שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  אייס: נדחתה הקפאת הליכים במעמד צד אחד
  בקשת הקפאת ההליכים הוגשה על דעת הנהלת החברה, ולא בהסכמת בעלי השליטה. מדובר בקרע בין המנכ"ל והיו"ר, לבין הבעלים. חובות הרשת נאמדים בסכום כולל של 452 מיליון שקל

  נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז, הילה גרסטל, דחתה היום (ג') את הבקשה למתן הקפאת הליכים במעמד צד אחד נגד רשת אייס, וקבעה דיון במעמד הצדדים שיתקיים מחר בבוקר לצורך הכרעה בבקשה. הנשיאה גרסטל הורתה שלדיון יתייצב נציג כונס הנכסים הרשמי, בעלי השליטה של החברות וכן כל נושה שהחוב כלפיו גבוה מ-200 אלף שקל ובנוסף הבנקים שהם מובטחים ונציגי העובדים.

   

  חברת אייס דיפו הציבורית וחברת הבת שלה אייס רשתות שיווק הגישו בצהריים לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה בקשה דחופה להקפאת הליכים נגדן, לאחר שנקלעו לחובות בסכום כולל של 452 מיליון שקל. אייס מבקשת כי עו"ד אמיר פלמר ימונה כנאמן בהקפאת ההליכים.

   

  פעילות החברות כוללת את רשת אייס, רשת אוטו דיפו ורשת נרות בשנקין, ומעסיקה בסך הכל 1,250 עובדים. בדיווח שהעבירה החברה לבורסה נכתב כי הבקשה הוגשה "לאחר מאמצים ופעולות רבות למציאת פתרונות חלופיים, ובמטרה לנסות להגן על החברה, על חברת הבת ועל רשתות אייס ואוטו דיפו ונכסיהן, כמתחייב לטובת הנושים ובעלי המניות".

   

  לפי הבקשה, היקף חובותיה של אייס אוטו דיפו עומד על 144 מיליון שקל, מרביתם - 83 מיליון שקל - למחזיקי אגרות החוב, וכן 60 מיליון שקל למאות נושים רגילים של החברה. לחברת הבת ישנם לפי הבקשה חובות של 308 מיליון שקל, מתוכם 83 מיליון שקל חובות מובטחים לבנקים, 15 מיליון שקל חוב לעובדים וכ-200 מיליון שקל חובות למאות, ואולי אף אלפי, נושים רגילים ולא מובטחים שסיפקו לחברה סחורה ושירותים.

   

  למול סכומי חובות אלו, מהבקשה עולה כי לשתי החברות יש נכסים הכוללים כ-16 מיליון שקל בחשבונות הבנק שלהן, כולל פיקדונות, המלאי שלהן מוערך בשווי 135 מיליון שקל, לקוחותיהן חייבים להן 27 מיליון שקל וכן כ-40 מיליון שקל לגבייה בכרטיסי אשראי.

   

  מחלוקת סביב הזרמת כספים

  הרשת נמצאת בבעלות גאון אחזקות ושלמה זבידה. לטענת החברה באמצעות עו"ד גיא גיסין, בעלי השליטה התחייבו ב-30 בנובמבר להזרים לחברה 20 מיליון שקל בסך הכל, 10 מיליון שקל לכל אחד מהם, וכי בכפוף להתחייבות זו אישר דירקטוריון החברה את דוחותיה הכספיים ורואי החשבון שלה לא כללו בדוחות הערת עסק חי על כל המשתמע מכך.

   

  לפי הנטען, כעת הודיעו בעלי השליטה כי אין בכוונתם להזרים את אותו המימון אותו התחייבו באופן בלתי חוזר להעמיד וגורמים לה בכך לנזקים כבדים. באופן חריג ביותר כוללת בקשת הקפאת ההליכים דרישה של החברה לחייב את בעלי השליטה שלה להזרים 20 מיליון שקל, אשר ישמשו אותה כעת בעת תקופת הקפאת ההליכים, ככל שתאושר על ידי בית המשפט, ועד שימצא משקיע שיזרים כסף לחברה.

   

  הנהלת רשת אייס אוטו דיפו מסרה: "לצערנו הרב, עקב הנסיבות המפורטות בבקשה להקפאת התהליכים, אנו נאלצים לפעול בדרך זו כדי להבטיח את המשך קיומה של הרשת ואת המשך פרנסתם של 1,250 עובדיה. דירקטוריון אייס פעל בימים האחרונים ללא לאות בכדי למנוע מהלך זה, אך לצערנו ניסיונות אלו לא צלחו".

   

  למעשה מייצגת הבקשה קרע בין ההנהלה, בראשות המנכ"ל דוד מטלון והיו"ר משה שמש, לבין הבעלים. אותם בעלים הזרימו לחברה הון באחרונה ונראה כי האמינו שהרשת תוכל להתייצב ולחזור לרווחיות. כך גם אמרו מנהלי החברה במפגש שהתקיים לאחרונה עם בעלי האג"ח - אך ככל הנראה מאז התגלו חילוקי דעות בין הבעלים למנהלים - שרק מונו לתפקיד באוקטובר האחרון.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו גולן חזני, ענת רואה וגיל קליאן

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אייס: נדחתה הקפאת הליכים במעמד צד אחד "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים