שתף קטע נבחר

משק המים זקוק להחייאה - לא לסיסמאות

שנת העצמאות ה-64 של ישראל תעמוד בסימן "מים - מקור החיים". זה נחמד, אבל לא יותר מזה. האחריות על המשאב האסטרטגי רובצת לא רק על משרד האנרגיה והמים. משרד הפנים אחראי על תוכניות, משרד הבינוי על בנייה משמרת מים, משרד האוצר על תקציבים ועוד. דעה

משרד האנרגיה והמים הודיע השבוע כי שנת העצמאות ה-64 למדינת ישראל תעמוד בסימן "מים - מקור החיים". הבשורה תפסה אותי חצוי. מצד אחד, ישראל פורצת דרך בתפיסה שלה את נושא המים ובפיתוח של טכנולוגיות ייחודיות בתחום, החל מפרויקט הענק של הקמת המוביל הארצי, דרך השבת מי קולחין להשקיית שדות ועד למתקנים להתפלת מי ים. אין ספק שראוי לציין ולחגוג הישגים אלו.

 

מים בכותרות 

 

מנגד, ב-64 שנותיה, הצליחה מדינת ישראל להפר את מאזן המים במדינה, לייבש נחלים ובארות ולזהם אותם, לשאוב את הכנרת עד כלות, קו אחרי קו, לייבש את ים המלח, ולתת למשק המים להתנהל לפי מצב הרוח, תרתי משמע, ולא בראייה רחבה וארוכת טווח.

 

כמקור לחיים, מים הם משאב אסטרטגי, וככזה הם שזורים בהיסטוריה של הקמת המדינה ופיתוחה. אולם דווקא היום, כשאנו שמים את מבטחנו באלילי ההתפלה, אסור לנו להתעלם מהשינויים המקומיים והגלובליים במשק המים, שיכולים לאיים על המדינה ועל עצמאותה, אם במלחמות ואם בגלי מהגרים מארצות צחיחות ורחוקות.

 

המים הם משאב ללא גבולות. הם נוגעים בכל רגע בחיים של כל אחת ואחד מאיתנו ולא מבדילים בין דת, גזע, מין וגיל, אבל גם לא בין אדם לטבע ובין חי לצומח. דווקא בשל כך הם יכולים לשמש סמל לחשיבות של ערבות הדדית ואחריות אישית וציבורית וללמד אותנו על הטבע ועל זכותו למים ולחיים.

 

אבל מעבר לטקסים ולסמלים, ראוי כי משרדי הממשלה השונים יצקו תוכן להחלטה הלאומית ויפעלו, כל אחד בתחומו, להבטיח לכולנו מים לעוד שנים רבות. משק המים בישראל אינו נחלתו של המשרד למים ואנרגיה בלבד. הוא קשור למשרד הפנים ולתכנון נכון של תוכניות מתאר ותוכניות בניין ערים, להקצאות של שטחים פתוחים ולצריכה פרטית של מים לשימוש ביתי.

 

לחבר את בסיסי צה"ל לתשתית ביוב

הוא מחייב את משרד הבינוי לקדם בנייה משמרת מים, המאפשרת לצמצם הפסדי מים ומקדמת חלחול של מי גשמים למי התהום, לצד בנייה ירוקה המשלבת מיחזור של מים אפורים. הוא תלוי בפעילותו של משרד הבריאות, שאחראי על איכות מי השתייה, הביוב והקולחין בישראל, ומשרדי החקלאות והתמ"ת שאחראים להתייעלות בשימוש במים במגזר החקלאי והתעשייתי.

 

הוא תלוי גם בפעילותו של המשרד להגנת הסביבה, שאמון על מניעת הזיהום של מקורות המים וההזרמה של שפכים לרשות הציבור, ובמחויבות של משרד הביטחון לחבר את כלל בסיסי צה"ל לתשתית של ביוב. משק המים נשען גם על האחריות של משרד התיירות לשמור ולטפח את שמורות הטבע, ים המלח והכנרת כאתרי תיירות ושל משרד החינוך להבטיח שאזרחי העתיד ישכילו לנהל את משק המים טוב מאיתנו.

 

מעל לכל הוא תלוי במשרד האוצר, שמונע פעם אחר פעם תקציבים לפיתוח משק המים וגיוון מקורות המים. ציון יום העצמאות ה-64 של מדינת ישראל בסימן "מים - מקור החיים" הוא הזדמנות אמיתית להבטיח את המחויבות של כולנו לספק מים לא רק לנו, אלא גם לטבע ולדורות הבאים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משאב בסכנה
צילום: gettyimages imagebank
מומלצים