שתף קטע נבחר

פורנוגרפיה איננה אמנות: לא צריך להגן עליה

תושבת קליפורניה קיבלה מכתב איום מחברת הפקה בו נטען כי היא שיתפה סרט פורנוגרפי באופן לא חוקי, ואם לא תשלם 3,400 דולר - החברה תתבע אותה על הפרת זכויות יוצרים. בתגובה, האישה תובעת בחזרה את החברה וטוענת: חוקי זכויות יוצרים אינם אמורים להגן על תוכן פורנוגרפי

כאשר גולשים מואשמים בשיתוף בלתי חוקי של קבצים ברשת וכתוצאה מכך מאוימים על ידי בעלי זכויות היוצרים, הם מהר מאוד מגלים שהם נתונים בבעיה. מצד אחד, הם אינם רוצים לפנות לרשויות כדי להתלונן על האיום כי הם רוצים להיחשף, והם אינם מעוניינים לשלם לעורך דין שיחלץ אותם מצרה. מצד שני, הם כמובן גם לא רוצים להיכנע לאיום, במיוחד אם הם חפים מפשע.

  

חברת ההפקות Hard Drive שלחה בשנה שעבר מכתב איום לושיה וונג (Liuxia Wong) בו נטען כי היא שיתפה ברשת את הסרט "Amateur Allure Jen". חברת ההפקות הודיעה לוונג כי בכוונתה לתבוע אותה על מאה חמישים אלף דולר, אלא אם היא תבחר לשלם 3,400 דולר כדי להימנע מתביעה. רוב האנשים היו ודאי משלמים את הסכום כדי להימנע מתביעה, אך וונג החליטה שהיא נלחמת בטרולים של זכויות יוצרים ותבעה אותם על הטרדה.

 

המונח, טרולים של זכויות יוצרים, מתאר אנשים התרים אחר מקרים בהם גולשים עשו שימוש לא חוקי בתכנים המוגנים בזכויות יוצרים כדי לתבוע אותם, וכך להרוויח כסף. טרולים רבים משדרים מכתבי איום גם שאין להם זכויות על התוכן, ומקווים שהגולשים המפוחדים פשוט יכנעו. וונג כאמור לא נכנעה. היא שכרה את שירותיו של אחד מעורכי הדין הגדולים הקליפורניה שמתמחה בקניין רוחני, ובסוף ינואר, הגישה תביעה נגד הארד דרייב. בכתב התביעה וונג טענה שהחברה הטרידה אותה ושמעולם לא שיתפה את הסרט הפורנוגרפי.

   

לפי הארד דרייב, וונג הפרה את זכויות היוצרים ושיתפה את הסרטון במרץ 2011. וונלג לעומת זאת הוכיחה שהסרט יצא באפריל 2011, כלומר - חודש אחרי. היא טענה שנציגי החברה ניסו לכפות עליה להגיע להסדר כספי, בעוד שלא היו להם עובדות אמיתיות התומכות בהאשמות. אך מה שבאמת מעניין בסיפור של וונג הוא טענתה כי תוכן פורנוגרפי בכלל לא צריך להיות מוגן תחת חוק זכויות יוצרים. על פי חוקת ארצות הברית, החוק נועד כדי לאפשר את התפתחות המדע ואמנות. מאחר ופורנו לא מקדם אף אחד מהתחומים, הוא אינו ראוי להגנה.

 

מתוך כל פרשיות שיתוף בקבצים השוטפות את הרשת בשבועות האחרונים, אין ספק שמדובר באחד הסיפורים המעניינים יותר. אם בית המשפט האמריקני יפסוק שהפורנוגרפיה אכן לא ראויה להגנת זכויות יוצרים, לא רק שהוא יפגע בקהילת ענק רווחית ומשלמת מסים, הוא גם יחליט מהם גבולות האמנות ואף יפגע בחופש הביטוי שכה יקר לאומה האמריקנית. 

 

תעשיית הפורנו היא עדיין תעשייה חוקית ומשגשגת, שיוצרים ושחקנים רבים מתפרנסים באמצעותה. מאחר וגם הם מעוניינים להמשיך ולהרוויח, נציגים נבחרים של התעשייה הפיקו לפני פחות משנה סרטון בו הם מבקשים מהגולשים שאוהבים אותם, לשלם על התכנים ולא להורידם באופן פיראטי. באופן לא מפתיע, כמה מהם גם בטוחים שהם אמנים.

  

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמנות זה מה שאני מגדר כאמנות
צילום: shutterstock
מומלצים