שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חוקרים: ניתן לאבחן אוטיזם כבר בגיל חצי שנה

  החוקרים בדקו את הפעילות החשמלית של תינוקות ומצאו כי אצל אלו שסבלו מאוטיזם היא הייתה שונה. כעת הם מקווים כי ניתן יהיה להקדים את גיל האבחון של אוטיזם, המתבצע כיום רק אחרי גיל שנתיים, מה שימזער את הפגיעה ההתפתחותית במוח

  בעתיד הלא רחוק ייתכן שניתן יהיה לאבחן אוטיזם כבר בגיל חצי שנה - ולא בגיל שנתיים: חוקרים מצאו כי התפקוד המוחי של תינוקות אוטיסטים שונה מזה של תינוקות רגילים, וניתן להבחין בו בבדיקה פשוטה. האבחון המוקדם יוכל להביא לטיפול מוקדם - שסיכויי ההצלחה שלו גדולים בהרבה. המחקר פורסם בגליון האחרון של כתב העת Current Biology.

   

  עוד על אוטיזם:

  מאז 2003: פי 3 יותר ילדים אוטיסטים בישראל

  על הספקטרום: מי נכלל בהגדרה אוטיסט?

  מחקר: תינוק שנוצר בחורף בסיכון גבוה לאוטיזם  

   

  אצל התינוקות האוטיסטים הייתה פעילות שונה של המוח  

  החוקרים מאוניברסיטת לונדון בדקו 104 תינוקות בגילאי שישה עד 10 חודשים, ושוב כשמלאו להם שלוש שנים. לתינוקות שנבדקו היו אחים הלוקים באוטיזם, כך שהם נמצאו בסיכון גבוה ללקות בתסמונת בעצמם.

   

  לכל תינוק הוצמדו חיישנים המודדים את הפעילות המוחית. לתינוקות הראו תחילה פני אנשים המביטים בהם, ואז מפנים את המבט הרחק מהם. המחקר הראה כי אלה שהתפתחו לכדי ילדים בריאים היו בעלי פעילות מוחית שונה כשראו פנים מביטות בהם ופעילות מוחית אחרת כשהמבט הופנה מהם הלאה. מנגד, רוב התינוקות שהתגלו כאוטיסטים כשגדלו לא הראו פעילות מוחית שונה משמעותית, בין אם נתקלו במבט עיניים המופנה אליהם ובין אם הפנים הסיטו את המבט מהם.

   

  לדברי החוקרים, בעוד שכיום אבחון אוטיזם מתבצע רק אחרי גיל שנתיים, הרי שעל סמך ממצאי המחקר החדש ניתן יהיה לאתר סימנים מוקדמים לאוטיזם כבר מגיל חצי שנה ובכך להתחיל בטיפול מוקדם, אשר ימזער את הפגיעה ההתפתחותית במוחם.

   

  אוטיזם: עלייה במספר המאובחנים

  אוטיזם היא תסמונת המשתייכת להפרעות שמאופיינות בקושי בשלושה תחומי תפקוד: חברתי, תקשורתי והתנהגותי. לקות זו פוגעת ביכולתו של האדם הבין מסרים מהזולת ולפתח קשרים הדדיים תקינים. היא נגרמת בשל ליקוי בפעילות המוח ואינה עוברת לעולם. בישראל חיים כיום כששת אלפים אוטיסטים מאובחנים.

   

  המחקר על האוטיזם עדיין נמשך, אולם ממה שעולה עד כה קיימת אצלם הפרעה גנטית המשבשת את פעילות המעביר העצבי סרוטונין.

  הדמיות מוחיות הראו גם כי מוחם של אוטיסטים מעט גדול מהנורמה. עוד נמצא כי אצל אוטיסטים קיימת רגישות יתר לשמיעה, עד כדי כך שבסביבה רועשת הם נכנסים במהירות למצב של חרדה. שמיעה זו, הקרויה היפראקוסטית, יצרה ככל הנראה לא מעט אוטיסטים שהם גם מוסיקאים מחוננים.

   

  בשנים האחרונות קיימת עלייה בכל העולם המערבי במספר הדיווחים על אבחוני אוטיזם. ישנן מספר סיבות לכך. הראשונה היא שבניגוד לעבר, בו התייחסו אך ורק לאוטיזם ולא לכל ההפרעות בספקטרום הנקרא הספקטרום האוטיסטי, הרי שבשנים האחרונות מתייחסים גם להפרעות האחרות - מה שהביא לריבוי האבחונים.

   

  בתוך כך, המודעות ההולכת וגוברת ושיטות האבחון החדשות הביאו אף הם לעליה באבחוני האוטיזם. על פי הספרות הרפואית שכיחות הפרעות ה-PDD היא בקרב אחד מכל 150 ילדים.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אוטיזם. אחד מכל 150 ילדים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים