שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אמיר בן ה-27 מחכה להשתלה: אבל הכסף נגמר

  לפני שנתיים נפטר אחיו התאום טל ממחלת ריאות קשה, ועתה זקוק גם אמיר אשכנזי בן ה-27‬ להשתלת ריאות, כבד וכליה כדי לשרוד. הבעיה: הניתוח עולה מיליונים, ולמשפחתו נגמר הכסף, כך מדווח "ידיעות אחרונות"

  הם נולדו לפני 27 שנה עם מחלת ריאות קטלנית שהגבילה אותם כל חייהם. לפני שנתיים נפטר טל אשכנזי, כעת נקלע אחיו התאום אמיר למצב קשה והוא זקוק להשתלה מורכבת ויקרה של ריאות, כבד וכליה. אם לא יימצא הכסף - הוא ימות. רק תרומה עשויה להציל את חייו.

   

  הרבה שמחה הייתה בבית כאשר טל ואמיר יצאו לאוויר העולם. אבל השמחה התחלפה במהירות בפחד נורא: התברר שהתאומים הזהים סובלים שניהם מסי-אף (סיסטיק פיברוזיס), מחלה גנטית קטלנית הגורמת להצטברות של הפרשות סמיכות במערכת הנשימה והעיכול.

   

  קראו עוד על CF :

   

  המשמעות בחיי היום-יום קשה: שיעול שאיננו מרפה, קשיי נשימה, דלקות ריאה חוזרות, פעילות מעיים לקויה ומשקל ירוד. "הם יגיעו מקסימום לגיל תשע‭,"‬ הבהירו הרופאים להורים. "כל יום יהיה מלחמה על חייהם‭."‬

   

  וזו אכן הייתה מלחמה, שדרשה טיפולי פיזיותרפיה יומיים, תרופות ופעילות ספורטיבית להקלת הנשימה. הטיפולים הועילו, אך למרות זאת אושפזו הילדים שוב ושוב, נלחמים בזיהומים קשים.

   

  לפני שלוש שנים, כשהיה בן ‭,24‬ עבר טל השתלת ריאות בבית החולים בילינסון. נראה היה כי ניצל, אבל עשרה חודשים לאחר מכן לקה בזיהום חמור ואחרי שלושה חודשים נפטר. "הילד נגמר לי מול העיניים‭,"‬ מספר בכאב האב אלי.

   

  עכשיו, שנתיים לאחר מותו, נלחם אחיו אמיר על חייו. הוא זקוק להשתלה משולבת של ריאות, כבד וכליה, שצריכה להתבצע בו-זמנית. "לפני כחודש התעוררתי ולא הייתי מסוגל לנשום‭,"‬ סיפר ל"ידיעות אחרונות" ממיטתו בבית-החולים. "בזמן האחרון היה לי קשה יותר ויותר לתפקד עד כדי כך שלא יכולתי לעשות כלום‭."‬

   

  בשל מורכבות ההשתלה, שכמותה טרם בוצעה בישראל, ממליצים הרופאים שאמיר יעבור אותה בחו"ל. אבל יש בעיה: הניתוח עולה מיליונים, ולמשפחה נגמר הכסף.

   

  פרופ' אורי אפרתי, מנהל יחידת ריאות במרכז הארצי לסי-אף בשיבא: "מדובר בהשתלה נדירה ומורכבת. אין לדעת מתי יתקבלו האיברים הנחוצים, ולכן מדובר בשהייה ארוכה בחו"ל. אנו מקווים שאחד ממרכזי ההשתלה המתמחים בכך יוכל לעזור לו‭."‬

   

  האב אלי, ששוהה כל העת ליד מיטתו של אמיר, נמצא על סף קריסה. בשנים האחרונות הוא חי רק למען בניו. "אני חי ממשכורת אחת, וכל אגורה הולכת לטיפולים היקרים. אני חי בעומס איום, פיזי ונפשי. עד עכשיו שרדתי, אבל כסף להשתלה היקרה הזאת כבר אין. אמיר הוא הילד היחיד שנשאר לי. הוא כל מה שיש לי בעולם. אני מבקש מהציבור שיעזור לי‭."‬

   

  • המעוניינים לתרום ולסייע מתבקשים להתקשר לאיגוד הסי-אף: ‭03-6702323‬ או ‭.050-9711165 ‬
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השתלה נדירה ומורכבת. אמיר אשכנזי
  צילום: שאול גולן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים