שתף קטע נבחר

"אין מצוקת דיור קשה מזו של המגזר החרדי"

בדיון על הקריטריונים לדיור בר השגה אמר יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן: "ראיתי ילדים חרדים שגרים במרתפים חשוכים". עם זאת הבהיר שיש לתת סיכוי למי ששירת בצבא. במשרד השיכון התייחסו לאי הכללת קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות: "מזון, בריאות ודיור לא מותנים בהשתכרות"

רוח גבית למגזר החרדי מצד ועדת הכלכלה? בדיון על הקריטריונים לדיור בר השגה, שנערך היום (ב') בוועדת הכלכלה של הכנסת, אמר יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), כי "אין מצוקת דיור קשה מזו של המגזר החרדי. ראיתי ילדים גרים שם במרתפים ובמחסנים חשוכים".

 

 

שאמה-הכהן הגיב על הערתו של ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), שלפיה תרומת המגזר החרדי, הזכאי לדיור זול, בריבוי הילדים שלו היא בתחום הדמוגרפי. לדברי אייכלר, תחום זה שקול מבחינת הקריטריונים לתרומת השירות הצבאי והתעסוקה.

 

עם זאת, הבהיר שאמה-הכהן כי הקריטריונים לדיור בר השגה צריכים להיות "בהיגיון ובשוויון ובמינון נכון, ואין להסכים לקריטריונים שלא ייתנו מענה למי שנושא בנטל וממלא את הקופה הציבורית שמממנת את ההטבות, ללא מתן סיכוי לילדים שהם והוריהם שרתו בצבא". הוא הדגיש כי לדעתו, "תמונת הקריטריונים הנוכחית אינה סופית. אני מכיר את ראש הממשלה ועמדתו שונה מזו של שר השיכון, כך שהשינוי עוד לפנינו".

 

שאמה-הכהן הבטיח כי יציג בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את הביקורת שנשמעה במהלך הדיון לגבי הקריטריונים באופן אישי, "כדי לשפר את הקריטריונים לקראת הדיון של הממשלה, שתצטרך לקבל החלטה סופית בנושא". עוד הוסיף כי "אני מקווה שלא יהיו טעויות נוספות בעניין הקריטריונים לקראת הקיץ על רקע האפשרות של התחדשות המחאה החברתית, ואולי גם לקר את הקדמת הבחירות".

 

"חלק גדול מהוויכוח הציבורי הוא מוגזם"  

סמנכ"ל משרד השיכון והבינוי, ישראל שוורץ, התייחס בדיון לסערה הציבורית סביב הקריטריונים וטען כי "חלק גדול מהוויכוח הציבורי הוא מוגזם". לדבריו, אין מגבלה על כמות הקרקעות שישווקו במסגרת התוכנית "מחיר למשתכן", שנועדה לעודד בניית דירות קטנות וזולות.

 

שוורץ הסביר כי מספר יחידות הדיור שייבנו בכל ישוב תלוי בעיקר בהנחיות שייתן ראש הרשות המקומית לוועדת התכנון שלו, המאשרת את תוכניות הבנייה המתאימות. "הכל תלוי ברוחב היד של ראש העירייה, כי לא כולם מעוניינים לעודד את הבנייה הזולה במסגרת הזו", אמר.

 

בתשובה לשאלה מדוע מבחן כושר ההשתכרות לא נכלל בקריטריונים, כפי שהמליצה ועדת טרכטנברג, השיב שוורץ: "מזון, בריאות ודיור לא מותנים בהשתכרות".

 

בתשובה לשאלתו של ח"כ דב חנין (חד"ש) מדוע משרד השיכון מתייחס רק לזוגות נשואים ומה לגבי זוגות שנפרדו או זוגות חד מיניים, השיב שוורץ: "כל זוג מכל סוג שהוא יהיה מוכר כזוג נשוי לצורך ניקוד הקריטריונים". הוא אף הדגיש כי המשרד ישקול מתן ניקוד מתאים למשפחות חד הוריות וכן לנכים.

 

שוורץ ציין כי תוכנית "המחיר למשתכן" תקפה בכמחצית מיחידות הדיור המתוכננות, שמתוכן 20% יינתנו ליחידים; 35% למשפחות עם 1-2 ילדים; והשאר למשפחות עם 3 ילדים ויותר. הוא הוסיף כי הניקוד יינתן רק במקומות שבהם יהיו יותר דירות מהביקוש.

 

"שנת שירות כמו שנת נישואין"

בדיון חזרה ועלתה הביקורת שלפיה המגזר החרדי, שאינו משרת בצבא וילידיו מתחתנים בגיל צעיר, מקבל עדיפות על פני החילונים המשרתים בצבא ומתחתנים בגיל מאוחר יותר. על כך העיר שוורץ: "אני לא בטוח כי מועד הנישואים תלוי בשירות הצבאי". 

 

שאמה-הכהן הגיב על כך ואמר כי אם לא ישתנה הקריטריון, הוא יזום חוק שלפיו שנת שירות בצבא תיחשב כמו שנת נישואין, "אחרת המדינה משדרת מסר שלילי, ומחמיצה הזדמנות לתגמל את המשרתים בצבא בכמות מספקת".

 

הוא אף שאל את שוורץ לפי אילו שיקולים משרד השיכון יקבע את המקומות שבהם ישווקו הקרקעות, וציין כי אין סיכוי שחילונים יגורו ביישובים חרדיים, כמו ביתר עילית או רמת בית שמש, וכך יינתן יתרון למגזר החרדי. שוורץ חזר וזרק את הכדור לעבר ראשי הערים, כשאמר כי הם אלו שירצו או לא ירצו את הדירות לפי התוכנית.

 

ח"כ אבישי ברברמן (עבודה), שהשתתף אף הוא בדיון, אמר כי אם המדינה לא רוצה ליצור גטאות של המגזר החרדי, עליה להמריץ את המגזר להיכנס למעגל העבודה - "אחרת האוכלוסייה הזו שלא עובדת, והקריטריונים שאינם מביאים בחשבון את כושר ההשתכרות, הם שיגדילו בסופו של דבר את השכונות החרדיות ויבריחו כמה שיותר חילונים".

 

במהלך הדיון נשמעה ביקורת גם על כך שהתוכניות אינן מביאות בחשבון את מצוקת הדיור במגזר הדרוזי ובמגזר הערבי. צוין כי הבעיה של המגזר הערבי אינה נעוצה בכך שבני המגזר אינם משרתים בצבא, אלא בשל היעדר תוכניות מתאר להרחבת הבנייה ביישובים הערביים.

 

הסטודנטים יחדשו את המחאה?

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, אמר כי הדיור בר ההשגה היה הדגל של המחאה החברתית, והוא אמור להיות אבן הבוחן של הממשלה כלפי המחאה - אבל עכשיו הוא לא יודע מה פוגע בו יותר: העובדה שמנפנפים מולו תוכנית ממלכתית רצינית, או תרגיל שעושים עליהם. 

 

"אנחנו לא עושים מחאה לשם מחאה, אבל אם הממשלה אינה מתמודדת בידיים נקיות עם הבעיה ומקדמת מכירת חיסול של מעמד הביניים, הסטודנטים לא ישבו בשקט", הזהיר שמולי. לדבריו, "שר השיכון שכח שהוא השר של כל עם ישראל ולא של סקטור מסוים. אם לא יהיה פתרון לדיור בר השגה, אני מכין את הסטודנטים לחדש את המחאה לקראת הקיץ הקרוב".

 

דפני ליף, ממובילות המחאה החברתית, הוסיפה כי "הקריטריונים מנציחים את הקרע בחברה ומעודדים את הצעירים שלא מאמינים שיגיעו לבית בישראל לצאת מהארץ ולחפש את ביתם בחו"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן. קריטריונים במינון נכון
צילום: גיל יוחנן
ילדים חרדים. "גרים במחסנים חשוכים"
צילום: shutterstock
מומלצים