שתף קטע נבחר

נתניהו וגנץ בקרב על מינוי מפקד חיל האוויר

ראש הממשלה מנסה לכפות על הרמטכ"ל למנות למפקד חיל האוויר את מזכירו הצבאי, יוחנן לוקר. "ידיעות אחרונות" מדווח כי גנץ מסרב ומעוניין באלוף אמיר אשל, הנחשב למתנגד לתקיפה באיראן: "אין לבחור קצינים בניגוד לדעת הרמטכ"ל", אמר גנץ

המלחמה על חיל האוויר: אחד המינויים החשובים ביותר בצה"ל ניצב כעת בפני הכרעה - ומאחורי הקלעים מתנהל מאבק בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. כך מדווח הבוקר (יום ב') "ידיעות אחרונות".

 

דיווחים נוספים בחדשות ynet:

חולדאי חנך את בניין הבימה, 3 נעצרו בהפגנה

אז למה חאלד משעל באמת רוצה לפרוש?

שי ניצן יעזוב? "להשאירו במערכת בכל מחיר"

 

שני המתמודדים על התפקיד הם קצינים הזוכים להערכה רבה בחיל: המזכיר הצבאי לראש הממשלה, אלוף יוחנן לוקר, וראש אגף התכנון, אלוף אמיר אשל. נתניהו פועל במלוא המרץ למינויו של לוקר למחליפו של נחושתן, ובין היתר נטען כי לוקר תומך בתקיפה ישראלית של מתקני הגרעין באיראן. גנץ, מנגד, מתנגד למהלך של מינוי שלא על דעתו, ותומך במינויו של אשל, שעליו נטען כי הוא מתנגד לתקיפה שכזו.

 

גורמים בכירים בצבא טוענים, לעומת זאת, כי עמדתם של שני הקצינים בסוגיה זו זהה, וכי עד כה כלל לא נדרשו להציגה. כך או כך, ניכר כי סוגיית התקיפה באיראן הביאה למעורבות של ראש הממשלה בבחירת מפקד חיל האוויר, אך כל עוד לא מתקבלת החלטה לא ניתן למנות מחליף לנחושתן ולהשלים את סבב המינויים הכללי.

 

הקרב על המינוי, שהתרחש עד כה מאחורי הקלעים, הגיע אתמול לוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, שבראשה עומד ח"כ רוני בר-און (קדימה). בדיון הביע הרמטכ"ל גנץ עמדה נחרצת בנוגע לזכותו להכריע בסוגיית המפקד הבא. "אסור לבחור קצינים בניגוד לדעת הרמטכ"ל, ומפקד חיל האוויר הוא כמו כל אלוף אחר", אמר גנץ בוועדה, שעסקה בדו"ח המבקר בנוגע למינויים בצה"ל.

 

"אני לא רואה הבדל בינו לבין מפקד חיל הים או אלוף פיקוד העורף. בשביל זה יש רמטכ"ל - הוא מזמין את המועמדים, והוא זה שמספק את ההסברים. הרמטכ"ל קיבל את אמון הממשלה לניהול הצבא, וכך זה צריך להיות".

 

בניגוד להתנגדותו להתערבות במינוי מפקד חיל האוויר, הפתיע גנץ את חברי הוועדה כשהציג עמדה מרוככת בכל הנוגע למינוי סגן הרמטכ"ל וראש אגף המודיעין והפחית מחשיבותו בתהליך הבחירה. "לא יכול להיות שימונה אלוף שלא על דעת הרמטכ"ל. מנגד, לא בכל התפקידים הדעה שלי היא זו שצריכה לקבוע", אמר הרמטכ"ל, שמתכוון להגיש רשימת מועמדים לתפקידים הללו ולהותיר את הבחירה הסופית בידי שר הביטחון.

 

מדובר צה"ל נמסר הבוקר בתגובה כי "סוגיית מינוי מפקד חיל האוויר לא נידונה בין ראש הממשלה לרמטכ"ל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי יקבל כנפיים? עימות בצמרת
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
נתניהו ולוקר
צילום: גיל יוחנן
האלוף אמיר אשל
צילום: דנה קופל
מומלצים