שתף קטע נבחר

משרד החינוך מזהיר: פייסבוק מסוכן לילדיכם

במשרד ממליצים להורים לילדים מתחת לגיל 13 לא לאפשר גלישה ללא השגחה ברשתות החברתיות: קשה להם להבין עד כמה מסוכנת החשיפה ברשת, שמגיעה לכדי סחיטה, הטרדות, התחזות וחרם חברתי

עד כמה חשופים ילדיכם לרשתות החברתיות, ועד כמה הם מודעים לסכנות שהן טומנות? משרד החינוך פרסם היום (ב') המלצה להורים, לאסור על ילדים מתחת לגיל 13 לגלוש לבדם בפייסבוק או ברשתות חברתיות אחרות, מחשש לפגיעה בהם. עוד ממליצים להורים לגלות ערנות לגבי הרגלי הגלישה של ילדיהם, ולהכיר את ה"חברים" שלהם ברשתות אלו.

 

סכנות ברשת - דיווחים נוספים ב-ynet:

אישום: הכיר נערה בפייסבוק ואנס בגינה ציבורית

בת 13 לא באה לבי"ס: תמונות עירום שלה ברשת

איש קבע חשוד שאיים: תתפשטי או שאשלח וירוס

 

הנחיות משרד החינוך ()
הנחיות משרד החינוך
 

במשרד החינוך סבורים כי לילדים צעירים קשה להבין את כל ההשלכות של התקשורת האינטרנטית, ועל כן הם חשופים למגוון רחב של סכנות - הטרדות, סחיטה, התחזות וחרם קבוצתי. דוגמה לכך ניתן למצוא במקרה של התלמיד דוד-אל מזרחי מירושלים, שהתאבד לאחר שחבריו הקניטו אותו ברשתות החברתיות.

 

במסגרת "שבוע המודעות לגלישה בטוחה באינטרנט" שיזם משרד החינוך, דנו בסיכונים ובפעילות העבריינית שהרשת עלולה לייצר. לימור הררי, הממונה על נושא "האתיקה והמוגנות ברשת" במשרד, הזהירה: "הניסיון מלמד שילדים בגיל בית הספר היסודי עדיין לא ערים מספיק להשלכות של הפצת תמונות ומידע פרטי באינטרנט. הם לרוב מאשרים את כל אלו שמבקשים מהם חברות ללא סינון ובקרה, ועל כן הם עלולים לגרום לעצמם נזק".

 

לדבריה, לעתים קרובות ילדים חשים תסכול ופגיעה נפשית קשה מכך שידוענים ובהם כוכבי ילדים לא מאשרים אותם כחברים ברשת. "אנו קוראים להורים להיות 'חברים' של הילדים ולגלוש יחד איתם ברשתות החברתיות, כדי לעמוד מקרוב על התכנים שאליהם נחשפים באתרים אלו. זה נכון שזה קשה, יש לחץ חברתי שמופעל על ילדים לגלוש ברשתות החברתיות, אך ההורים חייבים להיות עם היד על הדופק".

 

ד"ר אורית צייכנר, מרצה לגלישה בטוחה באינטרנט ממכללת סמינר הקיבוצים טוענת כי מניעה מוחלטת של גלישה ברשתות החברתיות עלולה לגרום דווקא לתגובת נגד אצל הילדים, שירצו לעשות זאת גם ללא ידיעת ההורים. "ההורים חייבים לשמור על גישה מאוזנת, שלא שוללת את הפייסבוק, אך מחנכת לגלישה מושכלת תוך הקפדה מלאה על התכנים וערנות לגבי רשימת החברים של הילדים".

 

בדיון שערכה ועדת החינוך בכנסת בנושא גלישה בטוחה באינטרנט, אמרה לימור מזרחי, אמו של הילד דוד-אל ז"ל, כי "יש לפעול בכל דרך כדי לחשוף את התופעות המסוכנות הקיימות ברשתות החברתיות ובכך למנוע את האסון הבא". יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) הוסיף: "העולם הווירטואלי עלול לעתים להיות מנוצל לרעה, ולכן הורים ותלמידים חייבים לגלות אחריות ולהיות ערים לסכנות הכרוכות בכך".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לייק לילדכם. מומלץ
צילום: shutterstock
להכיר את ה"חברים"
צילום: shutterstock
מומלצים