שתף קטע נבחר

טיוטת דו"ח הכרמל הועברה לשרים המבוקרים

הטיוטה הסופית של דו"ח מבקר המדינה על השריפה בכרמל נשלחה לשר האוצר, לשר הפנים, לשר לביטחון הפנים, לראש הממשלה ולוינשטיין

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, השלים את הטיוטה הסופית של דו"ח השריפה בכרמל ושלח אותה לשורה של גורמים מבוקרים הקשורים לאסון, בהם ראש הממשלה, שר האוצר, שר הפנים והשר לביטחון פנים. בשל רגישות הסוגיה, בצעד חריג הועברה טיוטת הדו"ח גם ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

 

השריפה בכרמל. התרשלות בהכנות, תקציבים עוכבו (צילום: דרור עינב) (צילום: דרור עינב)
השריפה בכרמל. התרשלות בהכנות, תקציבים עוכבו(צילום: דרור עינב)

 

הטיוטה הסופית של הדו"ח מטילה אחריות מיוחדת על השרים ישי ושטייניץ בעניין השריפה בכרמל. על ישי ושטייניץ תוטל "אחריות מיוחדת". לפי הערכות גורמים משפטיים, המבקר צפוי לקבוע בטיוטת הדו"ח כי שר הפנים ישי, כמי שהיה אחראי על מערך הכבאות, התרשל בהכנות לאירוע מהסוג שהתרחש, ולא עשה הכול כדי שהמערך יהיה ערוך

ומצויד לאירוע שכזה. המבקר צפוי לדחות את טענותיו של ישי, שלפיהן עשה כל מה שיכול בנדון.

 

האחריות המיוחדת של שטייניץ מתמקדת בכך ששר האוצר השהה העברת תקציבים למערך הכבאות והתנה זאת בעריכת רפורמה. המבקר צפוי לקבוע כי השר צריך היה להעביר את התקציבים בהקדם, ורק לאחר מכן לעמוד על דרשותיו.

 

על פי הטיוטה, ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', נושאים באחריות מיניסטריאלית לאירועים. "האחריות המיוחדת" של ישי ושטייניץ היא דרגה חדשה שקבע המבקר על רקע חקירת אירועי השריפה, והיא פחותה מאחריות אישית, כפי שנקבעה בדו"ח ועדת כהן. המבקר לא כותב בדו"ח שהוא מצפה מהשרים ישי ושטייניץ להתפטר, אך הוא מצפה שהלחץ הציבורי יביא לכך.

 

שטייניץ וישי. המבוקרים יזומנו להשמיע את עמדותיהם (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שטייניץ וישי. המבוקרים יזומנו להשמיע את עמדותיהם(צילום: גיל יוחנן)

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

הנמענים האחרים של הדו"ח, בהם גם משרד הביטחון, המשטרה, שירות בתי הסוהר והשרים,

יידרשו להשיב למבקר תוך כשבועיים. לאחר מכן יגובש במשרד המבקר הדו"ח הסופי ויפורסם לציבור. ייתכן כי במסגרת השבועיים יבקשו המבוקרים השונים להגיע למשרד המבקר על מנת להשמיע את עמדותיהם.

 

הביקורת על אסון הכרמל התמקדה ב-6 נושאים מרכזיים ובהם אירועי היום הראשון לשריפה, משעות הבוקר ועד לאחר אסון האוטובוס, היערכות מערכת הביטחון לאירועי חירום, מניעת שריפות יער, מערך הכבאות, היערכות הרשויות המקומיות ומשרד הפנים לשריפות ותפקודם בעת השריפה וכן אחריות שרי הממשלה למחדלים ולכישלונות.

 

בהודעת המבקר נאמר כי "השריפה הקטלנית בכרמל גבתה מחיר כבד חסר תקדים בהיקפו. דו"חות מבקר המדינה בעבר, כולל הדו"ח על מלחמת לבנון השנייה, התריעו שוב ושוב על הסכנות למדינה ואזרחיה ממחדלים וכשלים בכיבוי האש".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ישי ליד אנדרטת הכרמל. אחריות מיוחדת
צילום: גיל נחשותן
השר שטייניץ. השהה תקציבים
צילום: עושים צילום
לינדנשטראוס. מצפה לתשובה תוך שבועיים
צילום: עידו ארז
מומלצים