שתף קטע נבחר

ביה"ס מקצץ, מאה מורים לחינוך מיוחד שובתים

כ-300 תלמידים הסובלים מלקויות למידה והפרעות קשב וריכוז נותרו ללא מסגרת לאחר שמוריהם בבית ספר "הבית של תמר" פתחו בשביתה במחאה על הלנת שכר, קיצוץ בשעות ההוראה ותוכנית פיטורים. מנהל בית הספר: ההורים הפסיקו לשלם

כמאה מורים בבית הספר "הבית של תמר", מוסד פרטי לחינוך מיוחד המוכר על-ידי משרד החינוך, משביתים את הלימודים עד להודעה חדשה בשני סניפי בית הספר בשפיים ומשמר השרון. הם מוחים על הלנת שכר, קיצוץ בשעות ההוראה ופיטורי מורים שמתוכננים לטענתם על-ידי ההנהלה.

 

עוד בערץ החדשות:

מאיר אברג'יל חזר מגרמניה: "עשו לי שם עוול"

ביום הראשון: 40% מהרופאים לא החתימו שעון

 

המורים, שמלמדים בבית הספר כ-300 תלמידים בכיתות ז' עד י"ב הסובלים מלקויות למידה והפרעות קשב וריכוז, מאוגדים במסגרת ארגון "כוח לעובדים". באוגוסט 2011 הם חתמו על הסכם קיבוצי עם ההנהלה, שלטענתם מפרה אותו כעת.

 

"אנחנו מנסים להציל את משרותינו ואת מה שנותר מצביונו הייחודי של בית הספר", הסבירה קרן וולדמן, מחנכת כיתת י"א וחברה בוועד העובדים. עו"ד ערן כהן, המלווה את הוועד, הוסיף כי "המורים נתקלו בהלנות שכר, אי-תשלום גמולים ומענקים, או תשלום על פעילות נוספת - כל פעם בתירוצים שונים".  

 

ההנהלה וההורים בבית הספר, שמסרבים להעביר כספים נוספים מעבר לשכר הלימוד ללא שקיפות מלאה, מצויים בהליך משפטי. לאור סירובה של ההנהלה לפעול בשקיפות, הודיעו ההורים כי הם מוכנים לשלם רק 2,000 שקלים לשנה - הסכום שניתן לגבות כחוק. זאת בעוד שכר הלימוד בבית הספר נע בין 9,000 ל-15,000 שקלים לשנה.

 

"התלמידים ייפגעו" 

בתגובה, הודיעה ההנהלה על אי-קיום מפגשי הכנה אינטנסיביים לקראת בחינות הבגרות ומעבר לתוכנית התואמת את מתכונת משרד החינוך. לדברי המורים, המשמעות הישירה של המהלך היא ביטול משרות ופיטורי מורים. "מדובר בפגיעה רחבה יותר מאשר במשרותינו", אמרה וולדמן, "תהיה פגיעה בתלמידים הזקוקים להרבה מעבר ממה שמשרד החינוך מספק". 

 

לטענת ועד המורים, שזוכה לתמיכת ההורים, במשרד החינוך מתעלמים מהמשבר בבית הספר, חרף פניות חוזרות ונשנות. סיגלית שטרן, תושבת שדה ורבורג ואם לשלושה ילדים שלומדים בבית הספר, אמרה כי "הילדים משועממים אבל זו תחילת הדרך והם תומכים במאבק של המורים. למרות הקושי שלנו, אנחנו מבינים שהעתיד של המורים האלה הוא גם העתיד של הילדים".

 

לדברי שטרן, "אחוזי הבגרות כאן הם הרבה מעל הממוצע הארצי, וזה משום שהנכס הגדול ביותר של בית הספר הוא המורים שלו. המורים נותנים את הנשמה לתלמידים ועכשיו כשהפרנסה שלהם בסכנה, אנחנו מתגייסים עבורם".

 

ניסים כליפא, מנכ"ל "הבית של תמר", מסר בתגובה כי "המורים עבדו עד

תחילת שנת הלימודים בחוזה אישי שהוא לא על-פי פרמטרים של שכר מורים. כשהגעתי לתפקידי במאי, לאחר שהמקום נקלע לתסבוכות משפטיות, עשיתי תוכנית הבראה ובניתי מערך שכר מורכב. הופקו תלושים עם טעויות וזה גרם לעיכוב משכורות בשלושה ימים. כל המשכורות האחרות שולמו במועד. השכר של המורים משולם במלואו ועל-פי כל הזכויות. לא הייתה הלנת שכר אלא עיכוב טכני בלבד".

 

על הטענות בנוגע לקיצוץ משרות אמר המנכ"ל כי "ההסכם הקיבוצי מסדיר את שכר המורים. הוא מורכב משכר שמעביר משרד החינוך ומשכר שמועבר על-ידי ההורים. למרות שההורים עצרו תשלומים, המשכנו לשלם למורים ולא שילמנו הוצאות אחרות כמו שכר דירה. עד עתה הכסף לא עבר. לנו אין מקורות נוספים ולכן לא נוכל לשלם למורים כסף מעבר למה שמשרד החינוך מעביר". לדבריו, "בשעה זו מתקיים משא ומתן אינטנסיבי כדי לפתור את המשבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"התלמידים תומכים במורים" (אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים