שתף קטע נבחר

השראה ירוקה: עלים במקום יהלומים

בעוד רגע הם יתחילו ללבלב גם בחוץ ועד אז הם שוטפים את עולם עיצוב התכשיטים: עלים, ענפים, פרחים ואלמנטים נוספים בשלל עגילים, מחרוזות, צמידים וסיכות ראש או דש. תכשיטים מהטבע

עלים, ענפים, שבבי עץ ואפילו בלוטים; כמו פטריות אחרי הגשם, אלמנטים מהטבע שוטפים את עולם העיצוב בשנים האחרונות ובעיקר את מעצבי התכשיטים. את הפרחים, הפרפרים ושאר האלמנטים הצבעוניים ואף הקיטשיים, מחליפים העלים והענפים, אלמנטים שקטים יותר, לפעמים אפילו במראה גס וגולמי.

 

השראות מהטבע בתכשיטים שונים; ה.שטרן (צילום: דיויד ויל) (צילום: דיויד ויל)
השראות מהטבע בתכשיטים שונים; ה.שטרן(צילום: דיויד ויל)

 

רשתות התכשיטים והמעצבים המקומיים מאמצים את המגמה ומציגים פרשנויות מעניינות לטרנד, בין אם יצירת אלמנטים בהשראת הטבע או בשימוש בחומרים עצמם.

 

פרפרים ופרחים

"הטבע מאז ומעולם שימש כהשראה לכל תחומי היצירה שלי", אומרת המעצבת שלומית אופיר. "הסיבה העיקרית לכך היא שהאסטטיקה של הטבע היא הכי מעניינת ומסקרנת שיש. הסדר שבו דברים מגיעים בטבע מרתק - ומדהים לחשוב שמשהו כל כך טבעי יכול להיות כל כך מתוכנן ומסודר. הניגוד הזה, בין האקראיות לבין הסדר המופתי הוא שמושך אותי לראות בטבע מקור השראה".

 

למעלה: ענפים זהובים לשלומית אופיר; למטה: אקססורייז לונדון (צילום: שלומית אופיר) (צילום: שלומית אופיר)
למעלה: ענפים זהובים לשלומית אופיר; למטה: אקססורייז לונדון(צילום: שלומית אופיר)

 

אופיר מוסיפה: "מה שכן, יש הבדל בין אלמנטים שמלכתחילה נתפסים כיפים כמו פרפרים ופרחים מכיוון שהשימוש בהם בתכשיטים יכול להיחשב כקיטש. מצד שני, ישנם אלמנטים אחרים כמו ענפים חשופים, שלא בהכרח נחשבים לאלמנט אסטטי בטבע, ואותם אני אוהבת במיוחד להפוך לתכשיטים ולהסב את העין לצורה המעניינת שלהם ולאופן שבו הם יכולים להיות יפים".

 

שימוש בחומרים טבעיים. מחרוזת חרוזי עץ וצמידי עץ משובצים זירקון. נוריתמי (צילום: קית גלקסמן) (צילום: קית גלקסמן)
שימוש בחומרים טבעיים. מחרוזת חרוזי עץ וצמידי עץ משובצים זירקון. נוריתמי(צילום: קית גלקסמן)

 

המגמה של שימוש באלמנטים טבעיים רווחת בכל העולם העיצוב, שכן מדובר בשילוב של אלמנטים אוניברסליים שלא מזוהים עם תרבות או צורת חיים מסוימת.

 

הטבע מספק בהקשר זה צורות גיאומטריות ושפע של צבעים שבאים לידי ביטוי בצמידים, שרשראות, טבעות ועגילים. מעבר לכך, המגמה הנ"ל מתכתבת עם החזרה למינימליזם ולפשטות בעולם האופנה שבאה לידי ביטוי בשימוש בעץ ובאלמנטים דמויי עץ בסוליות ובפלטפורמות של נעליים, כפתורים וכמובן תכשיטים.

 

"לאורך השנים אנחנו עובדות עם עץ על סוגיו השונים כשכל פעם הוא מקבל איפיון שונה", מסבירות תמר אידלמן ואלינור אבני, בעלות המותג נוריתמי. "זה יכול להיות צמידים ושרשראות עץ מגולפים באופן ידני בסטודיו ואפילו חרוזי עץ בגוונים טבעיים אותם אנחנו מייבאות. האלמנטים האורגניים משולבים לרוב עם מתכות שונות או משובצים אבנים אך ללא ספק יכולים לעמוד בפני עצמם".

 

משחר ההיסטוריה

מדובר במגמה ששורשיה נעוצים עוד בקדמת דנן. "השימוש באלמנטים טבעיים כחלק מעולם הצורפות, קיים כבר אלפי שנים", קובעות ענת שפירא ועיינה פישמן, מעצבות המותג TWOA. "עד היום נוהגים ילידי השבטים האפריקאיים והאצטקים להתכסות בתכשיטים מרהיבים שעשויים מתוצרים טבעיים, כך גם בקרב השבטים בדרום ובמרכז אמריקה. בימינו, נוהגים לשייך את זה לחלק מהמגמה האקולוגית שמשפיעה כאמור גם על עולם האופנה". 

 

למעלה: טבעת טורקיז פרחים, אמארו; למטה: סיכת דש פרח: אורנה לאלו (צילום: מוטי פישביין, יבגני איוונוב) (צילום: מוטי פישביין, יבגני איוונוב)
למעלה: טבעת טורקיז פרחים, אמארו; למטה: סיכת דש פרח: אורנה לאלו(צילום: מוטי פישביין, יבגני איוונוב)

 

"בגלל החיבור והכבוד שאני רוכשת לטבע, אלמנטים מהטבע ואבנים טבעיות היו מאז ומתמיד חלק מיצירותיי", מחזקת עירית גופר-ששון לרשת אמארו. "בשלוש השנים האחרונות עם כל המודעות לטבע והטרנד הירוק, קרנו של עולם החי והצומח עלתה בכל תחום: על בגדים במראה רטרו, על גרבונים מתוחכמים, תכשיטים יוקרתיים, לנז'רי סקסי, תיקים, נעליים, טפטים, כלים, תמונות ועוד".

 

למעלה: עגילי פרח, ליטל קלמנסון LK; למטה: שרשרת פרח, או-שן (צילום: ירון ויינברג, קית גלקסמן) (צילום: ירון ויינברג, קית גלקסמן)
למעלה: עגילי פרח, ליטל קלמנסון LK; למטה: שרשרת פרח, או-שן(צילום: ירון ויינברג, קית גלקסמן)

 

כאמור, המעצבים המקומיים אימצו את המגמה של שילוב אלמנטים מהטבע בתכשיטים ופרשנויות מעניינות לטרנד ניתן למצוא אצל המעצבת אורנה לאלו, שלומית אופיר, קרן וולף, ליטל קלמנסון (LK), המותג נוריתמי, TWOA, מיכל נגרין, ואו-שן. בנוסף לכך, גם ברשתות אבגד, אלדו, אמארו, גולף, אקססורייז לונדון, פוראבר 21, H&O, ו-H&M יש ניצנים לטרנד, וגם ברשתות היוקרתיות פדני וה. שטרן.

 

למעלה: עגילי עלים, H&M; למטה: צמיד נוצה, אבגד (צילום: הנס מוריץ, דדי אליא) (צילום: הנס מוריץ, דדי אליא)
למעלה: עגילי עלים, H&M; למטה: צמיד נוצה, אבגד(צילום: הנס מוריץ, דדי אליא)

 

הרעיון בתכשיטים מהסוג הזה הוא איזון; רבים מהם יוצרים מראה דרמטי ומושכים תשומת לב רבה. אם בחרת בעגילי שנדליר דרמטיים או בשרשרת גדולה ומאסיבית רצוי לאזן עם שמלה נקיה וקלאסית בגוונים מונוכרומטיים; במידה והלכת דווקא על עגילי נוצה קטנים או צמיד עלים דק, תוכלי לשלב עם כל פריט לבוש שתבחרי ובמקרה הזה התכשיטים דווקא יעדנו את המראה.

 

שילוב נכון בין התכשיט לשאר ההופעה. שלומית אופיר (צילום: גורן ליובנצ'יץ) (צילום: גורן ליובנצ'יץ)
שילוב נכון בין התכשיט לשאר ההופעה. שלומית אופיר(צילום: גורן ליובנצ'יץ)

 

סיכת דש עם אלמנטים מהטבע, אפשר להוסיף על צעיף או דש המעיל למגע נשי ושיקי. תכשיט מחומר טבעי יכול לרכך הופעה כבדה ולעומת זאת אקלקטיקה נכונה יכולה להוביל למראה מתוחכם וסקסי. חג אילנות שמח כבר אמרנו?! 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טרנד: אלמנטים מהטבע בעיצוב תכשיטים
צילום: גורן ליובנצ'יץ
פרחים, עלים, ענפים ועוד
צילום: מוטי פישביין
לאשה בפייסבוק
מומלצים