שתף קטע נבחר

גנץ: להמשיך לשבש את תוכנית הגרעין האיראנית

"ישראל היא המדינה היחידה בעולם שיש מישהו שקורא להשמדתה ופועל להשיג כלים לממש זאת. זה לא משהו שאפשר להתעלם ממנו", אמר הרמטכ"ל בכנס הרצליה. הוא גם הפנה אצבע מאשימה כלפי רוסיה, שלדבריו "ממשיכה לחמש את סוריה בלי לדעת מי ישלוט בה בהמשך"

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ נאם הערב (יום ד') בכנס הרצליה ואמר כי "נכון להמשיך לשבש מהלכים שקשורים להתפתחות הפרויקט האיראני". לדבריו, "פעולה נחושה" של הקהילה הבינלאומית תוכל לשכנע את הרפובליקה האיסלאמית לוותר על תוכנית הגרעין.

 

איראן בדרך לפצצה - הכתבות האחרונות:

מזכ"ל האו"ם בארץ: אין תחליף לדיאלוג עם איראן

ישראל: אם נתקוף באיראן, זה יקרה עד הקיץ

 

"אין ספק שאיראן חותרת לגרעין צבאי", אמר גנץ, "היא בעיה עולמית, אזורית וישראלית. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שיש מישהו שקורא להשמדתה ופועל להשיג כלים לממש זאת. זה לא משהו שאפשר להתעלם ממנו".

 

"המשטר האיראני חותר לגרעין כדי לבסס לעצמו משטר חזק שזוכה לשכבת הרתעה פוטנציאלית גרעינית, שגם אם לא ישמתש בה - זה כדי לבסס את מעמדו", הוסיף הרמטכ"ל, "החסינות הזו שהוא מבקש להשיג לעמו גם תשרת אותו בכל מה שקשור על השפעה על מדינות המפרץ הסובבות לו, ועל היכולת שלו לקדם את האינטרסים שלו במדינות השונות בעולם".

 

"במפרץ מודאגים מאיראן לא פחות מאיתנו"

"אני משוכנע שאם נקשיב למה שקורה לאנשים במדינות בתוך המפרץ", אמר גנץ, "נשמע דאגה לא פחות גדולה ממה שאנו חווים, ובצד כל ההסתכלות העולמית והאזורית, אסור לשכוח שמדינת ישראל היא היחידה בעולם שמישהו קורא להשמדתה ובונה את הכלים לעשות את זה. זה לא משהו שאפשר או צריך להתעלם ממנו".

 

הוא התייחס גם לנעשה בגבול הדרומי והצפוני של ישראל: "בעזה ובלבנון יש שני מחסני תחמושת הגדולים שאני מכיר, שמוזנים מאיראן, סוריה ורוסיה, שממשיכה לשלוח חימוש לסוריה מבלי לדעת מי ישלוט בה בהמשך. המזרח התיכון הפך לאזור המתחמש בעולם והבשורה הפחות סימפטית היא שהמטרה של החימוש הזה היא ישראל". 

 

גנץ, הערב במרכז הבינתחומי בהרצליה (צילום: עושים צילום) (צילום: עושים צילום)
גנץ, הערב במרכז הבינתחומי בהרצליה(צילום: עושים צילום)
  

על רקע הסערה שעוררה התוכנית להאריך את חוק טל, אמר גנץ: "פחות ופחות נושאים בנטל ולא כולם מעריכים את אלו שכן מתייצבים לשירות. לא לנצח נוכל להתבסס על צבא חצי העם. זה לא יקרה ואני מודאג מכך מאוד. חשוב לקדם את מערכת שירות החובה לכל". הוא גם הביע חשש מקיצוץ בתקציב הביטחון וציין כי "יש אתגרים נוספים שלא צויינו כאן".

 

רק היום הודיע נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד לפרלמנט בארצו כי בכוונתו להכפיל את תקציב הביטחון של הרפובליקה האיסלאמית. לפי הצעתו לתקציב המדינה לשנים 2012-2013, תקציב הביטחון יעלה ב-127 אחוז, ויעמוד על 415

מיליארד דולר. דבריו נתפשים כעוד ניסיון להוכיח שאיראן נערכת לאפשרות של עימות צבאי.

 

אתמול נודע כי ראש המוסד תמיר פרדו ביקר בחשאי בימים האחרונים בארצות הברית ודן עם בכירים שם בגרעין האיראני. הוא נפגש בוושינגטון עם ראש ה-CIA, דיוויד פטריוס. בשימוע בוועדת המודיעין של הסנאט, התווה גנרל פטריוס את הקו האדום של ארה"ב לאיום הגרעין האיראני. "אם הם יעשירו אורניום מעבר ל-20 אחוזים, זה יהיה סימן מובהק", אמר פטריוס בדיון. בימים האלה דן הסנאט באישור עוד עיצומים נגד טהרן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל גנץ
צילום: עושים צילום
מומלצים