שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חדשות הספרות: פסטיבל סופרים באופק

  סלמן רושדי הולך ומסתבך, ויקאס סווארופ, טרייסי שבלייה, וסופרים נוספים יגיעו לקראת הקיץ לפסטיבל הסופרים הבינלאומי, ואלכס אפשטיין כתב ספר בפייסבוק

  אז מה היה לנו השבוע

  פרשיית האיומים על הסופר סלמן רושדי ממשיכה להסתבך. לאחר שארגונים מוסלמים שמרניים התנגדו להופעתו בפסטיבל ספרותי בהודו, מולדתו, פורסמו במדינה איומים לחייו, שהובילו לביטול השתתפותו בפסטיבל. אך כעת פורסם שרושדי ביצע בדיקה מעמיקה של הנושא והוא משוכנע כי המשטרה המקומית במחוז ראג'סטן שבהודו בדתה את האיומים. "אני כועס מאוד", כתב הסופר בטוויטר, ורבים ממשתפי הפסטיבל שותפים לכעסו והחליטו כי יקראו קטעים מ"פסוקי השטן" שכתב מול קהל רחב.

   

  השבוע נמסרו פרטי המשתתפים בפסטיבל הסופרים הבינלאומי שיתקיים בירושלים בחודש מאי. בין הסופרים שיקיימו ערבי-שיח, סדנאות ודיונים על מצב הספרות ועולם המו"לות ניתן למצוא את אלכסנדר המון, ויקאס סוווארופ, לורנצה מצאטי, הרמן קוך, טום רוב סמית, טרייסי שבלייה, ארנון גרונברג והווארד ג'ייקובסון. הנציגות הישראלית כוללת סופרים רבים, בהם א. ב. יהושע, דויד גרוסמן, אהרן אפלפלד, מאיר שלו, אתגר קרת, יעל נאמן, ניר ברעם, חגי ליניק, דורית רביניאן ואלון חילו.

   

  אירועים קרובים

  ביום ו',ה- 27.1.2012 יתקיים אירוע שירה ומוזיקה לכבוד השקת הספר "הרעם האילם" – מבחר משיריו של סטפאן מלארמה בתרגום דורי מנור (הקיבוץ המאוחד). באירוע ישתתפו שמעון אדף, עמינדב דיקמן, פרופסור נסים קלדרון ועמנואל הלפרין, אשר אמון על קריאת השירה. בנוסף, מאור כהן יבצע משירי "פרחי הרע" מאת שארל בודלר בהלחנתו והזמרת איילת אמוץ אברמסון תבצע משירי מלארמה. יום ו', 27.1.2012, בשעה 16:00. רחוב לבונטין 7, תל אביב. מחיר כרטיס: 40 ש"ח.

   

  ביום ג' ה- 31.1.2012 יתקיים ערב מיוחד ב"עשן הזמן", בו יושק "תו השירה", המוענק מטעם איגוד השירה לחנויות המעודדות שירה, שיח אודותיה וקנייה ומכירה של ספרי שירה וכתבי עת. הסלון התרבותי, "עשן הזמן", הוא הזוכה הראשון בתו ובמהלך הערב יקריאו שירה משוררים ומשוררות. יום ג', 31.1.2012, בשעה 20:30, "עשן הזמן", רינגלבלום 86/1, באר שבע. הכניסה חופשית.

   

  ביום ג' ה- 31.1.2012 ייערך האירוע הראשון בסדרת המפגשים הספרותיים "לעט עתה" בתיאטרון הסימטה. העורכת רנה ורבין תראיין סופרים, אשר יבחרו מוזיקאים אהובים עליהם שינגנו משיריהם. המפגשים יתקיימו ביום שלישי האחרון של כל חודש, ובמפגש הפותח יתארחו הסופר יורם קניוק והמוזיקאי והסופר יובל בן-עמי. יום ג', 31.1.2012, בשעה 18:00. "תיאטרון הסימטה", סימטת מזל דגים 8, יפו. מחיר כרטיס: 35 ש"ח.

   

  המלצת השבוע

  ספר הביכורים של תומר גרדי, "אבן, נייר", ראה אור השבוע בסדרת "הכבשה השחורה" של הוצאת הקיבוץ המאוחד. הספר שעליו בחר להמליץ, עוסק גם כן ביחסים בין ערבים ויהודים - "מא' עד ת' - מילון שלום של נשים בישראל" (הוצאת "תנועת אחותי" ובעריכתן של שולה קשת ובת שחר גורמזאנו גורפינקל). "הפוליטיקה של הוצאתו לאור של ספר היא פוליטיקה אכזרית," הוא מסביר. "אך אל תטעו בשמו של הספר הזה - אין בו דבר עם אותו "שלום" מן השירים הלעוסים. יש בו כתיבה שהיא מעשה של סולידריות תוך התנגדות ומאבק נגד משטר ההפרדות הישראלי - שהכמיהה אל ה'שלום' - מילה מכובדת ומכובסת להפרדה - היתה תמיד חלק ממנו".

   

  חם מהתנור

  לאחרונה השיק הסופר אלכס אפשטיין, שמזוהה עם הסגנון הקצרצר של סיפוריו,

  ספר חדש בשם "לקסם הבא אזדקק לכנפיים". אפשטיין פרסם בעבר את הספרים "אודיסיאה", "מתכוני חלומות" וקיצורי דרך הביתה"; אולם ספרו החדש רואה אור מסכים - בהוצאה עצמית בפייסבוק - ובהמשך, יודפס במהדורה נרחבת יותר בסדרת "מקומי" של הוצאת כרמל. לטענתו של אפשטיין, זהו הפרסום החינמי הוא מהלך תרבותי חשוב. "הסיפורים ב'לקסם הבא אזדקק לכנפיים' נכתבו במשך שנתיים," הוא מסביר.

   

  "ככל שהתקדמה הכתיבה כך התחוור לי שאחד הנושאים המרכזיים בו הוא המושג של הספר עצמו, כחפץ מאגי, כתמצית של ידע ורגש. עניין אותי לבדוק איך אפשר למתוח את גבולות הספרות לכיוון חברתי - בפרסום שלו בפייסבוק אני מאפשר לקוראים לקרוא את הסיפורים שלי בחינם, ללא מתווך - שזה משהו שאני מאוד מאמין כתגובת נגד תרבותית בעידן הנוכחי שבו ספרים נמכרים כמוצר צריכה מהזן הרדוד ביותר - וגם מאפשר להם לשתף אותם עם חברים, לתלוש מתוכו עמודים לעצמם ולאחרים, לסמן עמודים בהערות שוליים וכולי".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלכס אפשטיין. סיפורים לכולם ובחינם
  צילום: תומאס לנגדון
  לאתר ההטבות
  מומלצים