שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: כימיקל במחבתות נון-סטיק מפחית יעילות חיסונים

  מחקר אמריקאי מצא כי הכימיקל PFC, המצוי בסירים ומחבתות נון-סטיק, עטיפות מזון מהיר ואריגים, מצטבר בגופם של ילדים ומפחית את יעילות החיסונים בעד 50%. המשרד לאיכות הסביבה בארה"ב הודיע כי הוא יאסור את השימוש בו בתוך 3 שנים

  כימיקלים בסירים, מחבתות, אריגים ואפילו עטיפות מזון מהיר עלולים לסכן את הילד שלכם: מחקר שנערך בארצות הברית מצא כי כימיקל בשם PFC, המצוי במוצרים תעשייתיים רבים, מחליש את תגובת הגוף לחיסונים. את המחקר ערכו חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור שבבוסטון.

   

  עוד מחקרים על חיסונים:

  תנו לתינוק סוכר לפני חיסון - יכאב לו פחות

  תופעה: הורים שלא נותנים חיסונים או תרופות לילד

  מחקר מוכיח: אין קשר בין חיסון ילדים לאוטיזם

   

  הכימיקל מסוג PFC משמשים לייצור סירים ומחבתות נון-סטיק, אריזות של מזון מהיר, שטיחים דוחי כתמים, אריגים ומוצרים רבים נוספים. הוא חודר לגוף גם דרך מי שתייה, ונותר בו במשך שנים. ניסויים בבעלי חיים הראו כי ה-PFC קשור למגוון רחב של מחלות ובהן סרטן, רעילות לכבד, פגיעה בתפקוד מערכת החיסון ופגיעה בהתפתחות. עם זאת לא ברור האם השפעה דומה קיימת גם בבני אדם.

   

  המשרד לאיכות הסביבה האמריקאי כבר הכריז כי יאסור את השימוש בכימיקל זה בתוך שלוש שנים, אולם בשאר העולם השימוש בו נמשך. כעת ביקשו החוקרים לבדוק עד כמה ה- PFC משפיע על מערכת החיסון של ילדים. במחקר נבדקו 587 ילדים שנחשפו לכימיקל, המצוי גם בדגים שהיו בתזונתם. הילדים קיבלו חיסונים נגד טטנוס ודיפתריה ונבדקו בגיל חמש ושבע שנים למדידת רמות הנוגדנים. רמת נוגדנים גבוהה מעידה על יעילות גבוהה של החיסון.

   

  החוקרים מצאו כי אצל אלה שהיו בעלי רמות PFC גבוהות בדמם נמצאה רמת נוגדנים נמוכה ב-50% לשני החיסונים. "הכימיקלים מסוג PFC הם איום לבריאות הציבור", סיכם ראש צוות החוקרים, פרופ' פיליפ גרנדיין. "מספיקה ירידה קלה ברמת הנוגדנים כדי להפחית משמעותית את יעילות החיסונים".

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחבת נון-סטיק. משתמשים בכימיקל המוסכן בייצור
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים