שתף קטע נבחר

הח"כים אישרו את העלאת שכרם ב-1,078 שקלים

ועדת הכנסת ביטלה את הקפאת העדכון של הצמדת שכר חברי הכנסת לשכר הממוצע במשק. רק ח"כים בודדים הצביעו, אף לא אחד מהאופוזיציה. ריבלין: "לעמוד בגאון מול הביקורת. הח"כים לא קובעים שכרם ולא מקבלים העלאה עם כל העובדים במשק"

ועדת הכנסת אישרה היום (ג') את ביטול ההקפאה של עדכון הצמדת שכרם של חברי הכנסת לשכר הממוצע במשק. כתוצאה מביטול ההקפאה יקבלו הח"כים עוד 1,078 שקלים בכל חודש. חברי הכנסת הבודדים שנכחו בדיון אישרו את ביטול ההקפאה פה אחד. כעת יעמוד שכר חברי הכנסת על מעט יותר מ-37 אלף שקלים בחודש.

 

עוד בערוץ החדשות:

רעבים ללחם. העם האיראני כורע תחת הסנקציות

"הודו תגרש סוכני חב"ד ישראלים שפעלו בחשאי"

 

חברי הכנסת מודעים לביקורת שתקום עליהם בעקבות הצעד. הם טוענים כי המהלך מוצדק וכי פשוט יהיה עליהם לעמוד בפני ההאשמות בגבורה, אלא שהנוכחות הדלה של חברי הכנסת בדיון ובהצבעה, והעובדה שאף נציג מהאופוזיציה לא הגיע, מוכיחות כי הם חוששים מהביקורת בכל זאת.

 

הדיון בוועדת הכנסת, היום (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
הדיון בוועדת הכנסת, היום(צילום: נועם מושקוביץ)
 

הח"כים שהתייצבו לדיון והצביעו בעד המהלך הם זאב אלקין (ליכוד), יריב לוין (ליכוד), נסים זאב (ש"ס), אורי אורבך (הבית היהודי), ציון פיניאן (ליכוד), חאמד עמאר (ישראל ביתנו), אברהם מיכאלי (ש"ס) ודוד רותם (ישראל ביתנו). ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שבא אף הוא לדיון, לא הייתה זכות הצבעה, אך הוא ציין כי לו הייתה לו כזו - היה תומך במהלך. 

 

ריבלין פירט בפתח הדיון את החלטות ועדת גרונאו, שהמליצה לבטל את ההקפאה שנעשתה בעקבות המשבר הכלכלי בתחילת 2009: "נושא שכרם של חברי הכנסת", אמר ריבלין, "תמיד מעורר רגשות והתפרצות של הציבור כלפי נבחרי הציבור. הכנסת היא כתובת שבה מפרק לעיתים הציבור את כל אותם תסכולים שיש לו, את אותן הערות שיש לו בעניין נבחרי הציבור. הכנסת הייתה ערה לביקורת הזו בשנת 1996, והחליטה שלא טוב שבעניין זכויות וחובות ח"כים, חברי הכנסת יקבעו את שכרם".

 

"בדרך כלל", המשיך ריבלין, "הביקורת היא כלפי הכנסת - וטוב שכך. המקום שבו אנחנו רואים זירה שלא רק מתווכחים בה אלא גם קובעים. רגישות הציבור לכנסת חיובית ויכולה להיות ביקורתית. כמו המנכ"לים והשרים, גם לחברי הכנסת מגיעה ההעלאה. אבל אז מתפרצת הביקורת במלוא חומרתה. אני מבין אותה, אבל אנחנו צריכים לעמוד מולה בגאון. ח"כים לא קובעים את שכרם, זה חד וברור".

 

ריבלין הוסיף: "חברי הכנסת ויתרו על הזכות לקבוע את שכרם. בתחילת 2009 בגלל משבר כלכלי החליטו ראשי המדינה

וחברי כנסת להקפיא את שכרם. כאשר עובדים במשק מקבלים העלאה, חברי הכנסת אינם מקבלים את אותה העלאה משום שהם עובדים על טייס אוטומטי".

 

לדבריו, "ייתכן שאם היה עולה שכרם של חברי הכנסת ביוני יחד עם כל המשק, לא הייתה ביקורת. חברי הכנסת צריכים להתפרנס ולהיות במצב שלא יעמדו בשום פיתוי של טובה כזו או אחרת או השפעה לא נאותה. יש אנשים שלא יודעים גבול, אנחנו מדברים על אנשים מהיישוב המהווים מודל ליישוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הכנסת בדיון היום
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים