שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נחנך בניין תיאטרון הבימה החדש

  בטקס רב רושם, נחנך משכנו המחודש של התיאטרון הלאומי הבימה. במהלך הטקס הצדיע התיאטרון לשחקניו הוותיקים. נשיא המדינה שמעון פרס שגזר את סרט חנוכת הבית אמר: "הבימה משמשת קרשים למחזה הזה שנקרא ישראל"

  לאחר חמש שנות נדודים, נערך הערב טקס חנוכת המשכן החדש של התיאטרון הלאומי הבימה. אכסדרת התיאטרון לבשה חג ובשערי הבימה באו מאות לחגוג את פתיחתו הרשמית של המשכן. נשיא המדינה שמעון פרס שנשא דברים בטקס, ברך את הבאים ואמר: "הבימה יקרה לנו מאוד, היא הוקמה לפני שקמה מדינת ישראל ובהתלהבות חלוצית שקדה על החייאת השפה העברית, ויצירת תקווה לעם היהודי.

   

  נשיא המדינה שמעון פרס גוזר את סרט חנוכת הבית  (צילומים: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  נשיא המדינה שמעון פרס גוזר את סרט חנוכת הבית (צילומים: ירון ברנר)

   

  "ישראל הייתה ועודה דרמה", אמר פרס. "הבימה, שימשה ומשמשת קרשים למחזה הזה שנקרא ישראל. שחקני הבימה נחשבו לחלק מהנהגת היישוב. התמזל מזלנו שמוסדות תרבות וחינוך, קדמו להקמת מוסדות השלטון, העניקו לישראל כח ויצרו את תדמיתה. הבית הזה הוא בית לחברה הישראלית".

   

  ממש כמו ב-30 בספטמבר 1945, אז התכנסו ראשי היישוב לנשף חנוכת בית הבימה הראשון, גם בטקס הנוכחי ניגנה התזמורת הפילהרמונית הישראלית, הפעם תחת שרביט המנצחים של עומר מ.ולבר, את היצירה "חנוכת הבית" מאת בטהובן. לאחר מכן, הגיע הרגע שכולם ציפו לו: גזירת הסרט האדום שסימן את פתיחתו הרשמית של המשכן.

   

  אחד אחד עלו לבמה שחקני התיאטרון. זה התחיל בפגישה היסטורית בין השוטר אזולאי (מוני מושונוב) לבין שלמה המלך (אבי קושניר) - המשיך בשורה של שחקנים בכירים בתיאטרון בהם עידית טפרסון, מיכאל כורש, טטיאנה קנליס, דב רייזר, יגאל שדה ורוברט הניג בקטע מחווה למייסדי התיאטרון.

   

  מוסדות תרבות אחרים השתתפו באירוע כמחווה לתיאטרון הבימה. לצד נגני התזמורת הפיהרמונית הישראלית הופיעו על הבמה הגדולה של אולם רובינא גם רקדניות להקת בת שבע, וזמרת האופרה הישראלית אפרת אשכנזי.

   

  שרת התרבות לימור לבנת מעניקה תעודת הוקרה לשחקנית ליא קניג    (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  שרת התרבות לימור לבנת מעניקה תעודת הוקרה לשחקנית ליא קניג (צילום: ירון ברנר)
   

   

  במהלך הערב הוענקה לשחקנית התיאטרון ליא קניג תעודת הוקרה על יובל שנים בהן היא משחקת על במת תיאטרון הבימה. שרת התרבות לימור לבנת שהעניקה לה את התעודה, אמרה: "אני מצדיעה לך על חמישים שנות משחק, בהן לא ירדת לרגע מהבמה, כשתפקיד רודף תפקיד - ויצרת גלריה מרשימה של תפקידים, כשהאנרגיה הענקית שלך לא מפסיקה לפעום. אני מודה לך על הדרך שהתווית כאשת מקצוע מהמעלה הראשונה. התיאטרון הלאומי על עובדיו, מנהליו ושחקניו מצדיע לך. אני גאה להגיש לך את התעודה בשמי ובשם כל אוהבי התרבות במדינת ישראל".

   

  כשקיבלה את התעודה אמרה קניג: "אני נורא מתרגשת, אני מודה מכל הלב לכל אלה שהיו לידי במשך כל השנים האלה. השחקנים, הפרטנרים שלי, המנהלים, הבמאים, עובדי הבמה - קיבלתי מכולכם המון אהבה שעזרה לי להמשיך, אני מודה גם לקהל הישראלי הנפלא שליווה אותי לאורך כל השנים בנאמנות".

   

  התיאטרון לא שכח להצדיע גם לשחקניו הוותיקים שעלו גם הם אחד אחד על

  הבמה וזכו למחיאות כפיים של אולם מלא, שקם על רגליו כדי להריע להם. השחקן שלמה בר שביט אמר: "על ערש דווי אמר לי גנסין, ממייסדי הבימה, 'עד כה שמרתי על מפתח התיאטרון, כעת אני נותן אותו לך למשמרת'. למעלה משישים שנה אני שומר על המפתח. ראיתי הרבה בחיי, שנים של תיאטרון ואהבת תיאטרון - והערב היינו רוצים לתת לכם את המפתח. שמרו על התיארטרון הזה. תבואו, תצחקו, תבכו, תתרגשו. תיאטרון הבימה הוא שלכם, שימרו עליו".

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  בניין תיאטרון הבימה החדש
  צילום: ירון ברנר
  לאתר ההטבות
  מומלצים