שתף קטע נבחר

תכנון מס לתושב חוזר: גם ישראלי יכול להרוויח

תושבים חוזרים כמו עולים חדשים, זכאים להטבות והקלות מס שונות. במקרים מסויימים, אפילו ישראלים שלא עזבו מעולם את ארץ הקודש יוכלו ליהנות מהקלות המס של תושב חוזר

עולים חדשים ותושבים חוזרים זכאים להקלות מס אטרקטיביות בהתאם לחקיקה מיוחדת שנכנסה לפקודת מס הכנסה. עולים רבים וגם אלפי תושבים חוזרים כבר נהנים מתכנוני מס החוסכים להם תשלומי מסים בהיקף כספי ניכר. כפי שאסביר להלן, גם תושבי ישראל שאינם בקטגוריה של "עולה חדש" או "תושב חוזר" יוכלו לעשות שימוש בתכנון מס הנובע מאותן הקלות המס.

 

 

פקודת מס הכנסה מבחינה בין "תושב חוזר ותיק" - מי ששהה מחוץ לישראל לפחות עשר שנים לפני שחזר אליה, ו"תושב חוזר רגיל" - מי ששהה מחוץ לישראל שש שנים רצופות לפחות. בהתאם לפקודת מס הכנסה, תושב חוזר ותיק נחשב כעולה חדש לעניין הטבות המס.

 

הקלות המס

הקלות המס המשמעותיות ביותר מוענקות לתושב חוזר ותיק והן כוללות מתן פטור ממיסוי ומדיווח לרשות המסים במשך עשר שנים, על נכסים והכנסות שמקורן מחוץ לישראל.

 

הפטור יחול על כל סוגי ההכנסות, החל מהכנסות מריבית ומדיווידנד שמקורם בחו"ל, הכנסות משכירות, משלח יד ומשכורות מעבודה נוספת, הכנסות מעסק וכלה ברווחי הון במכירת נכסים מחוץ לישראל.

 

תושב חוזר בעל עסק בחו"ל זכאי להקלת מס ביחס להכנסות מהעסק. כך לדוגמא, תושב חוזר שהיה לו עסק בחו"ל לפני שחזר לישראל, והעסק ממשיך לפעול בחו"ל לאחר חזרתו לישראל, זכאי לפטור ממס בישראל על הכנסותיו מאותו עסק לתקופה שבין 5 ל- 10 שנים.

 

בנוסף להקלות המס האמורות, חברות זרות בבעלות של תושבים חוזרים, לא תיחשבנה כחברה הנשלטת ומנוהלת מישראל בכל תקופת הפטור, וממילא לא תיחשבנה כ"תושב ישראל" לצורך הטלת מיסוי.

 

בנוסף, לצורך קביעת "חברת משלח יד זרה" ו"חברה נשלטת זרה", לא יובא בחשבו חלקו של התושב החוזר במשך כל שנות הפטור. הקלות אלו עשויות להיות משמעותיות לתושבי ישראל שאינם בקטגוריה של "עולה חדש" או "תושב חוזר", כמפורט להלן.

 

מי עוד יהנה מהקלות המס?

ישראלי שאינו בקטגוריה של "עולה חדש" או "תושב חוזר" יוכל ליהנות בעקיפין מהקלות המס באופן הבא: נניח כי ישראלי מחזיק בחברה זרה שיש לה הכנסות פאסיביות (לדוגמא, הכנסות מריבית, שכירות וכד'). בעיקרון, אותו ישראלי עשוי להתחייב במס על דיבידנד בשיעור של 30% למרות שהכספים לא נמשכו מחשבון הבנק של החברה.

 

מיסוי הדיבידנד אפשרי במקרה האמור בהתאם להוראה מיוחדת בפקודת מס הכנסה, המטילה מס על "דיבידנד רעיוני" (דיבידנד שלא חולק לבעלי המניות) על בעלי שליטה בחברה נשלטת זרה. אולם, לשם הבדיקה מי הם בעלי השליטה בחברה הנשלטת הזרה, עולה חדש ותושב חוזר ותיק לא ייחשבו כתושבי ישראל למשך 10 שנות ההטבה.

 

לפיכך, אם הישראלי בדוגמא לעיל מחזיק ב-50% בחברה זרה, ויתרת המניות מוחזקות על ידי עולה חדש או תושב חוזר ותיק, הרי שלא יחול מס על הדיבידנד הרעיוני. מדובר בתכנון מס החוסך 30% מההכנסות החברה הזרה. זאת כמובן רק דוגמה אחת לשימוש בתכנון מס הנובע מהקלות המס לעולים חדשים ותושבים חוזרים.

 

ד"ר אבי נוב הוא עורך דין מומחה לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי, ובעליו של אתר האינטרנט הישראלי לתכנון מס בינלאומי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקלות לתושבים חוזרים
צילום: AP
אבי נוב
מומלצים