שתף קטע נבחר
צילום: דלית שחם

זכויות הגבר העובד - המילון השלם

תתפלאו. לא רק נשים מופלות בעבודה. אם לא קיבלו אותך לעבודה בגלל שאתה טוחן ימי מילואים או שומר שבת, תוכל לתבוע את המעסיק. וגם: כמה ימי מחלה מגיעים לך וכיצד תתמודד עם הטרדה מינית? מדריך לעובד

אנחנו רגילים לדון בזכויות נשים עובדות: החל משלל הזכויות המוקנות להן בעת הריון ולידה, וכלה בזכויות האשה המוטרדת ומופלית במקום העבודה שלה, והיא חפצה לעמוד על שלה. הפעם נקדיש את המאמר כולו לזכויות הגברים העובדים בלבד: מה להם מגיע?

 

לקריאת כל הטורים של דריה כנף

 

אפליית גברים בקבלה לעבודה

תתפלאו. לא רק נשים מופלות בקבלת עבודה. אם עובד לא מתקבל לעבודה בשל העובדה שהוא משרת במילואים מספר רב של ימים בכל שנה, למשל, מדובר באפליה האסורה לפי חוק וניתן לתבוע את המעסיק הפוטנציאלי בגינה. 

 

גם שאלות כגון: "אתה שומר שבת? כי אצלנו עובדים כל השבוע", "מה הפרופיל הצבאי שלך?", או "האם אתה ואשתך מתכננים ילדים בקרוב"? הן אסורות בתכלית.

 

במקרה מסוים שנדון נקבע, כי די בכך שהעובד הוכיח שהחברה ביקשה ממנו את הפרופיל שלו, בשביל להוכיח קיומה של אפליה, והפיצוי במקרים אלו יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים

 

תבואו רק בשמחות

ומה קורה במהלך העבודה השוטפת? אלו זכויות מגיעות לגבר שמתחתן, מביא ילדים לעולם ומבקש לבלות בחברתם?

 

חתונה

אם במקום העבודה שלכם חל הסכם קיבוצי, צו הרחבה, נוהג או חוזה אישי שבו מופיעה זכאות העובדים לחופשה נוספת ב"ימי שמחה" - מצוין. בכל מקרה שאין ציון מפורש של הטבה שכזו, החוק לא מאפשר לעובד להיעדר על חשבון המעסיק בשל חתונתו, והוא ייאלץ לעשות שימוש בימי החופשה הצבורים שלו, במידה ויש לו.

 

טיפ: גם אם מקום העבודה שלך "בא לקראתך" ומאשר לך מספר ימי חופשה במתנה, לפני החתונה או אחריה, מומלץ לקבל אישור בכתב כי החופשה היא על חשבון המעסיק, כדי למנוע הפתעות בתלוש השכר הקרוב.

 

לידה

אשתך ילדה? מזל טוב. לא בכל המקומות תקבל חופש על חשבון הבוס, אבל כדאי שתדע שהחוק מאפשר לך להיעדר שבעה ימים לצורך כך, על חשבון ימי מחלה שלך. דהיינו, עליך להוכיח שההיעדרות נבעה מטיפולים או בדיקות הקשורים להריון, או קשורה ללידה עצמה, ולחתום על הצהרה בנוסח המופיע ב"תקנות דמי מחלה (היעדרות עובד עקב הריון ולידה של בת זוג)". ההיעדרות תהיה על חשבון ימי המחלה, והתשלום יהיה כפי שקבוע בחוק ימי מחלה.

 

חופשת לידה לאבא

האם אבות יכולים לקחת חופשת לידה? בהחלט. חוק עבודת נשים קובע כי עובד שאשתו ילדה, יכול לקבל חופשת לידה חלקית, וזאת בתקופת החופשה שנותרה אחרי שהסתיימו 6 השבועות הראשונים מיום הלידה (רק היולדת רשאית לשהות בחופשה בשבועות הראשונים).

 

התנאים הם:

• בת הזוג זכאית לחופשת לידה לפי חוק.

• בת הזוג הסכימה בכתב לוותר על חלק מחופשת הלידה המגיעה לה.

• בת הזוג שבה לעבוד בתקופה זו.

 

האב יוכל לקבל דמי לידה בגין ימים אלו, אך עליו לעמוד בתנאים שמציב חוק הביטוח הלאומי:

• האב הוא עובד או עובד עצמאי.

• ששילם דמי ביטוח לאומי בתקופות הנדרשות טרם הלידה.

• ולא עבד בחופשת הלידה שלו.

• כמו כן אשתו זכאית לדמי לידה, אך היא לא קיבלה דמי לידה על תקופה זו שבה האב שהה בחופשת לידה.

• האב שהה בחופשת לידה לפחות 21 יום רצופים.

 

מרק עוף לאשתך החולה

ומה עם היעדרויות לצורך מחלות? לעובד שכיר קיימת כיום אפשרות להיעדר מהעבודה בשל מחלתו, על חשבון תקופת המחלה הצבורה שלו, כמובן, וגם להיעדר מהעבודה בשל מחלת בת זוגו!

 

זכאות זו מוקנית לעובד במשך 6 ימים בשנה מקסימום, אך לא מדובר בכל צינון או שפעת: העובד צריך להוכיח שבת הזוג חלתה והפכה להיות "תלויה בעזרת הזולת לשם ביצוע פעולות יום-יומיות" (חו"ח). רק במקרה זה ניתן יהיה לקחת ימי מחלה לשם טיפול בה. אם חלילה בת הזוג חולה במחלה ממארת, החוק מגדיל את מספר הימים.

 

נקודות זיכוי למס הכנסה

החל מהשנה, אבות לילדים קטנים עד גיל 3, ייהנו מנקודות זיכוי נוספות בחישוב המס שלהם, כדלקמן:

- נקודות זיכוי אחת בשנת הלידה

- 2 נקודות בשנתיים שאחרי זה

- נקודת זיכוי אחת בשנה בה מלאו לילד 3

 

טיפ: יש לך ילדים בגיל הנ"ל? גש לחשב השכר בחברה ווודא שטופס 101 שלך מעודכן, ושפרטי כל ילדיך ותאריכי הלידה הנכונים שלהם מוקלדים.

 

עובד במילואים

כידוע, כל חייל שביצע שירות מילואים פעיל, זכאי לקבל מהמוסד לביטוח לאומי תשלום, שנועד לפצות אותו בגין הפסד השכר שנגרם לו כשלא עבד. גובה התשלום תלוי בשכרו של החייל, והחישוב נעשה לפי הכללים שנקבעו בחוק הביטוח הלאומי.

 

באותו חודש, העובד השכיר יקבל מהמעסיק את שכרו כרגיל, ואילו המעסיק הוא זה ש"יתחשבן" מול הביטוח הלאומי.

המעסיק לא יכול להתנות את התשלום לעובד בכך שיקבל החזר מביטוח לאומי, ולא יכול לעכב את התשלום מעבר ליום תשלום השכר הרגיל. עיכוב בתשלום ייחשב כהלנת שכר.

 

במקרים בהם המעסיק מקבל מהביטוח הלאומי תגמול העולה על ערך שכרו של העובד ששירת במילואים (למשל אם העובד מועסק במשרה חלקית, ושירת ימי מילואים מלאים או עבד באותו יום וגם שירת במילואים אחה"צ / ערב), למעסיק אין שום זכות לנכס את ה"עודפים" לעצמו - והוא חייב להעבירם לעובד.

 

בנוסף, המעסיק מחויב להמשיך ולשלם עבור העובד שבמילואים את התשלומים השוטפים לקרן פנסיה ולקרן השתלמות, במידה וזו קיימת, והוותק של העובד לצורך פיצויים ממשיך "לרוץ".

 

חוק חיילים משוחררים (החזרה לעבודה), משנת 1949 מגן על תעסוקת המילואימניק בתקופת המילואים, ואוסר על מעסיק לפטר את העובד עקב המילואים. מעסיק שיהיה מעוניין לפטר עובד שיצא למילואים, יצטרך לקבל לשם כך היתר מיוחד מוועדת התעסוקה, שם הוא יצטרך להוכיח שהמילואים הם לא המניע לפיטורים. מעסיק שפיטר עובד ערב צאתו למילואים ולא הצליח להוכיח שהפיטורים לא היו קשורים למילואים, חוייב לשלם לעובד פיצוי בגובה 5 משכורות.

 

טיפ: העבר למעסיק העתק מצו המילואים שקיבלת, בתוך זמן סביר מרגע שזה הגיע אליך, ותעד את ההעברה.

 

הטרדה מינית של גבר

החוק למניעת הטרדה מינית קובע חמישה סוגי התנהגויות שייחשבו כהטרדה מינית אסורה, וביניהן הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני, התייחסות מבזה ומשפילה לנטייה מינית, סחיטה באיומים או מעשה מגונה.

 

החוק אינו מבחין בין מטריד למטרידה, או בין מוטרדת למוטרד. מחקרים בתחום קובעים שגברים רבים מוטרדים מינית, החל מגיל קטן, אך לצערנו קיימת שתיקה מביכה סביב הנושא: זו נובעת אולי מדעות קדומות, ואולי מפחד להיות "מתוייג" בעבודה כחלש, או כהומוסקסואל.

 

מכל מקום, אם המעסיק / המעסיקה שלך הטריד/ה אותך מינית, או אם אתה חושד שנמנע ממך קידום / העלאה בשכר מאחר וסירבת לצאת עם הבוס/ית, זה לא תקין!

 

נסה לפנות לממונה על הטרדה מינית בחברה, תפקידו הוא לשמוע את הסיפור שלך, ולשים לו סוף. במידה והחלטת שלא לפנות אליו, או שפנית ולא מצאת אוזן קשבת, גש לייעוץ מקצועי בהקדם - כדי שזכויותיך לא ייפגעו.

 

טיפ: בינתיים תעד, ביומן אלקטרוני ובהקלטות, את כל הניסיונות / מגעים / שיחות שלא נעמו לך. ערכו של התיעוד הנ"ל עבורך לא יסולא בפז.

 

דריה כנף היא עורכת דין בתחום המסחרי והחוזים. יובהר כי האמור במדור אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומקצועי, לא נועד להחליפו, ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, באשר כל מקרה ונסיבותיו. ייתכן ובמידע חלו השמטות ו/או טעויות. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.

 

למאגר פסקי-הדין המלא: www.lawdata.co.il

 

למאגר פסקי הדין ודיני העבודה המלא: http://www.koloved.net

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים