שתף קטע נבחר

חיילים, שימו לב: צה"ל חזר ל"גימל" המקוצר

הפקודות חוזרות אחורה - ואישור מנוחה בבית שניתן בערב לא יהיה תקף למחרת. "מקיצוניות אחת עברו לקיצוניות השנייה", טוען רופא צבאי במילואים. צה"ל: יוצרים אחידות

עוד מהפכת גימלים בצה"ל: לאחר שש שנים שבמהלכן החיילים קיבלו יום מנוחה מלא בביתם באישור רפואי ("גימל") גם אם נחתם יום קודם, מעתה ייאלצו להסתפק בו רק ביום שנחתם. ל-ynet נודע כי בכך למעשה חזרו בצה"ל לפקודה שהייתה תקפה עד 2006, לפיה גם אם חייל יקבל אישור מהרופא ב-22:00, יהיה עליו להתייצב למחרת בבסיס.

 

עוד על צה"ל והחיילים

 

עוד בחדשות

 

בשנים האחרונות נהנו חיילים רבים מגימל ארוך במיוחד, שאם ניתן בשעות הבוקר נמשך למעשה שתי יממות. בשנה החולפת, מאז שצה"ל העביר אלפי חיילים מבסיסים עורפיים במרכז הארץ לאחריות הרפואית של קופות חולים, נקבע כי הרופאים האזרחיים יתנו גימל "מקוצר" לפי המתכונת הישנה. אלא שבקופות חילקו גימלים יתר על המידה, לפי תפיסת הצבא, כך שהגימל המקוצר כמעט ולא שינה לחיילים. לעומת זאת, יתר החיילים שנשארו במסגרת המרפאות הצבאיות, בהם הלוחמים, קיבלו גימל שכלל גם את היום שלמחרת.

 

על מנת ליישר קו הוחלט בצבא להכיל על כולם את הגימל המקוצר. לפי הפקודה המחודשת, שכבר נכנסה לתוקף, תוקפו של יום מנוחה אחד הוא מרגע קבלתו ועד השעה 8:00 למחרת. תוקפו של יום גימל נוסף יהיה מהשעה שבה פג תוקפו של הקודם, ועד 8:00 למחרת. השינוי יכלול גם גימלים בודדים הניתנים במסגרת "ביקורופא" - שירות המרפאות שניתן לחיילים בשעות הלילה.

 

קיבלת גימל אחד אתמול? היום תחזור לבסיס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
קיבלת גימל אחד אתמול? היום תחזור לבסיס(צילום: מוטי קמחי)

 

"זה הזוי ומוזר. מקיצוניות אחת עברו לקיצוניות השנייה", אמר ל-ynet רופא צבאי במילואים. "נכון שגימל אחד למשך יומיים זה יותר מדי חופשה, ופוגע בתפקוד היחידה, אבל להפוך את זה לכך שגימל אחד יכול להימשך שעתיים וזהו? איך חייל יוכל לנוח בביתו ולהבריא?".

 

לשיטתו של הרופא במילואים, היה ראוי לקבוע שעד 16:00 או 17:00 הגימל הוא אכן לאותו היום בלבד,

 "וגימל שיינתן בשעות הערב יהיה תקף גם למחרת. יום הגימל הבודד, אם יוענק ללוחם שמשרת במוצב מרוחק, יהיה מיותר לחלוטין כי יהיה עליו להתייצב בבסיס למחרת בשעה מוקדמת".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאחרונה שונתה פקודת המטכ"ל ובוצעו בה מספר התאמות לצורך יצירת אחידות בין הגורמים המטפלים בצה"ל ובמערכת הבריאות האזרחית. החידודים וההנחיות החדשים הופצו לכלל מפקדי צה"ל וחיילי צה"ל גם דרך הרשת הצה"לית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ה"גימל" האזרחי מיישר קו
צילום: liquidlibrary
מומלצים