שתף קטע נבחר

דגן: אסור שפוליטיקה תשפיע על תקיפה באיראן

ראש המוסד לשעבר הציג את הצעתו לשינוי שיטת הממשל וקרא: "לא להמתין, לדרוש ראש ממשלה שיבוא לקבל החלטות כמו תקיפה באיראן והסכם שלום, בלי צבת של לחצים פוליטיים". הוא טען ש"אין איום קיומי"

"מדינת ישראל ברגע קריטי של אתגרים גדולים מבית ומחוץ, וקבוצות מיעוט שולטות במדינה בכלים פוליטיים והרוב אינו נשמע", הזהיר היום (ד') ראש המוסד לשעבר מאיר דגן. "ראוי לשנות את השיטה עכשיו, לא להמתין להקמת ממשלה, לדרוש ראש ממשלה שיבוא לקבל החלטות כמו תקיפה באיראן והסכם שלום, שלא יימצא בצבת של לחצים פוליטיים שיצטרך לקחת בחשבון כשהוא מחליט על העניינים הללו".

 

עוד בחדשות ynet:

 

דגן הציג בכנס בתל אביב את המתווה של העמותה בראשותו "יש סיכוי" לשינוי שיטת הממשל. הוא מתח ביקורת על כמות השרים הגדולה בממשלה, לעומת ארה"ב וסין. בקהל נטען שאותן מדינות אינן מתמודדות עם איום קיומי, ודגן - שלאחרונה הזהיר מכוונת ראש הממשלה ושר הביטחון לתקוף את מתקני הגרעין באיראן - השיב: "אני גם חושב שאין איום קיומי".

 

דגן בכנס. ממשלה מצומצמת וראש ממשלה חזק (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
דגן בכנס. ממשלה מצומצמת וראש ממשלה חזק(צילום: עופר עמרם)

  

עיקרי השיטה שמציע דגן כוללת את הגבלת כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות (רצופות) וממשלה בת 16 שרים בלבד. על פי השיטה המוצעת, ראש הממשלה יהיה ראש המפלגה הגדולה ביותר ברוב של לפחות 40 אחוז מהקולות (אם לא יהיה סיבוב שני) והדחתו תוכל להתרחש רק ברוב מיוחד של 61 אחוז מחברי הכנסת.

 

דגן מציע להעלות את אחוז החסימה משני אחוזים לשלושה, לקיים בחירות בשיטה שתשלב בחירה יחסית ואזורית. הממשלה, לפי תפיסתו, תורכב מאנשי מקצוע שאינם ח"כים (ח"כ שיתמנה לכהונת שר יחויב להתפטר מהכנסת), כשמינוי השרים יתבצע על ידי ראש הממשלה בכפוף הליך שימוע ציבורי. ראש המוסד לשעבר ציין כי בקרוב

תובא ההצעה כחוק באמצעות חברי כנסת מהסיעות הציוניות.

 

דגן הסביר שהשיטה נחוצה משום שהלחץ של הקבוצות הפנימיות מביא את המדינה לדרך ללא כיוון. לטענתו, הכוונה בהצעה החדשה היא להגן על ראש ממשלת ישראל ולאפשר לו למצות את תפקידיו דרך השיטה המוצעת. יוזמי ההצעה מאמינים כי היא תוביל לייצוב המערכת הפוליטית, הגדלת כוחן של המפלגות הגדולות ויצירת גושים פוליטיים גדולים. "הצעת החוק תפתור את הכשלים הקיימים כיום במנגנון המשילות ותאפשר משילות חזקה ויציבה, שתביא לידי ביטוי את רצון הרוב תוך שמירה על היציגות של שלל המגזרים במדינת ישראל", הסבירו היוזמים. 

 

עוד בין חברי העמותה: פרופ' אוריאל רייכמן, מפקד חיל האוויר לשעבר אלוף (מיל') איתן בן אליהו, איש העסקים גד זאבי, יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט ויו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר דגן, היום. עם השיטה שלו לבני הייתה ראש ממשלה
צילום: עופר עמרם
מומלצים