שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יורשו של יורג היידר: אנחנו היהודים החדשים
  מנהיג "מפלגת החירות" באוסטריה ערך נשף שנוי במחלוקת ביום השואה הבינלאומי, אך במקום לצנן את האווירה תקף את המחאה: "כמו ליל הבדולח". מחוקק ממפלגת הירוקים: "נפל לו בורג"
  היינץ כריסטיאן שטראכה, היורש הפוליטי של מנהיג הימין הקיצוני לשעבר באוסטריה, יורג היידר, הוכיח שהוא נאמן לדרכו של קודמו בהנהגת "מפלגת החירות", לפחות בכל מה שקשור להתבטאויות שנויות במחלוקת כלפי היהודים והשואה. המנהיג הכריזמטי טען שהפגנה שנערכה נגד אירוע שערך היא "כמו ליל הבדולח", וכי הוא ואנשיו "היהודים החדשים". 

   

  עוד ידיעות מהעולם:

   

  תחילת הפרשה האחרונה בנשף שעורך הימין הקיצוני באוסטריה מדי שנה ביום שישי האחרון בחודש ינואר. במקרה השנה צוין באותו התאריך יום השואה הבינלאומי. בתגובה הפגינו יהודים ופעילים מהשמאל נגד עריכת הנשף, שנתפס כהתגרות בוטה.

   

  שטראכה מנופף לתומכיו. דוברו: "הזעם מלאכותי ומגוחך" (צילום: AFP)
  שטראכה מנופף לתומכיו. דוברו: "הזעם מלאכותי ומגוחך"(צילום: AFP)

   

  אולם, בימין הקיצוני לא מצאו לנכון להתנצל – בדיוק ההיפך. שטראכה, שהוביל את מפלגתו להישג גדול בבחירות האחרונות, החליט להלהיט את האווירה עוד יותר. על אף שמשטרת וינה טיפלה בתקריות אלימות בודדות בהפגנה נגד הנשף, טען המנהיג הכריזמטי כי האלימות הייתה "כמו ליל הבדולח".

   

  העיתון האוסטרי "דר שטנדרד" דיווח כבר שלשום (יום א') כי שטראכה אמר לבאי הנשף: "אנחנו היהודים החדשים". הדברים קיבלו תהודה רבה יותר רק אתמול. עמיתו, קלאוס ניטמן, הוסיף: "מגן דוד הוצמד מיד לכל מי שעמל על האירוע". הוא התייחס למגן הדוד הצהוב שנאלצו היהודים לתפור לחולצותיהם תחת השלטון הנאצי בשואה.

   

  הקהילה היהודית הגיבה בזעם ודרשה שהתביעה הכללית תפתח בחקירה נגד שטראכה. בנוסף, קראה למנהיג "מפלגת החירות" לוותר על חסינותו כחבר פרלמנט. קרל אולינגר ממפלגת הירוקים תקף בחריפות את הדברים: "התבטאויות כאלה יכולות לבוא רק ממישהו ש'נפל לו בורג' או שמנסה להמעיט בחשיבות זוועות השלטון הנאצי".

   

  האנס ראוך, מ"מפלגת העם" החברה בקואליציה, כינה את הדברים המקוממים, "סטירה בפניהם של כל קורבנות פשעיו של המשטר הנציונל-סוציאליסטי".

   

  במפלגת החירות התייחסו בביטול לביקורת נגדם. הראלד פילימסקי, דובר מטעם המפלגה, אמר כי הזעם "מלאכותי ומגוחך" והוסיף כי שטראכה התכוון רק לכך שגינויים של תומכי הנשף וההתקפות על רכושם "מזכירים את הדיווחים הנוראיים מהעידן הנורא של הנאציזם". לדבריו, שטראכה לא התכוון להמעיט "מהסבל של היהודים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "יורשו של יורג היידר: אנחנו היהודים החדשים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שטראכה והיידר
  צילום: רויטרס
  "הוצמד טלאי צהוב למארגנים"
  צילום: איי פי
  מומלצים