שתף קטע נבחר

צה"ל על מות הטירון: הוא פונה למחרת לסורוקה

בצה"ל מגיבים רשמית לטענות משפחת דביר מור, הטירון שמת מזיהום חריף. בהודעת דובר צה"ל נאמר כי דביר התלונן לראשונה ביום שישי והושאר להשגחת חובשים במרפאה. למחרת, משלא השתפר מצבו, הוא פונה לבית החולים סורוקה

במשפחתו של דביר מור, חייל צה"ל שמת מזיהום חריף, האשימו את הצבא ב"רשלנות פושעת" לאחר ששהה לדבריהם שלושה ימים בבסיס עם חום. בהודעה רשמית, טוענים אמש (יום ב') בצה"ל כי דביר התלונן ביום שישי האחרון על מצבו ופונה לבדיקה במרפאת הבסיס. הוא נשאר שם עד למחרת להשגחת החובשים.

 

למחרת, כאשר לא נראה שיפור במצבו, החליט רופא היחידה לפנותו לבית החולים סורוקה, שם אובחן שהוא סובל מתהליך זיהומי. למרות מאמצי בית החולים לייצב את מצבו, הוא נפטר הבוקר. בתחקיר מעמיק שיתקיים בימים הקרובים תיבחן סוגיית הטיפול בחייל וסוגיית פינויו לבית החולים. בסיום התחקיר, יוצגו התוצאות למשפחה.

 

ספורטאי מצטיין. המשפחה סירבה לנתיחת גופתו  ()
ספורטאי מצטיין. המשפחה סירבה לנתיחת גופתו

 

"דובר צה"ל מביע צער על מותו של טוראי דביר מור אוניקובסקי ומשתתף באבלה של המשפחה", נמסר בהודעת הצבא. אמש התקיים תחקיר ראשוני של האירוע על-ידי קצין הרפואה הראשי, תת-אלוף ד"ר יצחק קרייס, ובהשתתפות גורמי הרפואה של פיקוד מרכז, חיל האוויר, בריאות הצבא ושירותי הרפואה. גורמי צבא מסרו כי החייל לא נפגע במהלך אימון, ונשאר להשגחה במרפאה. הוא פונה ביום שבת ברכב פינוי צבאי בליווי מפקדו.

 

חיילים שמשרתים במחלקת הטירונים שאליה השתייך דביר, קיבלו את ההודעה בשיאם של שבועות השטח, בבסיס האימונים החטיבתי של הנח"ל ליד ערד, שבו מוכשרים לוחמי שלדג: "אלו לא חיילים שיתלוננו סתם, הם נתנו מעצמם הכול כדי להצליח בגיבוש ורק התחילו את המסלול הארוך והמפרך בדרך לסיכת הלוחם", סיפר אביו של אחד החיילים בפלוגה של דביר, ששירת גם הוא ביחידה מובחרת.

 

האב הוסיף: "החיילים בפאניקה גדולה, מבולבלים. הבן שלי וחבריו לא מבינים למה לא פינו אותו כבר ביום שישי לבית החולים, הרי בלאו הכי לא התאמנו באותו היום, וכולם היו אחרי שבועות אינטנסיביים מאוד של אימונים. אני לא יודע מה קרה שם ואני לא רופא, וגם בטוח שהצבא יבדוק את עצמו כראוי, אבל דבר אחד בטוח: טירון של יחידה מובחרת, שיודע שבוחנים אותו בזכוכית מגדלת ובודקים את סף השבירה שלו, לא מתלונן סתם. אם הוא בא למרפאה בבסיס ומקווה לטיפול, כנראה שקרה לו משהו רע".

 

בני משפחתו של מור השמיעו מוקדם יותר טענות חריפות כלפי צה"ל. "אם היה הולך להם טייס הם היו מתחקרים את מפקד הבסיס, אבל בגלל שזה טירון אין פה אף מפקד", טען דודו ניסים מעוז - שציין כי המשפחה לא מעוניינת בהלוויה צבאית. אביו של מור, רון, סיפר כי לבנו היה "שקט פנימי מלא עוצמה שמושך את האנשים אליו. הוא הקרין ביטחון וגם לא היה מהצעקנים ובכל זאת אנשים היו נמשכים אליו".

 

"לא הצליח לשחק את הרע" 

מור היה ספורטאי מצטיין שייצג את ישראל בתחרויות אופניים בחו"ל, וסיים בהצטיינות את מגמת התיאטרון בתיכון "עמק החולה" בכפר בלום. מנהלת המגמה, עידית ויאלגוס, סיפרה ל-ynet כי במהלך הלימודים מתה אמו מסרטן, אך למרות הקשיים, "הוא לא רצה שיוותרו לו". היא סיפרה כי בכתה י"ב העלתה המגמה את המחזה "גטו" של יהושע סובול. "דביר שיחק את החייל הנאצי קיטל", נזכרה, "כל הזמן צחקנו שהוא לא מצליח לשחק את הרע כי הוא טוב מדי. תמיד אמרתי שהוא ילד ערכי משכמו ומעלה".

 

דביר ואביו רון בטיול באיטליה ()
דביר ואביו רון בטיול באיטליה

 

עם סיום לימודיו התיכוניים החליט מור לדחות את הגיוס לצה"ל ולהתנדב לשנת שירות בכפר הנוער "ניצנה". הוא היה בין 20 חניכים שנבחרו מבין 200 שביקשו להתנדב. במהלך השנה הזאת, שבסופה התגייס ליחידת שלדג, השתתף בהדרכות טיולים ובהרצאות על אקולוגיה וסביבה. אחרי כמה חודשים הוחלט שהוא יחנוך מדריכים צעירים, שמדריכים היום בכפר הנוער. גם אחרי גיוסו, הוא שמר עם חניכיו על קשר.

 

המדריכים בניצנה שמעו אתמול על מותו של דביר ופרצו בבכי. דוד פלמ"ח, מנהל כפר הנוער, סיפר כי הבחין בבכי ושמע מהצעירים על מותו של דביר מחיידק. לדבריו, המדריכים קיבלו עזרה ותמיכה סוציאלית. "מה שמרגיז זה שהבחור היה חזק פיזית, הוא היה רץ טריאתלונים - ובסוף חיידק קטן הכריע אותו", אמר פלמ"ח, "היו לו את כל המתנות שאפשר לבקש, והוא לא היה אגואיסט, הייתה בו נתינה, והוא תמיד ידע גם להעניק לאחרים".


פורסם לראשונה 06/02/2012 22:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים