שתף קטע נבחר

הקרב על אריאל: סער מקדם נציגי מכללה למל"ג

שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה, גדעון סער, דוחף למנות בפעם הראשונה נציגים ממכללת אריאל כחברים במועצה להשכלה גבוהה. המכללות הציבוריות מתנגדות. איך זה ישפיע על הכרה במוסד כאוניברסיטה?

בדרך להכרה כאוניברסיטה? לראשונה צפויים נציגים מהמרכז האוניברסיטאי אריאל להתמנות כחברים במועצה להשכלה גבוהה. כך נודע ל-ynet. את המהלך יוזם שר החינוך ויו"ר המל"ג, גדעון סער, שתומך בהכרה של המכללה באריאל כאוניברסיטה.

 

סער צפוי למנות בחודש הבא הרכב חדש למועצה המונה 25 חברים, ובמסגרת המהלך שלח לאחרונה מכתב ליו"ר ועד ראשי המכללות (ור"מ), פרופ' עליזה שנהר, ובו ציין כי מצא לנכון לכלול ברשימת המועמדים למל"ג את החוקרות פרופ' צילה סינואני שטרן ופרופ' טליה איינהורן מאריאל. הרשימה של השר מכילה כמקובל ארבעה שמות של חוקרים במכללות הציבוריות - שני המועמדים האחרים מייצגים מכללות לאמנות ולטכנולוגיה. 

 

סער הדגיש במכתבו כי בשלב זה מדובר ברשימה ראשונית בלבד, אך הדבר עורר מורת רוח רבה בקרב גורמים במכללות הציבוריות, שכן הרשימה מנוגדת לעמדת ועד ראשי המכללות, שהמליץ בפני השר על מועמדים אחרים. רבים באקדמיה קושרים את הליך מינוי המל"ג להחלטה שצפויה להתקבל בקיץ הקרוב בנוגע להכרה הרשמית באריאל כאוניברסיטה השביעית בישראל. על פי אותם גורמים, מכתב זה מחזק את החששות שהרכב המועצה החדש יושפע מאינטרסים פוליטיים ובהתאם לתמיכתם של המועמדים בהפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה.

 

על-פי החוק, הגוף היחיד שאמור לקבל את ההחלטה בנושא מכללת אריאל הוא המועצה להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון, הגוף האחראי מבחינה חוקית על המוסדות האקדמיים בשטחי יו"ש, אך מדובר בגוף קטן וחלש. על כן, כדי להכשיר את המהלך מבחינה ציבורית, תצטרך הנהלת המכללה גם את התמיכה של המועצה להשכלה גבוהה ושל הוועדה לתכנון ולתקצוב הפועלת מטעמה, שני גופים שהתנגדו בעבר בחריפות.

 

גורם במכללה במרכז הארץ אומר כי נראה שהחששות שאינטרסים פוליטיים ישפיעו גם על הרכב המועצה החדש מתממשות, "אחרת, קשה להסביר מה בוער לשר החינוך לפעול בניגוד לעמדת ועד ראשי המכללות לבחון בפעם הראשונה מועמדות של חוקרים מאריאל למל"ג". הוא הסביר כי למכללות הציבוריות אין עניין לפגוע בקולגות מאריאל, אבל מכיוון שהם שייכים למל"ג יו"ש אין זה ראוי למנות את נציגיו גם למל"ג הכללי. "המכללות הציבוריות נמצאות כעת בתנופה ויש לנו אינטרסים נוספים ואחרים מעבר לסוגיית אריאל וחשוב שקולנו יישמע במל"ג".

 

"התגובה העוינת מטרידה ביותר" 

מנגד אמר גורם אחר באקדמיה: "אריאל היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל והיא בהחלט ראויה לנציגות במל"ג. ברור לכולם שנגמרו הזמנים שבהם האליטה של האוניברסיטאות שלטה באקדמיה הישראלית ואין שום מניעה להקים אוניברסיטה חדשה באריאל, בצפת או בכל מוסד אחר בארץ שיעמוד בקריטריונים של איכות ויכולת אקדמית".

 

יועצת התקשורת של שר החינוך מסרה בתגובה: "הליך בחירת חברי המל"ג לא הסתיים ועדיין לא נפלו החלטות כלשהן. מצער שוועד ראשי המכללות, שקיבל יותר מהזדמנות אחת להתייעץ בכתב ובעל פה, בוחר משום מה לקיים את ההליך בהדלפות לתקשורת, כנראה מתוך אמונה מוזרה שבכך יוכל להכתיב מועמדים לשר שסמכות המינוי מצויה בידו על פי חוק. אנשי המרכז האוניברסיטאי אריאל ראויים להימנות עם חברי המועצה להשכלה גבוהה ועצם התגובה העוינת על בסיס מוסדי מטרידה ביותר".

 

עוד מסרה יועצת השר כי "נושא זה אינו קשור להרכב המל"ג החדש, שכן ההחלטה על הפיכת המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה מתקבלת במל"ג יו"ש ולא במועצה להשכלה גבוהה שתהליך מינוי חבריה יושלם בקרוב".

 

מוועד ראשי המכללות נמסר בתגובה: "העברנו לשר החינוך את המלצתנו למועמדים לכהן כחברי המועצה להשכלה גבוהה, שגובשה בתיאום עם 21 נשיאי המכללות, ואנו ממתינים לתשובתו". מהמרכז האוניברסיטאי אריאל נמסר כי הם אינם עוסקים בעניין מינוי חברי המל"ג, "מדובר בהחלטה של יו"ר המל"ג ואנו נפעל לפי כל החלטה שתתקבל. אם נכון הדבר, בוודאי נשמח על כך שלראשונה יש לחברי הסגל הבכיר של המרכז האוניברסיטאי אריאל אפשרות להתמנות לתפקיד ציבורי באקדמיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכללה באריאל תהפוך לאוניברסיטה?
צילום: גיל לרנר
מומלצים