שתף קטע נבחר

האוצר: החברות יממנו 71% ממיחזור הפסולת

פורסמו המלצות למימון מיחזור האשפה הביתית: החברות שמייצרות פסולת יממנו 71.4% מהמיחזור שלה, בעלות של 184 שקל לטון. הרשות המקומית תממן את יתרת העלות של האיסוף וההובלה. לכשיאושרו - המיחזור יוכל סוף כל סוף לצאת לדרך

ועדת המחירים במשרד האוצר פרסמה היום (ב') את טיוטת ההמלצות בנוגע לחלוקת המימון של מיחזור הפסולת בישראל, בין הרשויות המקומיות לגופים המייצרים פסולת. על פי ההמלצות, החברות המייצרות יממנו 71.4% ממיחזור הפסולת ובסך הכל 184 שקל לטון. הרשות המקומית תממן את יתרת העלות של האיסוף וההובלה - 74 שקל לטון.

 

 

המלצות הוועדה, שיעמדו כעת לערעור הצדדים לפני אישורן הסופי, אינן מתייחסות למיחזור הפסולת המסחרית והפסולת שממויינת בפחים הייעודיים. לטענת חברי הוועדה, בתחומים אלה אין צורך שהמדינה תתערב על מנת לקבוע את חלוקת המימון בין היצרנים לרשויות, שכן שני הצדדים חולקים אינטרסים משותפים. ניגוד האינטרסים שמונע את המיחזור, קיים רק בתחום איסוף ומיון הפסולת הביתית.

 

לגופים המסחריים יש עניין כלכלי במיחזור פסולת יבשה ונקייה כמו אריזות פלסטיק, בקבוקים, ארגזי קרטון, אך אין להם תועלת בפסולת רטובה כמו מזון וחומרים מתכלים. בפסולת המסחרית והייעודית אין פסולת רטובה ולכן אין גם ניגוד אינטרסים בין הרשויות ליצרנים. לשני הצדדים יש אינטרס לפנות את הפסולת במהירות וביעילות, וממילא היצרנים נושאים בכל העלות.

 

בפסולת הביתית, לעומת זאת, קיים ניגוד מובנה בין הצדדים שמנע עד כה את המיחזור היעיל של האשפה שנזרקת לפח הזבל הציבורי בתוך שקיות האשפה הביתיות. בשקיות אלה מרוכזת הן פסולת יבשה כמו אריזות, פחיות שימורים וצנצנות, והן פסולת רטובה. הרשות המקומית נושאת בעלויות ההובלה והפינוי על פי שיעור הפסולת הרטובה מכלל האשפה שנאספת, והיצרנים מממנים את הפינוי על פי שיעור הפסולת היבשה.

 

בעתיד: שני פחים לכולם

ועדת המחירים נתבקשה להתערב, לאחר שהתברר כי הרשויות והיצרנים אינם מסוגלים להסכים ביניהם על חלוקת המימון. אי ההסכמה יוצרת קשיים במימון הפינוי ובלי הסדרת הסוגייה, לא ניתן לממש את החוק בדבר מיחזור האשפה הביתית.

 

ניגוד העניינים גם יצר מצב שבו לרשות המקומית אין אינטרס לאכוף את החוק בדבר הפרדת פסולת יבשה מהאשפה הביתית, מכיוון שככל שיעלה חלקה של הפסולת היבשה באשפה, יעלה שיעור המימון שיעבירו היצרנים. לאחר שיאושרו המלצות הוועדה, ייפתר ניגוד העניינים בין היצרנים לרשויות ומיחזור הפסולת הביתית יוכל לצאת לדרך.  

 

במשרד להגנת הסביבה מתכננים בעתיד להציב מחוץ לכל בניין שני פחים - האחד ירכז פסולת יבשה והשני ירכז פסולת רטובה. ההפרדה בין שני סוגי הפסולת תתבצע כבר בבתים והפסולת הרטובה תשמש לייצור חשמל שיפעיל את המפעלים שימיינו את הפסולת היבשה וימוקמו קרוב למרכזי הערים.

 

באופן זה מקווים במשרד ליצור מחזור מקסימלי של הפסולת הביתית, להוזיל עלויות לייצרנים ולרשויות על ידי ייצור חשמל וקירוב של מרכזי המחזור למוקדי האיסוף ובמקביל ליצור מקומות עבודה נוספים וערך כלכלי למשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
בעתיד: שני צפרדעים במקום אחת
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים