסיבה: באחת ההצעות שהוגשה, של "האגודה לבריאות הציבור", נקבע מחיר נמוך באופן קיצוני מההערכה התקציבית של המשרד על מתן השירות ואילו השתיים האחרות חרגו ונתנו מחיר גבוה באופן משמעותי מההערכה התקציבית.

   

  "אני יודע שההצעה שהגשנו מתאימה לאומדן והיא מוערכת בכ-74 מיליון שקלים, כך שלא ברור לי כרגע, לפני שקיבלתי לידי את ההחלטה, מה משמעותה", אומר ל-ynet יהודה כהן, מנכ"ל האגודה לבריאות הציבור. "ברגע שנקבל אותה נשקול את המשך צעדינו". 

   

  בשל ההחלטה לבטל את המכרז הודיע משרד הבריאות כי חברת "נטלי" תמשיך לספק את השירותים עד לסוף שנת הלימודים הנוכחית, כאשר יושם דגש על בקרה קפדנית של משרד הבריאות על שיעור הכיסוי של החיסונים ועל מתן שירות איכותי. בנוסף, בדרום הארץ יעבור השירות חזרה לידי משרד הבריאות, כפי שהיה בעבר. במסגרת זו יקלוט משרד הבריאות 87 אחיות מחברת "נטלי".

   

  כרגע לא ידוע האם ייצא לדרך מכרז חדש או שיוחלט על החזרה של השירות לידי משרד הבריאות בכל הארץ.

   

  "בית המשפט כבר שיגר רמז עבה וחברי ועדת הבריאות של הכנסת תומכים פה אחד בהחזרת השירות למדינה. רק כך נוכל להבטיח את בריאות ילדינו", אמרה מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס במהלך הישיבה שהתקיימה היום בנושא.

   

  "שר האוצר מייצר ומעצים את תופעת העבדות", הוסיפה ח"כ שלי יחימוביץ'. "רק אדם טיפש וצר מוחין לא מבין שעל כל שקל שמשקיעים ברפואה מונעת חוסכים כסף רב למדינה. למה מחכים, לקטסטרופה כמו אסון הכרמל?". 

   

  מ"נטלי" נמסר: "מאז כניסתה של נטלי לפני כשנה כמפעילת שירותי הבריאות לתלמיד, שיפרה החברה בצורה משמעותית את שירותי הבריאות לתלמיד בבתי הספר, שאף מוחשבו במלואם. במהלך חמשת החודשים שחלפו מאז תחילת שנת הלימודים הנוכחית מציגה 'נטלי' שירות איכותי וכיסוי כנדרש. כמו כן, אנו ערוכים עם תכנית עבודה מפורטת עד סוף השנה הצפויה בכדי להציג אחוזי ביצוע גבוהים, כמו גם כל ההשלמות הנדרשות. אנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות להעברת המקל באשקלון ומחוז הדרום בצורה מסודרת ומהירה ככל שניתן".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיסוני תלמידים. חוסר ודאות
  צילום: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים