שתף קטע נבחר

חוק נגד משתמטות 'דתיות': שיקרת? הפטור יבוטל

הצעת החוק שאושרה לקריאה שנייה ושלישית תאפשר לראשונה לבטל פטור מגיוס לצעירות ששיקרו והצהירו כי הן דתיות. ח"כ רגב: "ירתיע משתמטות". ח"כ גפני: גיוס בכוח

סיפרת לצה"ל שאת דתייה ויצאת בליל שבת? בקרוב יתאפשר לבטל לך את הפטור. הוועדה המשותפת לוועדת חוקה וועדת חוץ וביטחון של הכנסת אישרה היום (ג') לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שאמורה להגדיל משמעותית את מספרן של הצעירות המתגייסות לצה"ל ולמגר את תופעת הצהרות הדת הכוזבות בצה"ל.

 

עוד בחדשות ynet:

 

הצעת החוק הממשלתית נועדה להקשות את קבלת הפטורים משירות צבאי, והיא תאפשר לראשונה לבטל פטור לצעירות שעשו שימוש בהצהרת דת כוזבת בבואן להתגייס לצה"ל.

 

הנוסח שאושר מהווה הקשחה של התנאים ביחס למצב המונהג כיום שבמסגרתו צעירות חילוניות רבות הצליחו להתחמק משירות צבאי בטענה שהן דתיות. עד היום, גם אם התברר ששיקרו, לא ניתן היה לבטל פטור שכבר ניתן.

 

בדיונים האחרונים שהתקיימו בין היתר בוועדת החוץ והביטחון הובאו נתונים ולפיהם קיימים מקרים רבים של צעירות שמסרו הצהרות כוזבות אך החוק לא אפשר לעשות דבר נגדן.

 

על פי הצעת החוק שאושרה היום, צעירה שהצהירה על דת על מנת להשתחרר מצה"ל, חייבת לשמור על אורח החיים הדתי במשך שנתיים מיום החתימה. כיום לדוגמה, מאפשרים הנהלים לצעירות לחזור לאורח החיים החילוני כבר ביום שלמחרת קבלת הפטור.

 

סעיף נוסף שנכנס לחוק נוגע לכך שאם הצעירה שינתה את אורח חייה, היא מחויבת לעדכן את צה"ל והפטור שניתן לה יבוטל. כיום על פי החוק, אין כל חובה על הבנות לעדכן את הרשויות אם חזרו בשאלה לדוגמה. מי שתעדכן במהלך השנתיים על השינוי, יוכל הצבא לגייסה באופן רגיל.

 

במקרים שבהם יבוטל הפטור, יהיו הצעירות רשאיות לערער בוועדת ערעורים של צה"ל ואם ערעור יידחה תוכל הצעירה לפנות לבית המשפט.

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) התנגד נחרצות להצעת החוק ותקף במהלך הדיון בצעקות את היוזמה הממשלתית. גפני ציין כי אמנם הוא אינו מעוניין לעזור לבנות שקרניות ומתנגד באופן כללי לגיוס בנות לצה"ל, אך הוסיף: "אני חושש שהחוק הזה יגרום לכך שבנות דתיות יידרשו להתגייס בכוח".

 

ח"כ מירי רגב (ליכוד), מתומכי החוק, אמרה כי הוא חוק חשוב משום שיש בנות "שתופסות טרמפ על הדת". לדבריה, "לאור הנתונים שאחת מכל שתי בנות מתגייסת לצבא ולאור הצורך המובן בגברים ונשים צעירים בצה"ל, אין ספק שהחוק ירתיע נשים שאינן דתיות מלהשתמט, ויאפשר לאלה הדתיות להמשיך להתגייס לשירות הלאומי כפי שעשו עד היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוצאת בשבת, אחת לשלוש
צילום: AP
מתנגד לגיוס בנות. ח"כ משה גפני
צילום: גיל יוחנן
ח"כ מירי רגב. "תופסות טרמפ על הדת"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים