שתף קטע נבחר

סערת דו"ח הכרמל: כחלון במקום שטייניץ?

כיסאותיהם של שר האוצר שטייניץ ושר הפנים ישי מתנדנדים בעקבות דו"ח המבקר שצפוי להטיל עליהם אחריות אישית. מקורבי השניים הצהירו כי לא יתפטרו, אבל בליכוד כבר לוטשים עין למשרות הרמות

שר האוצר יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי אמנם כבר הבהירו כי אין בכוונתם להתפטר עם פרסום דו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל, שצפוי להטיל עליהם אחריות אישית מיוחדת לשריפה שגבתה את חייהם של 44 בני אדם, אבל המערכת הפוליטית סוערת והספקולציות לגבי חילופי התפקידים בממשלה בשיאן.

 

ישי ושטייניץ צריכים להתפטר? בואו להגיב בפייסבוק שלנו

 

משעות הבוקר נזרקים לחלל האוויר שמותיהם של מחליפים פוטנציאליים לשני השרים שעלולים לשלם בכיסאם על מחדל השריפה. שלושת השמות הבולטים כמועמדים לתפקיד שר האוצר הם שר הרווחה והתקשורת משה כחלון, שר החינוך גדעון סער ושר התחבורה ישראל כץ.

 

שטייניץ וישי. מסרבים להתפטר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שטייניץ וישי. מסרבים להתפטר(צילום: גיל יוחנן)
 

כחלון, שנחשב לשר הפופולרי בממשלה, מוזכר כמחליף אפשרי של שטייניץ עוד מימי המחאה החברתית של הקיץ האחרון, אולם שטייניץ נשאר מאז איתן על כיסאו. עם התקרבות דו"ח המבקר, ועל רקע חוסר הוודאות בנוגע למועד הבחירות הכלליות, כחלון נחשב למינוי שיתקבל בצורה טובה בציבור ויאפשר לראש הממשלה לשדר מסר חברתי בתקופה של הידוק חגורות ומשבר כלכלי מאיים.

 

כחלון עצמו סבור שלא יחליף את שטייניץ, אך כבר הצהיר בעבר כי הוא מעוניין בתיק האוצר וציין שהוא מאמין ביכולתו להוביל רפורמות ומהלכים חברתיים.

 

שני המועמדים האחרים, סער וכץ, נחשבים לשרים מוצלחים וקרובים

לנתניהו, גם בעמדות הפוליטיות וגם בעמדות הכלכליות. סער זוכה להערכה רבה על הרפורמות שהוביל במערכת החינוך, ואילו כץ מוביל פרויקטים של תשתיות תחבורתיות בשווי מיליארדי שקלים. שני השרים הבכירים רואים עצמם כראויים לתפקיד הרגיש והמורכב של שר אוצר, אולם לרעתם עומדת העובדה ששניהם בעיצומם של תהליכים מורכבים ודרמטיים במשרדיהם.

 

על אף הספקולציות, יש לציין כי בקרב בכירי הליכוד שוררת לפי שעה ההערכה כי שטייניץ לא יוחלף, גם אם יתפרסם דו"ח קשה של מבקר המדינה. "זה יהיה חסר תקדים אם יודח שר בגלל דו"ח מבקר", אמר ל-ynet שר בכיר בליכוד. "לכן זה כנראה לא יקרה. צריך גם לזכור כי תפקידו של שר אוצר הוא להיות קשה עם היד על הברז ולוודא לאן הולכים הכספים. על זה לא מדיחים שר אוצר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ. "הדחה תהיה חסרת תקדים"
צילום: גיל יוחנן
השר הכי פופולרי. כחלון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים