שתף קטע נבחר

עובד חולה נחשד ב"בגידה" ושכרו הולן

איתי (שם בדוי) עבד 10 חודשים בחברת websem עד שחלה ואיבד את שתי כליותיו. כשיצא מבית החולים האשימו אותו מנהלי החברה כי שיתף פעולה עם חברה מתחרה. במקום לפנות לבית המשפט,הם הלינו את שכרו וסירבו לתת לו מכתב פיטורים. החברה: "הוא מעל באמון, פעלנו באישור עורך הדין"

יחסים בין עובד ומעביד מסתיימים לעתים קרובות בטונים צורמים כששני הצדדים, העובד והמעסיק, מרגישים מרומים ומנוצלים. אבל רק מעט חוזי העסקה נגמרים כמו המקרה של איתי (שם בדוי) מקרית אונו, עבד בחברת הדרכת האינטרנט websem ממרס שעבר, עד שחלה במחלת כליות ואושפז. למה שקרה לו מאז הוא מסכם במילה אחת: התעללות.

 

 

איתי עבד ממרס 2011 בחברת websem, המספקת לגוגל שירותי הדרכה, בתפקיד מרצה לבעלי עסקים קטנים ובינוניים על פרסום ב-Google AdWords. איתי (28), נשוי לאישה הרה ואב לפעוט בן שנה וחצי, חלה, איבד את שתי כליותיו ונשאר מחובר לדיאליזה. במהלך ינואר השנה אושפז כשבועיים, אבל התאושש מהר וביקש לחזור לעבודה בחצי משרה.

 

כשיצא מבית החולים, חיכתה לו הפתעה. "מנהלי החברה הודיעו לי שהם חושדים ששיתפתי פעולה, כביכול, עם עובדים לשעבר בחברה, ש'ערקו' והקימו חברה מתחרה", הוא מספר, "הם טוענים שמעלתי, באמונם ולכן אני לא יכול לחזור לעבוד". איתי מכחיש מכל וכל את הטענה שפעל, כביכול, נגד החברה.

 

"הם ביקשו ממני אישור מרופא תעסוקתי שאני כשיר לעבוד, אולי במחשבה שזה ייקח חודשים", הוא מספר, "חזרתי מיד עם אישור שאני יכול לעבוד 4 שעות ביום, אבל הם המשיכו לטעון שאני לא יכול לעבוד. הבנתי שהם לא רוצים אותי וביקשתי מכתב פיטורים".

 

השכר הוקפא

אבל מכתב הפיטורים לא הגיע. ובמקביל, החברה גם 'הקפיאה' את שכרו ולטענתו לא שילמה לו משכורת וחצי. "מצד אחד הם לא הסכימו לתת לי מכתב פיטורים שאתו אני יכול ללכת ללשכת התעסוקה ולקבל דמי אבטלה עד שאמצא עבודה חדשה, וייתכן שבגלל זה גם לא אוכל לקבל פיצויים. מצד שני, הם גם לא משלמים את השכר שהם חייבים לי וגם אומרים לי בריש גלי שהם מתכוונים להמשיך להלין את שכרי". 

 

אם לא די לכך, הם מסרבים למלא את הטפסים של הביטוח הלאומי שאיתי צריך כדי לתבוע את הטיפולים והפיצויים המגיעים לו - ולטענתו, אף לא מעבירים לו תלושי שכר. "הם סוגרים עלי מכל הצדדים", הוא אומר, "אני הולך לתבוע אותם בבית הדין לעבודה, אבל זה ייקח חודשים על חודשים עד שאראה את הכסף. בינתיים החליף אותי בחור צעיר יותר שמשתכר אלפי שקלים פחות ממני".

 

אלא החברה אינה חוסכת בזמן ומאמצים במאבקה נגד איתי. מנהלי החברה ועורך דינם התקשרו לאיתי, וניהלו עמו שיחה מוקלטת, שבה ביקשו להוכיח שהוא מודע לקנוניה, לכאורה, שעשו נגדם, לטענתם, שני העובדים שהתפטרו בעבר. מהשיחה אכן עולה שאיתי אכן ידע, לכאורה, על העובדים שפרשו והקימו חברה מתחרה, אבל בחר שלא לפעול כמודיע של מעסיקיו ולא לדווח להם על כך. במקביל, פנתה החברה למשטרה והגישה תלונה נגד איתי, בטענה שהיה שותף לגניבת מידע.

 

שלשום (ב') פנתה החברה לאיתי והציעה לו לשלם את אחת ממשכורותיו "לפנים משורת הדין", בתנאי שיחתום על חוזה חדש שבו הוא מתחייב שלא להשתמש במידע שנחשף לו בעבודתו. איתי כתב להם בתשובה כי הוא מחוייב ממילא להסכם הסודיות שחתם אתם עם כניסתו לחברה ואינו צריך לחתום עליו שוב כדי לשלם שכר. מנכ"ל החברה, מיכאל לרנר, השיב לאיתי כי הוא "שקרן קטן" ו"טיפש". כך או כך, השכר עדיין לא שולם.

 

בינתיים המשפחה מתקיימת משכרה של אשתו של איתי, 4,500 שקל לחודש - קרוב לגובה המשכנתא שהיא משלמת - ומתחילה לצבור חובות.

 

"הוא מעל מעילה חמורה באמון שלנו"

מיכאל לרנר, המשמש כמנכ"ל משותף של websem משוכנע שהצדק עם החברה. "זה סיפור מורכב", אומר לרנר ל-ynet, "הוא עבד אצלנו 9 חודשים, ולצערנו חלה ואושפז. בזמן שהוא אושפז, הגיעה שמועה לאזננו שהוא חבר אל שני חבר'ה שעבדו בחברה שלנו בעבר, מעלו באמון שלנו והקימו חברה מתחרה".

 

"החלטנו לבדוק את השמועות", אומר לרנר, "התחזינו לטכנאים ושוחחנו אתו בשיחה מוקלטת שעולה ממנה שהוא היה מודע למה שהם עשו. מכיוון שאנחנו חושדים שהוא הפר את חוזה ההעסקה שלנו, אנחנו יכולים לפעול כנגדו".

 

גם אם הוא פעל, לכאורה, בניגוד להסכם ההעסקה שלו, ואולי אף ביצע, לכאורה, עבירה פלילית, מותר לכם להלין את שכרו?

 

"אני לא מכיר את החוק. יש לנו עורך דין שאומר שהחוק מאפשר להשעות אותו ולא לשלם לו".

 

אם פיטרת אותו למה אתה לא נותן לו מכתב פיטורים שיאפשר לו לקבל דמי אבטלה ואולי גם פיצויי פיטורים?

 

"לא פיטרתי אותו. עורך הדין שלנו אומר שלאור המעילה שלו באמון שלנו, לא מדובר בפיטורים אלא בהחלטה שלו להפסיק לעבוד בחברה. הוא מעל באמון שלנו באופן חמור. לא מגיע לו שום תשלום".

 

אתה מודע לכך שאתה מדרדר משפחה שלמה לעוני?

 

"אני מודע למצב הקשה שלו, לכן הצענו לו ללכת לקראתו ולהגיע להסכם שיסיים את הפרשה ברוח טובה".

 

"אני מאוד עצבני אבל משתדל מאוד לנשוך שפתיים ולהישאר רגוע", אומר איתי, "אני לא מכיר מספיק טוב את החוקים אבל אני בטוח שבסופו של דבר אתבע אותם ואנצח. לרנר החליט להתעלל בי אבל הוא חי בסרט, הוא לא מבין שבסוף הוא יצטרך לשלם על כל מה שעשה".  

 

המידע הראשוני הגיע באמצעות האימייל האדום   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ביקשו ממני אישור מרופא תעסוקתי"
צילום: shutterstock
מומלצים