שתף קטע נבחר

ירוק שווה כסף: משרדי הממשלה חסכו מיליונים

במסגרת פרויקט "ממשלה ירוקה" צמצמו המשרדים השונים את צריכת החשמל, המים והנייר. התוצאה: חיסכון כספי ניכר. מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה: יש עוד מקום רב לשיפור

משרדי הממשלה חסכו מיליוני שקלים בעקבות יישום פרויקט "ממשלה ירוקה", שנועדה לייעל את התפעול של משרדי הממשלה. כך התברר במפגש שנערך היום (ג') בין סמנכ"לי המנהל במשרדי הממשלה, שאחראים בין היתק לקידום הנושא.

 

 

פרויקט "ממשלה ירוקה" אושר כהחלטת ממשלה ב-2009. הפרויקט, שגובש על ידי המשרד להגנת הסביבה, מגדיר שורה של יעדים כמותיים להתייעלות סביבתית, צמצום בצריכת משאבים ומעבר לשימוש במשאבים מתכלים במשרדי הממשלה. במפגש, שנועד לבחון את התקדמות משרדי הממשלה בשיפור ביצועיהם הסביבתיים, התברר שהם הצליחו להביא לחיסכון משמעותי בשימוש בחשמל, מים ונייר.

 

כך למשל, משרד הבינוי והשיכון הושג חיסכון שנתי של כ-500 אלף שקל, בעקבות צמצמום ההוצאות על חשמל, דלק להסקה ומים. המשרד גם דיוו על ירידה של כ-55% בצריכת הנייר בין השנים 2006-2011, שההובילה לחיסכון כספי שנתי המוערך בכ-180 אלף שקל. בנוסף עבר המשרד להשתמש בנייר ממוחזר, בשיעור של 46% מצריכת הנייר הכוללת.

 

המשרד לביטחון הפנים הפחית 23% מסך צריכת המים השנתית הממוצעת ו-27% בצריכת החשמל הממוצעת למ"ר. המשרד יזם צעדי הפחתה נוספים, ביניהם צמצום רכש הכוסות החד פעמיות ב-67% ומעבר נרחב לשימוש בכוסות רב פעמיות.

 

יש עוד מקום לשיפור

במשרד התחבורה החליטו להחליף את גופי התאורה ולהתקין רגשי נוכחות, בתקציב תלת-שנתי של 1.2 מיליון שקל. החיסכון השנתי לגופי תאורה מוערך בכ-240 אלף שקל. בנוסף, משנת 2011 50% מרכש הנייר היה נייר ממוחזר. בנוסף מעריך המשרד כי מעבר להדפסה דו-צדדית חסך כ-4,500 חבילות נייר לשנה, שהינם שווי ערך ל-54 אלף שקל. 

 

במשרד החוץ חלה ירידה של 21.7% בצריכת הנייר הלא ממוחזר, ובמשרד להגנת הסביבה הותקנו מערכות מיזוג ותאורה חסכוניות, שהביאו לחסכון של 25% בצריכת החשמל ב-2011 בהשוואה לשנת 2010.

 

מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, עו"ד אלונה שפר קארו, מסרה כי הנתונים מוכיחים, ששיפור ביצועים סביבתיים יכול במקרים רבים להוביל גם לחיסכון כספי ניכר. עם זאת היא ציינה, שיש עוד מקום רב לשיפור במשרדים רבים וכי על הממשלה להוות דוגמה ומופת לציבור הרחב לצריכה בת-קיימא ולשימוש יעיל במוצרים.

 

  • Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קריית הממשלה
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים