שתף קטע נבחר

ויקיפדיה מוחשכת? כך תעקפו

האנציקלופדיה החופשית מוחשכת היום - לפחות בגרסתה האנגלית - במחאה על חוקים שיצנזרו את האינטרנט. אבל אם ממש חשוב לכם לדעת מתי הצטרפה אלסקה לארצות הברית, כך תעקפו את ההחשכה

הגירסה האמריקנית של וויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית לקריאה ולכתיבה, היא אחד מהאתרים שמוחשכים היום ל-24 שעות במחאה על שני חוקים שנידונים בסנאט ובבית הנבחרים האמריקאים, שלפי מתנגדיהם עלולים לפגוע אנושות בחופש הביטוי ובזרימת המידע החופשית ברשת. הישראלי אור דגמי יצר טלאי שמאפשר לעקוף את החסימה ולהשתמש בוויקיפדיה כרגיל.

 

כשנכנסים היום לערכים בוויקיפדיה הם מתחילים להיטען, אבל אז מעבירים את הדפדפן למסך שחור עם הודעה של וויקיפדיה על ההשבתה. "דמיינו עולם בלי ידע חופשי", נכתב בהודעה. "במשך למעלה מעשור השקענו מיליוני שעות בבניית האנציקלופדיה הגדולה בהיסטוריה האנושית. ממש עכשיו, הקונגרס האמריקאי שוקל חקיקה שעלולה לפגוע אנושות באינטרנט החופשיה והפתוחה. למשך 24 שעות, כדי להעלות מודעות, אנחנו מחשיכים את וויקיפדיה".

 

 

בעמוד ההסבר מפרטים בוויקיפדיה כי מדובר בחוקי SOPA (חוק הפסקת פיראטיות מקוונת) שנידון בבית הנבחרים, ו-PIPA (חוק הגנת קניין רוחני) שנידון בסנאט. מתנגדי החוקים טוענים שהם מפירים את האיזון בין הגנה על זכויות יוצרים לבין הגנה על חופש הביטוי, ומעבירים את נטל ההוכחה ממי שטוען שזכויותיו נפגעו אל מי שנטען שהוא מפר את הזכויות.

 

"השרת שמחזיק את הקוד של ההחשכה הוא לא השרת הראשי של וויקיפדיה", מסביר דגמי, בן 24, מתכנת וחוקר אבטחת מידע וסטונדנט למתמטיקה ופיזיקה באוניברסיטה העברית. לדבריו, הטלאי שלו משנה את קובץ ה-hosts שעל מחשב המשתמש ומונע ממנו להגיע לשרת ההחשכה.

 

אתה מסכים למחאה? אתה לא חושב שהטלאי שלך פוגע בה?

"אני מסכים עם המחאה, מתנגד לדרך. וויקיפדיה זה כלי חשוב בחיי היום יום (בעיקר לסטודנטים), והשבתה שלו פוגעת ביותר מדי אנשים. אני לא חושב שהוא פוגע במאבק, כי הנקודה שלהם עדיין עוברת, אבל מי שבכל זאת רוצה להשתמש בוויקיפדיה, לא צריך למנוע זאת ממנו. עצם העובדה שהוא היה צריך לעשות משהו פרטני כדי לגרום לזה לקרות גם מעביר את הנקודה. וויקיפדיה לא טרחו לחסום את זה בצורה קשה במיוחד, זה נראה כאילו הם התכוונו שזה יהיה עקיף למי שממש ירצה".

 

משנים את האינטרנט

‫בעלי אתרים בוחרים איך להציג את אתריהם לגולשים, אבל מי שלא מרוצה מברירת המחדל יכול להתקין תוספים וטלאים שונים שיציגו את האתרים בצורה מיטבית.‬ אדבלוק, שהוא הפופולרי בטלאים הללו, מוחק את הפרסומות מאתרים כמו זה. ‫תוספים כמו Social Fixer למשתמשי פייסבוק מוסיפים אפשרויות חסרות ומסירים פיצ'רים שמפריעים לשימוש.‬ ‫יש גם תוספים ביקורתיים וסאטיריים, כמו תוסף שמציג את הפיד של טוויטר בלי עדכונים על "האח הגדול",‬ ‫ותוסף שמונע גלישה לאתרים סיניים במחאה על מעצרו של האמן הסיני איי ווייוויי‬.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים