שתף קטע נבחר

ו' הכלכלה קבעה: מזהמים ימשיכו לקבל כסף

החוק לעידוד השקעות לא מתחשב בשיקולים סביבתיים במתן תמיכה ממשלתית למפעלים, גם אם הם מזהמים. משרד התמ"ת גיבש תקנות חדשות במטרה למנוע זאת, אבל ועדת הכלכלה עיכבה את אישורן

מזהמים ונהנים: ועדת הכלכלה עיכבה היום את אישור התקנות של שר התמ"ת, שנועדו למנוע מתן מענקים לפי החוק לעידוד השקעות הון, למפעלים מזהמים שהפרו את חוקי הסביבה.

 

עוד בכלכלה ירוקה:

 

נכון להיום, החוק לעידוד השקעות לא מתחשב בשיקולים סביבתיים במתן תמיכה ממשלתית למפעלים. המשמעות: גם למפעלים שיש להם עבר של עבריינות סביבתית יכולים לקבל את המענק.

 

על פי התקנות המוצעות, הזכאות למענק תהיה לא רק למי שיש לו עבר נקי, אלא גם תהיה על תנאי לפיו המפעל המבקש לא חרג ממכסה של עבירות סביבה שבהן הוא נמצא אשם ונענש. התקנות קובעות ניקוד לכל רמת עונש ומי שצבר יותר מ-8 נקודות ב-4 השנים שקדמו לבקשת המענק - לא יקבל אותו.

 

לפי הניקוד המוצע, המענק יאושר גם אם המפעל נענש עד 8 פעמים בברירות קנס (תשלום הקנס או משפט - צ.ל), או שנענש 4 פעמים בתשלום קנסות, או שנענש פעמיים בהטלת עונש מאסר עד שנה על המנהל האחראי, או שנענש פעם אחת במאסר מעל שנה. בנוסף הן מאפשרות לקבל עד 4 פעמים עיצומים כספיים כענישה מנהלית על העבירות. כל זה רק בתקופה של 4 שנים שקדמו לבקשת מענק, בלי להביא בחשבון עבירות שנעשו קודם לכן.

 

מי ידווח?

משרד התמ"ת טען בדיון, שמדובר בדרך כלל ב"עבירות זניחות", זאת למרות שרמת הענישה המוטלת על עבירות כבדות כוללת עונשי מאסר. בתגובה לטענת התאחדות התעשיינים שרוב העבירות טכניות בעיקרן, דרש ח"כ איתן כבל (עבודה) שהניקוד יתמקד רק בעבירות של זיהום סביבתי. 

 

המשרד להגנת הסביבה טען, כי במהלך גיבוש התקנות נבדקו 600 מפעלים שהגישו בקשות למענקי עידוד השקעות, מתוכם רק 11 לא היו מקבלים את המענק בשל עבריינות סביבתית. 

 

היועצת המשפטית של הועדה עו"ד אתי בנדלר, ביקשה לעכב את החקיקה מכיוון שאיננה מסבירה מי הגורם שידווח למרכז ההשקעות בתמ"ת, אם המפעלים המבקשים את המענק נקיים מעבירות סביבתיות או אם עברו על החוק ונענשו.

 

יו"ר הישיבה ח"כ חאמד עמאר (ישראל ביתנו), חבר הוועדה היחיד שנכח בסוף הדיון, עיכב את אישור התקנות נוכח ההערות שהוגשו נגדן, ומכיוון שהן הוגשו ללא התייעצות עם משרד התיירות המטפל באישור מענקי עידוד למפעלי תיירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפעלים במפרץ חיפה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים