שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ההתנחלויות מחוץ לאזורי עדיפות: 'הצבעה בשושו'
  ביום ראשון אישרו השרים את רשימת אזורי העדיפות הלאומית, אך למחרת הוצאו ממנה 70 התנחלויות. בכיר בממשלה תוהה: "האמריקנים כנראה ראו את זה והפעילו לחץ לשנות את ההחלטה". נתניהו: זו הייתה טעות שתוקנה

  מה גרם לראש הממשלה להוציא את יישובי יהודה ושומרון מתוך רשימת אזורי העדיפות הלאומית ? ביום ראשון אישרה הממשלה את הרשימה שגיבש שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס הכוללת 70 התנחלויות, אולם למחרת החליטו השרים בהצבעה טלפונית כי היישובים שמעבר לקו הירוק "יהיו נתונים לשיקול דעת הדרג המדיני". 15 שרים תמכו בהצעה ו-10 התנגדו, ביניהם חמשת שרי ישראל ביתנו, השר סילבן שלום והשר דניאל הרשקוביץ. כמה שרים נמנעו או לא השתתפו בהצבעה.

   

  בהצעה שאישרו השרים ביום שני נכתב: "מתן הטבות על-פי החלטה זו ליישובים באזור יהודה ושומרון האמורים בהחלטה זו יהיה כפוף להחלטת הדרג המדיני". נתניהו ככל הנראה חשש כי ההחלטה שהתקבלה בראשון תעורר זעם בעולם וברשות הפלסטינית, ותיפגע במאמצים לחדש את המשא-ומתן עם הפלסטינים.

   

  נתניהו ובאן השבוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  נתניהו ובאן השבוע(צילום: רויטרס)

   

  בעקבות כך, הוחלט להחריג את יישובי יהודה ושומרון ולהוציא אותם מתוך הרשימה של היישובים הזוכים לעדיפות לאומית באופן אוטומטי. בהתנחלויות גילו את התרגיל והרימו קול זעקה. גם בממשלה מותחים ביקורת על ההתקפלות: "הם עשו תרגיל מאחורי הקלעים, 'בשושו'. הסיפור הזה הוסתר, והוא היה אמור לצאת ביום שלישי, ביום הפריימריז, אך משום מה הוסתר".

   

  שר בכיר הביע זעם על ההחלטה ביום שני: "איך זה יעבוד? הממשלה תצטרך לאשר שוב? אם מוציאים מכרז כעת, יש סבסוד או אין סבסוד של המדינה לפיתוח של הקרקע? זה לא מוכן מה קרה כאן". בכירים בממשלה קישרו את ההחלטה השנייה לביקורו של מזכ"ל האו"ם בישראל: "באן הגיע לארץ, ויש התחייבות ישנה מימי שרון, ונתניהו אישרר את ההתחייבות מול האמריקנים והאירופים שהממשלה לא תעודד בנייה ביהודה ושומרון. כמו כן, כתוב בהחלטה בדברי ההסבר, שהמטרה של הסבסוד הוא לעודד הגירה חיובית, כי מדובר ביישובים חלשים יחסית".

   

  "על טייס אוטומטי"

  שר אחר הוסיף: "האמריקנים כנראה ראו את זה והפעילו לחץ לשנות את ההחלטה. ישראל אמרה בעבר לאמריקנים כי מדובר בהחלטה שהיא על טייס אוטומטי, ותמיד הייתה הערת אזהרה בתוך הקריטריונים. הפעם זה לא היה, ולכן עכשיו הצביעו שוב".

   

  לשכת ראש הממשלה מסרבת למסור את שמות השרים שהצביעו בעד או נגד. לדבריהם, "אנחנו לא חייבים לעשות את זה". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשאל אתמול במסיבת העיתונאים עם באן על ידי כתבים זרים לנושא, והוא השיב: "זה

   היה צריך להיכנס בתוך ההחלטה וזה לא נכנס בטעות. כששמו לב תיקנו את זה בהצבעה טלפונית". נתניהו נשאל עם הוא התקפל בשל לחץ מדיני ועל כך הוא השיב בשלילה.

   

  בעקבות ההצבעה השנייה, פנה יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, במכתב לשרי הממשלה: "זוהי החלטה חמורה ביותר, המפלה לרעה באופן בוטה את יישובי יהודה ושומרון בהשוואה לשאר אזורי הארץ". דיין ביקש מהשרים לקיים דיון מחודש בנושא במליאת הממשלה ולבטל את מה שהגדיר "האפליה הבלתי סבירה של ההתיישבות ביהודה ושומרון".

   

  Read this article in English

   

   

  בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התנחלות בשומרון. הדרג המדיני יחליף
  צילום: שאול גולן
  באן ונתניהו. היה לחץ?
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים