שתף קטע נבחר

לינדנשטראוס: הביקורת לא מפריעה לממשלה

מבקר המדינה אמר בכנס הרצליה כי כל עוד הממשלה פועלת על פי דין, מוסד הביקורת אינו שם "מקלות בגלגלי הרשות המבצעת". דבריו נאמרו על רקע הדו"ח החמור על אסון הכרמל, שבו הוא צפוי להטיל אחריות אישית על שרי הפנים והאוצר

על רקע הסערה סביב הדו"ח החמור על אסון הכרמל שצפוי להתפרסם בקרוב, השתתף מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס בכנס הרצליה בדיון בנושא "אתיקה, ביקורת וממשל". בנאומו במרכז הבינתחומי בהרצליה, התייחס למעמד מוסד הביקורת במדינה וקרא להגביר את עצמאותו. ynet העביר את דבריו בשידור חי.

  

דו"ח אסון הכרמל - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

הוא אמר כי לצד שלוש הרשויות – השופטת, המחוקקת והמבצעת - צריך להקים רשות רביעית - הרשות המבקרת. "לעניות דעתי, המדינה המודרנית תתקדם במשך השנים להכרה שהרשות המבקרת היא רשות עצמאית".

 

לא מפריעים לממשלה לפעול. לינדנשטראוס בכנס הרצליה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
לא מפריעים לממשלה לפעול. לינדנשטראוס בכנס הרצליה(צילום: עידו ארז)

 

לינדנשטראוס הדף את הטענות כי הביקורת "שמה מקלות בגלגלי הרשות המבצעת, ומטילה אימה ופחד על עובדי הציבור". לדבריו, "תופעה זו אינה קיימת בישראל, הביקורת אינה מפריעה אם הרשות המבצעת פועלת באופן סביר ועל פי הדין".

 

לדבריו, "הביקורת אינה יוצרת הפחדה ושיתוק, אינה בולמת מינויים, אלא מתערבת רק במינויים של מועמדים לשירות הציבורי שנעשים על בסיס 'תן לי ואתן לך', מינויי קרובים או בני משפחה הנעשים על בסיס נפוטיזם. על מינויים אלה חייבת ביקורת המדינה להתריע כי השירות הציבורי חייב להיות נקי מכל רבב".

 

"אנחנו לא נמצאים בלה-לה לנד"

לינדנשטראוס התייחס למאמר שפרסם אתמול ב"ידיעות אחרונות" אריק כרמון, נשיא המכון לדמוקרטיה, שבו הוא תקף את המבקר על כך שבכירים במגזר הפרטי חוששים לעבור למגזר הציבורי בגללו, בשל מה שכינה "ציד מכשפות".

 

מבקר המדינה טען כי אולי מה שהוביל את כרמון לכתוב את הדברים נגדו, היה על רקע הטענות כנגד הנשיא שמרוויח 128 אלף שקלים בחודש: "אנחנו לא נמצאים בלה-לה לנד. לצערי, המכון לא מבוקר על ידי מוסד המבקר ויכולנו רק להצטרף ולהביע צער על המצב. אולי על כך יצא צערו של הכותב".

 

"אולי יצא הכעס גם על תארים אקדמיים מכובדים מאוד שנלקחו מאיש זה או אחר", הוא רמז לכך שכרמון הציג עצמו כפרופסור ולא כדוקטור. 

 

הדו"ח המקיף על אסון הכרמל צפוי לסמן שני אחראים עיקריים בדרג הפוליטי, ולהטיל עליהם "אחריות אישית מיוחדת": שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ.

בסוף השבוע או בתחילת השבוע הבא צפוי המבקר להעביר להם וליתר המבוקרים את טיוטת הדו"ח הסופי.

   

אתמול הדף השר שטייניץ בכנס הרצליה את האשמות המבקר כלפיו, ואמר כי "חל בלבול באשר לתחומי האחריות של משרד ושר האוצר". הוא רמז לכך שקו הגנתו בפני טענות המבקר יתבסס על כך שדרישות להגדלת תקציב הן דבר שבשגרה ולא מקובל להטיל אחריות על שר אוצר במקרה שהגוף שדחו את דרישותיו להגדלת תקציב כשל במשימתו.


פורסם לראשונה 02/02/2012 09:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס
צילום: עידו ארז
מומלצים