שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מצרים לוחצת - העלאת מס הנרגילה מעוכבת
  בחודש שעבר חתם שר האוצר על צו שיעלה את המס על טבק לנרגילות בכ-480%. היום עיכבה ועדת הכספים את אישור הצו. בדיון נודע כי יו"ר הוועדה משה גפני נפגש עם דיפלומטים מהשגרירות המצרית שמפעילים לחץ כבד לבטל את ההחלטה. גפני: "אין מלך בישראל - האוצר חושב שרוב השכל נמצא אצלו"

  ועדת הכספים עיכבה היום (ד') את אישור צווי המכס ומס קניה להגבלת רכש הסיגריות הפטורות ממס בדיוטי-פרי לקרטון אחד (200 סיגריות), במקום לשני קרטונים כיום (400 סיגריות) ולהעלאת המסים על יבוא טבק לנרגילות (בכ-600%), ועל סיגרים וסיגרילות. הצו על הגבלת הרכש בדיוטי-פרי אמור להיכנס לתוקף בעוד חודש וחצי (ב-13.3). הצווים האחרים נכנסו לתוקף לאחר פרסומם במחצית דצמבר 2011.

   

  לפי הנוהל החוקי הקבוע, כל הצווים נדרשים לקבל את אישור ועדת הכספים תוך 90 יום מפרסומם, לרבות מתן אישור רטרואקטיבי לצווים שנכנסו לתוקף מיידי. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר שהוא מעכב את אישורם, כדי ללמוד את טענות בעלי העניין המתנגדים לצווים וכדי לאפשר לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן לבוא ולשכנע את הוועדה בדבר חיוניות הצווים במסגרת הרפורמה לצמצום מכת העישון והנזק לבריאות.

   

  דברי המתנגדים לצווים היוו היום את שיא מסע הלחצים הכבד על חברי הוועדה, אותו הם ניהלו מאחורי הקלעים בשבועות האחרונים באמצעות צבא של לוביסטים יקרים. בצעד יוצא דופן הם גייסו גם את שגרירות מצרים בישראל כדי לשכנע את גפני לבטל את העלאת המיסוי על טבק לנרגילות שמקורו במצרים. גפני נענה ונפגש עם דיפלומטים מהשגרירות שציינו את הנזק הצפוי לסחר בין ישראל למצרים.

   

  מפגינים בקהיר - לשלטון יש זמן לדאוג למכסים (צילום: AP) (צילום: AP)
  מפגינים בקהיר - לשלטון יש זמן לדאוג למכסים(צילום: AP)

   

  גפני: רוצה לבחון את סדרי העדיפויות של האוצר

  לגפני היתה גם תרומה אישית לעיכוב באישור הצווים. הוא מסר שנודע לו הבוקר על כוונת רשות המסים להוזיל את המסים על יבוא מוצרי "אלקטרוניקה בידורית" (טלוויזיות וכו') שתביא להפסד הכנסה של 240 מיליון שקל בשנה. סמנכ"ל רשות המסים ערן יעקב אישר את הכוונה בתשובה ל-ynet ואמר כי מדובר בהפחתה של 15% במס הקניה, אבל ציין כי ההנחה עוד לא בתוקף כי הצו הנוגע לדבר טרם פורסם.

   

  גפני אמר לערן יעקב: "אני רוצה לבחון את סדרי העדיפויות של האוצר. כי אם יש לכם כסף לבזבז על שעשועים, למה אתם נלחמים איתי נגד מתן הנחה לנכים בתעריפי המים שתעלה רק 5 מיליון שקל? ולמה שאתן יד לפיטורים של עובדי דובק בגלל מיסוי מוצרי הטבק? אנחנו רגישים להוזלת מחירים, אבל לא פחות לעובדים מובטלים. בקטע הזה ועדת הכספים נהפכה לוועד העובדים הראשי של המדינה".

   

  גפני הוסיף: "אנחנו בימים שאין מלך בישראל, כשהאוצר חושב שרוב השכל נמצא אצלו, עד שהשר חתם על הצווים מבלי להתייעץ אתנו למרות הבטחתו. אבל גם אם אצלנו נמצא מיעוט השכל לא נוותר לו, ולכן אנחנו בכיפופי ידיים ולא באשמתי". גפני ביקש לקבל חוות דעת דחופה מהיועצת המשפטית של הוועדה עו"ד שגית אפיק על סמכותו להתערב בהוזלת המס על טלוויזיות. למרות שההוזלה לא טעונה אישור של הוועדה.

   

  לא רק כסף - גם בריאות

  ערן יעקב אמר בדיון כי להגבלת הפטור על רכש סיגריות בדיוטי-פרי יש אמנם השלכה תקציבית, אבל המניע הוא החלטת הממשלה להפחית את העישון מטעמי בריאות. המדיניות קיימת בלא מעט מדינות. מדובר גם בצמצום אפליה חברתית של הטבה שנהנים ממנה רק הנוסעים לחו"ל. "יש מקום לבטל את כל הפטור סיגריות בדיוטי-פרי", אמר.

   

  בהקשר לייקור המס על טבק לנרגילות (מ-50 ל-280 שקל לק"ג כדי להשוות אותו למס על טבק לסיגריות) הוא טען כי "מדובר בסוגי טבק הגרועים בפגיעתם מסיגריות, שהמס עליהם נשחק. עישון הנרגילות ממכר. הוא הפך להיות נפוץ בקרב בני נוער, ודרך להתמכרות עתידית לעישון".

   

  בתגובות חברי הוועדה ניכרו לחצי הלוביסטים. ח"כ ראלב מג'אדלה (עבודה) טען כי לא הוגן לשנות את כללי המשחק באמצע. הוא התכוון לפגיעה בדיוטי-פרי בנתב"ג בתקופת הזיכיון של חברת ריצ'רדסון שתסתיים ב-2014. ח"כ שי חרמש (קדימה): "הציבור ימצא דרכים לעקוף את הצווים". ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו): "הצווים פוגעים בעיקר בחוויית הקנייה בדיוטי-פרי של מעמד הביניים".

   

  סמנכ"ל רשות שדות התעופה, יורם שפירא, התנגד מחשש לפגיעה של 50 מיליון שקל בהכנסות הרשות אשר 27% מהן באות מהמסחר בסיגריות בדיוטי-פרי. הוא ביקש לעכב את אישור הצו עד שהרשות תדבר עם שר האוצר, "אחרת נאלץ לבקש את אישור הוועדה לייקר על חשבון הציבור את אגרות התעופה שמשלמים הנוסעים והחברות".

   

  החלשים נפגעים?

  מנכ"ל ריצ'רדסון, אבי בן חור, טען כי הערך של הפחתת הפטור על סיגריות לא יעלה על 30 מיליון שקל נטו, "ובשביל זה לא עושים רפורמה שתפחית דרסטית רווחים של חברה שפועלת מתוקף מכרז". עו"ד מוטי איילון, נציג חברת דניאל, יבואנית הטבק לנרגילות ולמקטרות, טען ש"העלאת המס היא מכת מוות לענף, המעודדת הברחות ושוק שחור". לדבריו המס לא מוצדק כי החומר לנרגילה מורכב מ-25% טבק ו-75% תמציות פירות.

   

  כמה פאקטים נוכל להביא מהדיוטי? ()
  כמה פאקטים נוכל להביא מהדיוטי?

   

  אילון הדגיש כי המס החדש עודד את הברחת המוצר ממצרים ואת מכירתו בשוק השחור. "היום זהו מוצר בסיסי שהיה זול עד למס החדש. חפיסה ב-8 שקל שהספיקה ל-3 ימים, עולה היום יותר מ-30 שקל. מי שנפגע הם הצרכנים החלשים. בכל פיצוציה מוכרים היום טבק מוברח או מזויף. ההברחות כבשו את השוק בכל הארץ והמכולות שלנו עם הטבק החוקי תקועות בנמל מה שכבר עולה לנו 3 מיליון שקל".

   

  דוד שאשא סמנכ"ל חברת דובק, המייצגת את הסיגרילות (סיגרים דקים) אמר שהמס עליהן הוכפל וגם המחיר שקפץ מ-14 ל-28 שקל לחפיסה. לדבריו מדובר ב"מוצר נישה" לאוכלוסיה קטנה אבל הוא רווחי. היבואנים של סוגי הטבק שאינם לסיגריות ביקשו לפחות שהעלאת המס תהיה מתונה.

   

  אחד הצווים קובע שהפטור על יבוא סיגריות יהיה למי שהוא מעל גילו 18 במקום 17 שנה בתקנות המכס, הנוגעים בדבר אמרו כי הם כבר מקיימים את מגבלת הגיל בפועל מיום שהתקבל בכנסת החוק להגבלת הפרסומת והשיווק למוצרי טבק.

   

  מהומה בדיון

  גפני אמר בסוף הדיון שהעיכוב באישור הצווים נועד גם לאפשר לנציג משרד התחבורה לנמק את ההתנגדות לפגיעה בסחר הסיגריות של הדיוטי-פרי שהכנסותיו לרשות שדות התעופה מממנת גם את פיתוח נתב"ג. בהמשך להזמנת סגן שר הבריאות לסנגר על הצווים במסגרת המלחמה בעישון, ביקש ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) כי סגן השר יציג להשוואה את עלויות התחלואה מהעישון.

   

  במהלך הדיון ביקש נציג העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, אסף גטניו, להוציא מהאולם את כל הלוביסטים בשכר. גפני דחה אותו ואמר כי הוא הוועדה מאפשרת לכל בעלי העניין להביע את עמדתם. גטניו הוצא מהאולם לאחר שהחל להפריע לדיון.

   

  מועד להמשך הדיון טרם נקבע. אם הוועדה לא תאשר את הצווים עד מחצית חודש מרס, הם יבוטלו, לרבות הצווים שכבר בתוקף.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הנרגילה תגרום למשבר דיפלוטי
  צילום: שלום בר טל
  יו"ר ועדת הכספים - ביקורת חריפה על האוצר
  צילום: מתי אלמליח
  מומלצים