שתף קטע נבחר

סודות מהיאחב"ל: קרב מסוכן בתוככי יחידת העלית

ל-ynet נודע כי קצין משטרה חשף לכאורה מלחמה מכוערת בין חוקרים בכירים ביחידה שנאבקת בארגוני פשיעה. הם אמרו ש"יביאו להתאבדותו", הוא טוען, כינו אותו "בוגד" ותלו תמונה של אקדח על דלת המשרד. בדרך גרמו לסיכון חיי אדם ו"שריפת" מידע מודיעיני על ריקו שירזי

שיבושי חקירה מכוונים, חשיפת מקורות מודיעיניים, הפרעות בחקירתם של ראשי ארגוני פשע - לטענת קצין משטרה אלו רק חלק מהאירועים הקשים שהתרחשו בשנים האחרונות ביחידת הדגל של המשטרה - היאחב"ל. ynet חושף כי אותו קצין, שהועבר מתפקידו, טוען כי קצינים אחרים התנכלו לו כיוון שהיה שייך ל"מחנה" אחר. בימים הקרובים יצטרך ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', להתערב בפרשה שבמשטרה מעדיפים לקבור עמוק באדמה.

 

עוד בחדשות:

חשד לרצח בבת ים: צעיר נורה למוות בחורשה

אקדח צעצוע גרם לשב"ח "אילם" לדבר: "שיקרתי"

השופט: פרופ' היס לא ינתח את גופת התינוק

 

הקצין שירת שנים רבות כחוקר במחלק רצח ביאחב"ל, היחידה שמופקדת על טיפול בארגוני הפשע בישראל, כמו אלו של משפחות שירזי, אבוטבול, אברג'יל ועוד. היחידה נהנית מיוקרה ומתקציבים אדירים במושגי המשטרה. אלא ממידע שהגיע לידי ynet עולה תמונה מדאיגה על המתרחש בין מסדרונותיה. לטענת הקצין היו ביחידה שוטרים שהעדיפו להתעסק בענייני אגו ולמרר את חייו, עד שלטענתו הם גרמו להעברתו ליחידה אחרת. 

 

באמצעות עורכי דינו, עידן פסח ובני קוזניץ, הקצין מנסה להילחם בהחלטה לפטרו משירות המשטרה - בהתחשב בכך שבעבר קיבל תעודות הערכה על עבודתו, שהתנהלה מול בכירי העבריינים בישראל. במידע שהועבר לראש אגף משאבי אנוש במשטרה, ניצב ירון בארי, מגולל הקצין את שהתרחש ביחידה באותן שנים - בין היתר מקרים שאירעו בשנת 2007. "מפני שהוא זוהה על ידי קבוצה של שוטרים וקצינים כמי שנמנה על באי ביתו של אחד הקצינים הבכירים ביחידה, החל הקצין לסבול מהתנכלות ממשית מצד חבריו ליחידה", נטען. 

 

ניצב יואב סגלוביץ'. יצטרך להכריע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ניצב יואב סגלוביץ'. יצטרך להכריע(צילום: גיל יוחנן)

 

לטענת עורכי הדין, מאבקי הכוח בעבודה חרגו מהגבולות. הם שיבשו חקירות רגישות וסיכנו חיי אדם. הקצין טוען כי שוטרים ביחידה אמרו לו כי "יביאו להתאבדותו" וגם "ידאגו לסיים לו את הקריירה". כמה ימים לאחר מכן החל מסע ההתנכלות, כשעל דלת משרדו של הקצין הדביקו לו החברים תמונה של אקדח ושלט ובו המילה "בוגד". אם לא די בכך, גם הטלפון הנייד האישי של הקצין נגנב במשרדי היחידה. הטלפון הוחזר לו רק לאחר התערבות הקצינים הבכירים ביחידה ששמעו על כך. לטענת הקצין, התנהלות זו גרמה לערעור במצבו הנפשי והוא התקשה לעבוד.

 

"שרפו" מידע מודיעיני

אבל המקרים החמורים לא פסקו, לטענת הקצין, ואפילו התגברו. בדיוק באותה תקופה הטילו על הקצין משימת חקירה בפרשה רגישה מאוד, הקשורה לעבריין ריקו שירזי. כאן טוען הקצין כי "אויביו" ביחידה לא אהבו את העובדה שקיבל חלק בחקירה היוקרתית, ועשו הכול על מנת לפגוע בחקירה ובכך לפגוע בקצין. לטענתו, במהלך החקירה של שירזי הוא קיבל הוראה מאחד הקצינים הבכירים ביחידה לערוך חקירה בנושא, בהתבסס על מידע מודיעיני שהיה באותה העת ביחידה.

 

הקצין עשה כן, ואולם אז התברר לפרקליטות שליוותה את התיק כי המידע המודיעיני נחשף. בפרקליטות זעמו על היאחב"ל ועל כך שהמידע המודיעיני "נשרף". אז טען הקצין כי הוא הושאר לבד בשטח, מכיוון שהממונה עליו התנער ממנו. עורכי הדין טוענים כי התנהלות הבעייתית בחקירה כה רגישה הובילה לפגיעה ממשית בחקירה שניהלה היאחב"ל ואף סיכנה את דרכי איסוף המידע המודיעיני באותה פרשה.

 

בנוסף, טוען הקצין כי במהלך כל אותה חקירה רגישה, נהגו חבריו

 ליחידה להיכנס ולצאת מחדרי החקירות, ללא כל סיבה הנראית לעין, לדבריו על מנת לפגוע ביכולתו של הקצין לנהל חקירה.

 

בעקבות ההתנכלות הסדרתית טוען הקצין כי משנת 2008 חלה ירידה בתפקוד שלו עד שהפך לשבר כלי. בסופו של דבר הועבר ליחידה הכלכלית בשלהי שנת 2011. אז כבר היה מצבו קשה ובאחד הימים הוא אף עלה על גג המבנה במטרה לשים קץ לחייו. רק בהתערבות המפקדים במקום הורד מהגג. ביחידה הכלכלית החליטו לאחרונה להפסיק את עבודתו של האיש במשטרה.

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "הקצין לא משרת ביאחב"ל מזה כ-3 וחצי שנים. לא ברור כלל מקור טענות הסרק על מאבקים בתוך היחידה, ולא הטענות חסרות האחריות אודות שיבושי חקירה מכוונים, חשיפת מקורות מודיעיניים והפרעות בחקירת ארגוני הפשיעה. מדובר בגיבוב של טענות דמיוניות מופרכות מן היסוד, שתכליתן אחת: הכפשת יחידת עילית וטובי אנשיה המובילים את המאבק בארגוני הפשיעה".

 

עוד נמסר כי "מפקדיו של הקצין ניסו פעם אחר פעם ב-שלוש וחצי השנים האחרונות לשבצו לתפקיד קבוע, אולם הקצין לא נמצא מתאים לשיבוץ בשל מצבו הבריאותי, שמפאת צנעת הפרט לא נפרט את טיבו. לאחר ועדה רפואית, הוחלט לנסות לשבצו לתפקיד מנהלי, אך גם ניסיונות אלו לא צלחו. צר לנו, שקצין שמפקדיו השקיעו רבות בניסיונות לשלבו בעשייה המשטרתית, בוחר בהשתלחות חסרת רסן במשטרת ישראל ובמפקדיה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
השוטרים "חיבלו". אילוסטרציה
צילום: איי פי
עו"ד עידן פסח
צילום: מורן שביט
המפכ"ל דנינו. סערה במשטרה
צילום: עופר עמרם
מומלצים