שתף קטע נבחר

בריטניה: השרברבים לא מוכנים לבתים הירוקים

בממלכה המאוחדת טרחו ועמלו על תוכנית להפחתת פליטת גזי החממה, אבל שכחו לעדכן את השרברבים. מיליוני בתים אמורים לעבור לשימוש במשאבות חום במקום תנורי גז, אולם דו"ח חדש מגלה כי היעדר מיומנות בנושא בקרב מתקיני אמצעי חימום עתיד לעלות לצרכנים ביוקר ואף מסכן את התוכנית

השרברבים ממש לא מוכנים ל"שינוי הדרסטי" של מערכות חימום הבתים בבריטניה, שעתיד להתבצע בניסיון להפחתת פליטות גזי חממה. כך עולה מדו"ח של האקדמיה המלכותית למהנדסים (RAE) שפורסם השבוע. המשמעות: בעלי הבתים יאלצו לפנות לאדריכלים ומהנדסים לשינויים נוספים, בעלות של עד 20 אלף ליש"ט לבית.

 

עוד בערוץ כלכלה ירוקה:

 

הדו"ח גם מזהיר כי רשת החשמל, הממשלה ובעלי הבתים, לא מוכנים להתמודד עם השינויים הנדרשים במסגרת תוכניות הממשלה בריטית לבידוד ולאנרגיה ירוקה, על מנת לעבור לחימום עם פליטה נמוכה של גזי חממה.

 

כרבע מפליטת גזי החממה בבריטניה מגיע מערכות החימום של בנייני מגורים, שעובדות באמצעות מים שעוברים בצינורות בקירות ומחממים את גופי החימום.

 

המים מתחממים באמצעות מערכת שעובדת על גז. על מנת לעמוד ביעדי הפליטה העתידיים, כמות הדלק שבשימוש צריכה לרדת באופן חד. על פי התוכנית, מיליוני בתים יעברו להשתמש בטכנולוגיות חלופיות כמו משאבות חום.  

 

כדי לשדרג את המערכות הללו לירוקות יותר, צריך להחליף אותן במערכות חדשות, שפועלות על אנרגיה מתחדשת, למשל סולארית, או בכאלה שמאפשרות לחסוף אנרגיה, למשל ויסות טמפרטורה לכל חדר בנפרד. 

 

עם זאת, היעדר מיומנות בנושא בקרב שרברבים ומתקיני אמצעי חימום, מתברר כמכשול עצום באשר ליכולת של בריטניה לבצע את השינוי. בבדיקות שערך האיגוד, נמצאו התקנות שגויות שהובילו לתיקונים בעלויות של עשרות אלפי ליש"ט, או להצטברות עובש והתפוררות הקירות.

  

גם רשת החשמל לא מוכנה

הדו"ח קובע, כי יש להשקיע יותר בהכשרת מהנדסי החימום והמתקינים, ולהגביר את התיאום בכל בריטניה, מה שיאפשר לבתים לשדרג את מערכת החימום בעלות נמוכה יותר. "כבר אי אפשר להתקדם בלי מחשבה מוקדמת", אמר סקוט סטידמן מה-RAE. "אנחנו חייבים לבצע שינויים דרסטיים".

 

עוד גילו המהנדסים, כי הסתמכות על אנרגיה מתחדשת ברשת החשמל המרכזית ומעבר לחימום חשמלי, לא יפעלו כראוי בשל קושי לעמוד בביקושי השיא. "הניסיון לעמוד במלוא הביקוש על ידי אנרגיית רוח, מים או שמש, ידרוש רשת חשמל עם יכולת אספקה כמעט בלתי אפשרית לבנייה, שתעמוד ללא שימוש רוב חודשי הקיץ, מה שיהפוך את ייצור החשמל לפעולה יקרה מאוד",נטען בדו"ח.

 

עם זאת, אם הבתים יצליחו לשדרג את מערכות החימום למערכות בעלות פליטה נמוכה של גזי חממה, בריטניה תוכל לחסוך מיליארדים ולייצר משרות חדשות. "ניהול מערכות חימום בפליטה נמוכה, מפחיתה ייבוא יקר של חומרי גלם, לא תורמת למחסור בדלק, תומכת ביצירת עבודות, ועובדת עם השוק ולא נגדו", אמר רוג'ר קמפ, פרופסור להנדסה באוניברסיטת לנקסטר.

 

עם זאת הוא ציין, כי המשימה תהיה קשה מאוד להגשמה. לדבריו, "הממשלה לא מצליחה להבין את המורכבות של הדרישות הרבות הללו במדיניות שלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים