שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ירון גוטפריד פורש מהנהלת התזמורת הקיבוצית

  אחרי 11 שנים בתפקיד המנצח והמנהל האמנותי של התזמורת הקאמרית הקיבוצית, הודיע ירון גוטפריד להנהלת התזמורת ונגניה על פרישתו. "אני זקוק להתחדשות וכך גם התזמורת", הוא אומר בראיון ל-ynet

  ירון גוטפריד, המנצח והמנהל האמנותי של התזמורת הקאמרית הקיבוצית, יסיים את תפקידו בתום העונה ה-42. גוטפריד שכיהן בתפקיד מזה 11 שנים הודיע לוועד המנהל ולנגני התזמורת על כוונותיו לעזוב כבר בשבוע שעבר ואמר: "קיים בי צורך להתחדש לפתוח דלתות אחרות ולפתח את הפרויקטים האישיים שלי במקומות שונים בארץ ומחוצה לה".

   

  הנהלת התזמורת קיבלה את החלטתו ובתגובה ראשונית אמר המנכ"ל, אבישי יער: "אנחנו מאוד אוהבים את ירון ומאחלים לו מכל הלב הצלחה בהמשך הדרך. אנחנו חושבים שהוא מנהל מוזיקלי מצוין ויש לנו את כל הכוונות להמשיך ולשמור על קשר מקצועי".

   

  התזמורת הקאמרית הקיבוצית. שינויים בפתח (צילום: ישראל מלובני) (צילום: ישראל מלובני)
  התזמורת הקאמרית הקיבוצית. שינויים בפתח(צילום: ישראל מלובני)
   

   

  יו"ר הוועד המנהל של התזמורת, עדנה סולודר, שמלווה את גוטפריד מראשית דרכו בתזמורת אומרת ל-ynet: "ירון הוא איש של חזון ובזמן שהוא בתפקיד הצליח לייצב את התזמורת ולהוביל אותה לדרך חדשה. הוא שילב ברפרטואר ז'אנרים חדשים לצד היצירות הקלאסיות כמו גם דגש על יצירות ישראליות ומוזיקת עולם והיה הראשון לעשות את זה. הנוכחות שלו נתנה המון לתזמורת וסביבו התגבשה קבוצה רצינית מאד של נגנים שעובדים קשה באווירה טובה ומפרגנת".

   

  סולודר הדגישה כי קבלת ההחלטה היתה קשה משני הצדדים והוסיפה: "על אף צער הפרידה זו החלטה שהתקבלה תוך מחשבה עמוקה, יסודית וחברית ובשיתוף מלא, בשקיפות ובהרבה רצון טוב. יש הרבה מאוד הערכה לעבודתו ולתרומתו של ירון לתזמורת ואנחנו בהחלט רוצים לשמר את הקשר. תוך כך אנחנו מבינים שהוא צריך לפרוש כנפיים וזקוק להתחדשות. גם תזמורת, מצדה, צריכה מדי פעם רענון. אני מקווה שנמצא גם מחליף טוב".

   

  גוטפריד החל את דרכו כמנהל אמנותי בתזמורת הקאמרית הקיבוצית שפועלת בשנתיים האחרונות בעיר נתניה. את התקופה הזו הוא הגדיר כמשמעותית ומעצבת. "זו תקופה של יצירה משותפת שבה ניתנה לי הזכות להגשים חלומות אמנותיים רבים, לבנות את התזמורת בדרכי ולהפוך אותה ליחידה מגובשת, איכותית וחדשנית עם נגנים צעירים מעולים ותכניות ייחודיות שמיצבו אותה כרלוונטית, עכשווית ואקלקטית".

   

  בראיון ל-ynet הוסיף גוטפריד ואמר: "אני מסתכל על המסלול שעשיתי בתזמורת ועל המסלול שהתזמורת עשתה וחושב שהשגנו הרבה מטרות ששמנו לעצמנו. הכפלנו את כמות המנויים ל-2500, הצלחנו להגדיר מחדש את התזמורת ולפתוח אותה לקהלים חדשים, גם רמת הנגנים עלתה באופן דרמטי ומרשים. מיצבנו את הנוכחות שלנו במרחב של המוזיקה הקלאסית ובמקביל הצלחנו לייצר חיבורים לתחומים אחרים שפתחו את הדלת לדיאלוג שונה עם הקהל.

  גם ברמת התכניות החינוכיות שפותחו אני חושב שעשינו כברת דרך עם 15 אלף ילדים שחוו דרכנו את עולם המוזיקה. אני מסתכל אחורה על כל זה ומאוד גאה. אני הולך לדרך חדשה כיוון שבשנים האחרונות הולך וגובר בי רעב לפיתוח הפרויקטים שלי כמנצח וכמלחין ויזם אמנותי. פרויקטים שלי זוכים להצלחה יפה גם בארץ וגם מחוצה לה ואני מרגיש שבגיל 43 אם לא אעשה את השינוי, משמעות הדבר שאני נכנע לנוחות וזה לא נכון לי".

   

  גוטפריד מדגיש כי התזמורת, שידעה עליות ומורדות, הגיעה לשלב מיוצב. "לפני כשנתיים כשלא היה ברור מה יקרה עם התזמורת היה לי ברור שאני חייב להישאר ולייצב אותה. זה עניין של אחריות. במקום של קושי לא הייתי יכול לעזוב אבל היום כשהתזמורת מוכיחה את עצמי יום ביומו, יש בי ביטחון שהיא בידיים טובות וזה מאפשר לי לפתוח את עצמי לדברים חדשים".

   

  גוטפריד יסיים את תפקידו בתום העונה הבאה על מנת לאפשר לוועד המנהל שהות מספקת לאתר מחליף ראוי מבלי לעמוד בלחץ של זמנים. בימים אלה הוא שוקד על הכנת הרפרטואר לעונה הקרובה. "לא מדובר על עזיבה מהרגע להרגע. תזמורת היא גוף שמתכנן את פעילותו קדימה ולא היתה לי כוונה לעזוב באופן לא אחראי. אם יבקשו את דעתי בנוגע לשאלה בידי מי להפקיד את התזמורת אעזור בשמחה. זו תזמורת שיקרה לי ולא ארצה לראות אותה הולכת בדרך שעלולה לפגוע או להזיק לעשייה שלה. אני סומך על האנשים שבתזמורת שידעו לעשות את הבחירה הנכונה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גוטפריד. מסתכל אחורה בגאווה
  לאתר ההטבות
  מומלצים