שתף קטע נבחר

קרבות מרים סביב דמשק: "זה שלב ההכרעה"

"משטרו של אסד נכנס לשלב האחרון", כך מעריך אחד מארגוני האופוזיציה, הגוף הכללי של המהפכה הסורית, בעיצומו של יום דמים שבו נהרגו 100 בני אדם. הקרבות הקשים מתמקדים בפרברי דמשק ובחומס. הבית הלבן לקראת דיון במועצת הביטחון: "נפילת אסד בלתי נמנעת"

בשעה שהעולם ממתין לכינוס מועצת הביטחון , שתדון היום (ג') בסנקציות על סוריה , נמשכים קרבות קשים סביב דמשק הבירה. לפחות 100 בני אדם נהרגו אתמול. אחד מארגוני האופוזיציה, הגוף הכללי של המהפכה הסורית, פרסם הודעה ובה טען כי "משטרו של אסד נכנס לשלב האחרון" וכי "המהפכה הסורית נכנסה לשלב ההכרעה".

 

המהפכה בסוריה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

צפו: סרטון המתעד את הקרבות בחומס

 

העימותים הקשים בין כוחותיו של אסד לבין ארגון המורדים של צבא סוריה החופשי מתמקדים בעיקר בפרברי הערים דמשק וחומס. כך דיווחו ארגוני אופוזיציה אחרי יממה נוספת של שפיכות דמים. בשכונת באב דריב בחומס הצליחו המורדים להשתלט על מחסום של הצבא. ארגוני האופוזיציה קוראים לחייליו של אסד למרוד ולא לציית להוראות לפתוח באש על אזרחים. 

 

אתמול סיפרו פעילים כי צבא סוריה שולט בחמורייה, אחד מכמה אזורים שבהם נאלץ הצבא הסורי להשתמש בירי תותחים ובכלי רכב משוריינים כדי להדוף את המורדים שהתקרבו עד שמונה קילומטרים מדמשק.  

  

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

פעילי אופוזיציה סיפרו כי תושבי העיירה סקבה בפרברי דמשק הפנו קריאות עזרה לסיוע לפצועים בעיירה, שמופגזת ללא הרף על ידי טנקים. עוד נמסר כי אמצעי התקשורת, החשמל והמים נותקו בעיירה. כוחותיו של אסד פועלים גם באזורים אחרים בפרברי הבירה, כגון תרמא, חמורייה וערבין. כמו כן כיתרו כוחות הצבא את העיר יברוד באופן מוחלט ופרסו צלפים על גגות הבניינים הגבוהים. 

 

במקביל טוענים גורמי אופוזיציה שמשפחה בת שש נפשות נרצחה בעיר על ידי כוחות הצבא. על פי הדיווח, ההורים וארבעת ילדיהם נטבחו בדקירות סכינים בשכונת כרם א-זיתון בעיר.

 

 

מועצת הביטחון: מאמצים לשכנע את רוסיה וסין

במקביל, ארצות הברית מפעילה לחץ כבד על מועצת הביטחון של האו"ם להטיל היום סנקציות על סוריה. מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, הודיעה שתגיע לישיבה. המשמעות היא שהאמריקנים חשים שהליגה הערבית עשויה לשכנע את רוסיה להסכים להחלטה. רוסיה היא המחסום האחרון בפני סנקציות על משטרו של בשאר אסד.

 

קלינטון הזהירה כי "ככל שאסד ימשיך במתקפות נגד אזרחים, גוברת הדאגה שחוסר היציבות יחריף ויגלוש לרחבי האזור. מועצת הביטחון חייבת לפעול, שיהיה ברור למשטר הסורי שהעולם רואה את פעולותיו כאיום על השלום והביטחון. האלימות חייבת להסתיים כדי שתקופה חדשה של מעבר לדמוקרטיה תוכל להתחיל". היא ציינה שתגיע למועצת הביטחון בתקווה שזו תשלח "מסר ברור לעם הסורי: אנחנו עומדים אתכם".

 

צפו: מורדים מניפים את דגל המהפכה במחסום שעליו השתלטו בחומס

 

שגרירת ארה"ב במועצת הביטחון, סוזן רייס, תקפה ברמיזה את רוסיה וסין על ישיבתן על הגדר: "ראינו את ההשלכות של היעדר החלטה בעשרת החודשים האחרונים, ולא משום שרוב חברות המועצה לא רוצות לפעול. יש שתי חברות חזקות מאוד שעדיין לא רוצות פעולה ממשית".

 

גורם דיפלומטי ערבי מסר שמזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, ינסה לשכנע את סין, החברה גם היא במועצת הביטחון, לתמוך בתכנית ערבית-מערבית אשר קוראת לבשאר אסד לפרוש מתפקידו ולהעביר את השלטון לסגנו.

 

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר אמש כי "המשטר איבד שליטה על המדינה ונפילתו של אסד היא בלתי נמנעת. לכן, כשממשלות אחרות מחליטות מהן עמדותיהן בנושא זה ומה הצעדים הבאים שיינקטו כלפי המעשים הברוטאליים של משטר אסד, חשוב לקחת בחשבון שהוא עומד ליפול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טנק עולה באש בקרבות בקרבת דמשק
צילום: AFP photo/youtube
תיעוד קרבות בשכונת באב א-סבאע בחומס
המורדים משתלטים על המחסום בשכונה בחומס
מומלצים