שתף קטע נבחר

דמיאניוק רוצה לתבוע: כינו אותי פושע נאצי

האיש שהורשע בסיוע לרצח רבבות בני אדם במחנה סוביבור מבקש לתבוע פיצויים מה"בילד" הגרמני בטענה שזה כינה אותו "פושע מלחמה" ו"משת"פ" עוד לפני הרשעתו

ג'ון דמיאניוק, שהורשע בסיוע לרצח 27,900 בני אדם במחנה ההשמדה סוביבור, מבקש לתבוע את אחד העיתונים הנמכרים ביותר בגרמניה, ה"בילד". הסיבה: אתר האינטרנט של העיתון כינה אותו "פושע מלחמה" ו"משתף פעולה נאצי", עוד לפני שהורשע במאי.

 

דמיאניוק לאחר הרשעתו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דמיאניוק לאחר הרשעתו(צילום: AFP)

 

דמיאניוק בן ה-91 ביקש מרשויות המדינה סיוע כספי כדי לאפשר לו לתבוע. בית המשפט אישר להעניק לו סיוע שיספיק לתביעה עד למקסימום פיצויים של 5,000 אירו בלבד, בטענה שאין זה הגיוני לצפות לסכום גבוה יותר.

 

אך דמיאניוק ערער על החלטת בית המשפט, וביקש מימון לתביעת סכום של 25 אלף אירו. עדיין לא ברור מתי תתקבל החלטה בנושא. לטענת משפחתו של דמיאניוק, הוא חסר אמצעים לחלוטין.

 

ה"בילד" טוען מנגד כי פעל במסגרת המותר על פי חוק.

 

לפני שמונה חודשים, אחרי משפט שנמשך שנה וחצי, הרשיע בית משפט בגרמניה את דמיאניוק בסיוע לרצח בזמן ששירת כשומר בסוביבור ב-1943. הוא נידון לחמש שנות מאסר, אך ערער ושוחרר למוסד סיעודי עד להחלטה בעניינו.

 

הייתה זו הפעם הראשונה בגרמניה שבה הורשע אדם על סמך היותו שומר בלבד, ללא הוכחה לרצח מסוים. הפסיקה מהווה תקדים שעשוי להביא לפתיחה מחודשת של תיקיהם של מאות שומרים. דמיאניוק, שנולד באוקראינה, טען כי לעולם לא היה שומר במחנה, ובעצמו היה שבוי בידי גרמניה.

 

ב-1988 דן בית המשפט המחוזי בירושלים את דמיאניוק למוות, לאחר שהרשיע אותו בהיותו פושע המלחמה "איוואן האיום" ממחנה טרבלינקה. דמיאניוק ערער לבית המשפט העליון, שקבע ב-1993 כי הוא זכאי מחמת הספק. הוא הוחזר לארצות הברית, שם חי עד הסגרתו לגרמניה לפני שנתיים. לאחרונה דחתה ארה"ב את בקשתו להשיב לו את אזרחותו האמריקנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים