שתף קטע נבחר

בעלי האג"ח של דלק זועמים: "נכשיל את ההסדר"

למרות הדיווחים על הסדר של דלק נדל"ן עם בעלי האג"ח שלה, התברר כי הודעת החברה רחוקה מהמציאות. בעלי האג"ח התכנסו ונזעקו: "מדובר ב'מתווה עקרונות בלבד'. אתם מציגים מצג שווא אחד גדול... חתומים שני אנשים על ההסדר הזה". מנכ"ל דלק נדל"ן הגיע למקום וניסה להרגיעם, אך ללא הועיל

חברת דלק נדל"ן בשליטת יצחק תשובה הודיעה היום (ג') כי חתמה על הסדר עם בעלי האג"ח שלה וכי הם הסכימו ל"תספורת" של חובותיו כלפיה. ואולם באסיפה סוערת שהתקיימה היום ברמת גן בה לקחו חלק בעלי האג"ח מסדרה ה', התברר כי הודעת החברה רחוקה מהמציאות וכי ספק רב אם הצעת החברה תאושר על ידי בעלי האג"ח.

 

  

דלק הודיעה שחתמה על "מתווה עקרונות" בלבד עם שני נציגים נבחרים של בעלי האג"ח וכי ההסדר אמור לעבור אישור של אסיפת בעלי האג"ח כולה וגם של בית המשפט. באסיפה השתתפו גם בעלי אג"ח פרטיים וגם נציגים של המשקיעים המוסדיים - חברות ביטוח וקרנות פנסיה שמחזיקים ברוב האג"ח - וגם אלה מתחו ביקורת נוקבת על ההסדר. 

 

יצחק תשובה בדיון בוועדת הכלכלה (צילום ארכיון) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יצחק תשובה בדיון בוועדת הכלכלה (צילום ארכיון)(צילום: גיל יוחנן)

 

מנכ"ל דלק נדל"ן, ערן מיטל, נכח באסיפה וניסה להרגיע את המשקיעים הנזעמים, אך נראה כי דבריו המנומסים רק עוררו את זעמם עוד יותר והוא שוסע שוב ושוב לצעקות נזעמות. עו"ד אביעד ויסולי, מחזיק אג"ח פרטי, אמר באסיפה: "אתם מציגים מצג שווא אחד גדול. אתם נותנים לתקשורת ולבית המשפט להבין שיש הסדר אבל אין שום הסדר. חתומים שני אנשים על ההסדר הזה ובכלל לא ברור כמה אג"ח עומד מאחוריהם ואם הראל ומנורה (בעלי האג"ח העיקריים) מתכוונים לאשר אותו. מה זה ההסדר הזה? בלוף. התחייבות של בעל השליטה (יצחק תשובה - ת.ג) שישלם לנו בעוד שבע-שמונה שנים בתמורה לזה שאנחנו נסתפר עכשיו. מי יודע אם הוא בכלל יחיה עד אז וכמה כסף יהיה לו?".

 

מיטל אמר בתשובה לדברי ויסולי: "בעל השליטה עמד עד כה בכל ההתחייבויות שלו. אני לא נכנס לשאלות פנימיות שלכם בשם מי חתום על מה, ורק חשוב לי להדגיש - זה לא רק בעל השליטה אלא רוב הנכסים של החברה מיועדים ללכת לטובת מחזיקי האג"ח". 

 

ויסולי הקשה: "אתה מדבר שטויות. אדון תשובה אמר כמה פעמים שלא תהיה שום תספורת ופתאום אתם באים עם תספורת של חמישים אחוז. ההתחייבות היחידה שהוא עמד בה היא לשלם לך את המשכורת. אתה מדבר בלי שום מספרים וגם המתווה שהצגתם היום הוא קשקוש שאין בו שום מספרים. יהיו תביעות נגד החברה ונראה לי שהדרך היחידה לקבל את הכסף היא להגיש תביעות".

 

לכך הגיב מיטל: "אם בעלי האג"ח יבחרו להגיש תביעה נגד החברה ולבקש את פירוקה אנחנו לא נעמוד בדרכה".

 

בעלי אג"ח אחרים שאינם משפטנים כמו ויסולי אמרו דברים עוד יותר קשים. בעל אג"ח בשם ברוך בר מגן, לדוגמה, צעק: "עורכי הדין מכרו אותנו, מנורה מכרה אותנו, פתאום הם כולם חברים של כולם". בעלי אג"ח אחרים התפרצו ואמרו: "תשובה הימר על הכסף שלנו כמו שהימר בלאס וגאס, רק שאותנו יותר קל לדפוק. אם הוא מרוויח אולי הוא ייתן אם הוא מפסיק אז אין מחויבות אין מצפון ואין שום דבר".

  

מיטל ענה להתקפות על תשובה: "המתווה הוא של החברה ולא של בעל השליטה".

  

גורם המקורב למשקיעים המוסדיים אמר ל-ynet בעקבות האסיפה: "הנציגים חתמו על ההסדר כי הם חושבים שהוא ראוי לאור הזמן הארוך שנדרש כדי להגיע אליו ואולם, הנציגים הם רק נציגים ולבעלי האג"ח בהחלט מותר להעלות את השאלות הקשות ואם בסופו של דבר הם יחליטו לדחות את ההסדר זאת, כמובן, זכותם המלאה. גם המשקיעים המוסדיים צריכים עדיין להחליט מה דעתם והעובדה שהנציגות התייעצה איתם ממש לא מחייבת שהם יאשרו את ההסדר בסופו של דבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסיפת בעלי אג"ח של דלק נדל"ן (צילום ארכיון)
צילום: מוטי קמחי
מומלצים